Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Jey
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Jey »

Je fakt, ze pamatuju, jak sem byl s DOCem jeden ze dvou vecernich hracu (ja pres 56k modem) na tehdy zacinajicim serveru Gamezone.cz, kdyz se tam hralo nove vydane UTDemo. Bylo to leta pane roku 2000, nekdy v zime, asi zacatkem onoho roku.

Mys jsem vymenil za optickou, internetovou pripojku taky. Kazdopadne jsem se uz dostatecne naskilloval a dluzim ti odvetu. :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hehe, tohle jsem pravděpodobně nebyl já. Já jsem začal hrát online až když přišlo UPC domu, což bylo pár let po vydání dema. Zkusil jsem to na ISDN ale to se fakt nedalo, člověk čekal cca půl vteřiny než server vůbec zaregistroval výstřel heh. A UT používá ten oldschool multiplayer engine, ala o všem rozhoduje server, ala dokud to server nepotvrdí, tak se to nestalo, ne jak v moderních hrách kde zapnu lag-switch, dam headshot, vypnu lafgswitch a ono ho to zaregistruje a jeho to killne ač se to ve skutečnosti vůbec nestalo a on byl třeba už někde jinde. UT na vysokym pingu je sebevražda, ale na nízkym je to saze "the best".

U mně se hrálo hlavně na LAN ve sklepě heh.

Můj současnej stav UT je že udržuju 2 buildy. Jeden pro retro kompy (pouze oficiální patche, zachování funkčních starých API), a pak druhej co je pro moderní komp s texture modama a pod co veteráni nepoberou. Po SW stránce je ale už cca 15 let starej, krom textur je jediná změna novějsí OGL rdender (a změna v ini pro zvýšení audio latence aby to hrálo korektně na novejch OS). Je už ale stejně dost starej, ale furt funguje ok. Ony se tam daj dát mnohem novější rendery a i lepší audio engine třeba a pod, ale pak člověk dostává kicky od serverů za nepovolený extensions = podezření na cheatera.

Člověk by musel hrát na určitym serveru kde je to a to povolený a eeeeh, radši univerzální build. Krom většího rozlišení textur také vypadá autenticky jak original.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Nejak som sa nechal strhnut momentom, a dovliekol som domov toto. To uz by mohol za spravne retro povazovat konecne aj DOC :)

Obrázek
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Docela dobrej BX board, jeden z těch lepších bych řekl. Ale bude to chtít lepší CPU. Ta PII je pro tenhle board ostuda. :)
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Neboj, s nim to len doslo, mam tu nejaky PIII Celer v slotkete a poohliadavam sa po nejakej peknej plnotucnej PIII :)
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

No BXko je prostě.... BXko, všechno je OK. Když jsem posehnal BXMastera, tak jsem do něj cpal různý CPU od celerů po PIII a taktoval, nacpal jsem tam nemožně RAM do všech 4 slotů a nechalo si to líbit.

No ale třeba předtím jsem měl na chvilku nějakej oem BXkovej board z Compaq sestavy a tam bylo všechno špatně. Jasně, OC nemělo, ale ani to nebylo stable s víc paměťma apod.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Shodou okolností mám teď na cestě taky jednu BX fošnu - Asus CUBX-E, pozdní high-end BX s integrovaným řadičem UltraDMA/100, extra USB, FSB do 150 MHz a nastavitelnou voltáží od 1,3 V. Akorát nebyla otestovaná, tak uvidím, jestli to není mrtvola - naštěstí nebyla drahá. Plusem taky je, že je to socket 370.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Ja bych netvrdil s urcitosti, ze socket 370 je vyhoda. S redukci ze slotu se do starych desek lepsi cpe Tualatin. Zejmena co se tyce nastaveni voltaze.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ, socket je nevýhoda, ale díky bohu mam dva modlý tualatiny rovnou na straně CPU, a Asus CUBX mam a je to má nej BX deska. Dostal jsem se stable i na těch FSB150 (samo sebou s PCI grafikou), ano jen s 256MB RAM a to dobrejma RAM, ala dostal.

Taková P3-S 1400 na @ 1600 na týhle desce podávala lepší výkony jak 2,1Ghz barton na KT133. Nakonec jsem ho tam ale nenechal, a šel na Celera 1400 @ 1700 s FSB jen 120, ale to mi zas umožnilo 1GB RAM s CL2 a zachovalo funkčnost prakticky všech AGP karet.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

havli píše:Ja bych netvrdil s urcitosti, ze socket 370 je vyhoda. S redukci ze slotu se do starych desek lepsi cpe Tualatin. Zejmena co se tyce nastaveni voltaze.
jj s odstupem času se slot1 ukázal jako výhoda. Já si pamatuju, jak kámoš dostal v '98 nějakej novej komp s celerem333 do slotu a obyč Octek (ale BX) deskou se slotem1 a k tomu banshee. Já tehdy přežíval na cyrixu MII a voodoo1 takže tohle bylo jak z jinýho světa. A ten jeho komp moc nestárnul, přetaktovali jsme CPU, pak měnil grafiku, nakonec posehnal levně nějakého fcpga celerona. Takže když o pár let později jsem se já poupgradoval přes novou SS7 desku a K6-2 a SocketA a Durona, tak on jel furt tenhle základ. Jasně, neměl to rychlejší, ale vrazil do toho postupem docela málo prachů.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Vzhledem k tomu, že Slot 1 CPU mám všehovšudy dva kousky, z toho funkční pouze jeden (Celeron 366 Mhz), tak je socket 370 lepší volbou - PGA Celeronů/Pentií II a III mám skoro dvacet a slotkety žádné :).

No ale teď jsem se dokopal pořádně otestovat Asus P2B (rev 1.12), který jsem splašil před časem a zkysl u toho celý den. Plánoval jsem rychle nainstalovat OS a otestovat, jenže jsem zjistil, že Windows 98 nejde nainstalovat ani za zlaté prase.

Mám předpřipravenou univerzální instalaci, takže to vždycky jen nasypu na kartu a dokončím instalaci (vlastně to co nastává po prvním restartu), jenže instalace z nějakého důvodu neprošla přes detekci HW. Výtuh nastal hned na začátku detekce PnP (to je skutečně Plug and Pray), po SW restartu už jen modrá instalační obrazovka s kurzorem. Vyjma desky jsem měl všechny komponenty otestované, ale stejně jsem to všechno proházel, když to nepomohlo, tak jsem začal ladit BIOS, dokonce potom dělal jeho downgrade (používal jsem poslední betu) a NIC. Takže jsem natvrdo nahodil zálohu instalace z jiné konfigurace a zkusil nabootovat OS, s výsledkem = 0. Obvykle tohle W98 skousne, jen se doinstalují ovladače, ale teď jen černá obrazovka s kurzorem.

Poté jsem zkoušel safe-mode a ten bez problémů naběhl, stejně tak čistý DOS - vše funkční, včetně her i se zvukem (ISA). V zoufalství jsem následně vyhrabal CD-ROM a udělal skutečně čistou instalaci a opět výtuh na detekci.

Každopádně to alespoň vytvořilo DETCRASH.LOG (uvnitř nic čitelného) a DETLOG.TXT s posledním záznamem:

Kód: Vybrat vše

Detected: *PNP0C08\0000 = [1] Advanced Configuration and Power Interface (ACPI) BIOS
ACPI samozřejmě nejde u P2B v BIOSu vypnout, takže jsem po chvilce hledání našel parametr Windows setupu, který dokáže při instalaci obejít ACPI/PnP:

Kód: Vybrat vše

setup /p i
Instalace potom už proběhla normálně a systém je plně funkční. Celkem by mě zajímalo, kde je chyba - u BX desky bych čekal 100% kompatibilitu s W98. Je ale možné, že jde o nějakou zakuklenou HW chybu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pravděpodobně bude HW vadná. P2B to mam (respt ne tu tvojí, ale tu tučnou P2B-S ale ono je to to samé jen s přidanými komponenty) a žádníé potíže nemá. Něco se podělalo na ACPI, něco pravděpodobně při přiřazování prostředků protože ACPI přineslo tunu novinek jako power-management na CPU (C-states), sdílení IRQ, a další věci, něco je prostě dead ale bez ACPI v oldschool režimu pevnejch prostředků to funguje, to je můj jedinej závěr.

Krása slot1 desek byla prostě v tom že když člověk nekoupil shit, tak měl platformu kde začal s točenym Medocino Celeronem, pak šel na Coppermine a pak na Tualatin na stejnym boardu se mu zvednul výkon 3x a shodou okolností ten board byl BX based což se historicky ukázalo jako snad nejspolehlivější chipset celé x86 historie. Zatímco ostatní skákali na tragickym socketu7 pak na Early socketA (shit chipsety), pak na pozdější socket A a pod. Pak tu byla ta tragikomedie jménem P4 no. Kdyby místo Netbursů a Tualatinu Intel vydal rovnou Banias socketu 478 a to pojmenoval P4, tak by jsme dnes tu dobu BX zdaleka tak neopjevovali.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Ještě jsem to různě mučil cca dvě hodiny a žádné příznaky nestability ani jiné problémy. Taky další zvukovku a grafiku deska sežrala v pohodě, stejně tak Windows. Nejspíš je tedy KO jen to ACPI. K problémům s ACPI u Asus desek jsem našel jen tohle:
https://web.archive.org/web/20160819073 ... ual-mb.htm

To byla jakási aféra s HW bugnutým ACPI na novějších systémech u dual-socket Asus desek. Je možné, že i v mém případě to bude třeba jen uražená SMD součástka nebo studeňák na blbém místě (byť deska vypadá jako nová). Pokud to bude ale jen to ACPI, tak mě to vůbec netrápí, jen na to člověk musí pamatovat při instalaci OS.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Alespoň se o ACPI u dual-CPU snažili. Všechny dual boardy co tu teď mam ACPI vůbec nemaj. Jeden dual SLOT2 od MSI s 440GX, pak dual SLOT1 od Supermicro s 440GB a jeden SLOT1 Gigabyte s 440BX.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOC_ZENITH píše:Pak tu byla ta tragikomedie jménem P4 no. Kdyby místo Netbursů a Tualatinu Intel vydal rovnou Banias socketu 478 a to pojmenoval P4, tak by jsme dnes tu dobu BX zdaleka tak neopjevovali.
No lenže Banias Intel vydal až tri roky po P4 ako z núdze cnosť, keďže P4 skrátka nevedeli skrotiť, aby im v notebookoch nežrala aj trávu okolo cesty. Ako našťastie, pretože celý NetBurst bol cursed architektúra. Ale tak po bitke je každý generál, a Intel sa už vtedy videl na titulkách časopisov si svojimi 10GHz a to mu zatemnilo úsudok. Ale je fakt ironické, že P4 v konečnom dôsledku nahradila vylepšená PIII :roll:
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

ACPI je funkce, kterou se snazim pokud mozno vypnout. Dela bordel s IRQ, coz je predevsim pro ISA zvukarny problem. Nektery desky maji i modnuty BIOSy na moznost ACPI vypnout.

Tak jsem narazil na hru, kterou jsem nerozjel. MDK2 absolutne odmita jakkoliv i byt nastartovat z neznamych duvodu. Pri hledani reseni jsem nasel vice lidi s problemy tehle hry pod W98, ale reseni jsem nenasel. No nastesti tahle ma nejak netankuje. MDK1 jede pod Glide bez problemu.

Jinak havli kdy asi tak otestujes ty MIDI daughterboardy ?
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Uz mam otestovano asi tak z poloviny, to jsem delal minuly vikend... a pak do toho prisla RTX 3080. :D Behem tohodle vikendu to dojedu a pak uploadnu vysledky.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jinak je vice her ktery nefunguji korektne, ale jedna se vesmes o hry, ktery nejak pod D3D s 3Dfx nefungovali uz tehda spravne, ale to je vesmes raritni vec a vetsinou se to tyka her na prelomu let 2000-2001, spis uz 2001 (treba CaC Renergade, Omikron The Nomad Soul) a ty na nV nebo ATI funguji. MDK2 podporu pro 3Dfx ma, ale proste se ani nespusti a nefunguje nejak obecne. U DOS her se mi povedlo rozbehat zatim vesmes vse. Uz tech her je tam tolik, ze to snad nejde vsechno uhrat. Sranda je, ze s mnoha hrama mam zkusenosti bez CD Audia, bez videi, bez patchu.... proste tehdejsi orazany crackly verze. Ted mnoho tech her vlastne konecne vidim a slysim poprve ve full verzich. :) Povedlo se mi konecne najit spravnou plnou verzi Incoming (vetsina verzi jsou orezany OEM verze), coz byl tehda docela casty benchmark karet. Poprve jsem to mohl hrat na poradnem joysticku a s hudbou. Kazdopadne muzu prohlasit svuj retro projekt univerzalniho PC stroje za uspesny. :onfire: Ze zacatku to bylo peklo, co jsem chtel i vzdat, ale povedlo se.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tak konečně nastal čas tě vzít za slovo:
Hladis píše:Chtel jsem udelat Guide jak vytunit retro PC. Myslim, ze k tomu staci 4 slova, "vyserte se na to". :|
Ti, co se nenechali odradit po úvodním dílu Guide, určitě s napětím čekají rozuzlení. Já jsem určitě zvědav, co na nás vybalíš a jaké špinavé triky jsi použil na rozjetí (vesměs) všeho :-D.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No s tim "vyserte se na to" to stale plati. Se podivej jaky je datum a kdy jsem s tim zacal. Delal jsem to predevsim o vikendech a stalo to i pekny prachy.

PS: Jako slo by to jednoduse tak, ze by si nekdo poridil stejnou-podobnou konfiguraci a dojel sem si okopcit data a mel by to bez prace.

"Spinavy trik" byl hodiny na netu s hledanim a provereny zpusob "pokus-omyl". Slo jen o to na zacatku nejak vychytat chyby Win systemu a hardware a kdyz to pak uz zaclo vse fungovat, pak uz to bylo reseni konkretnich problemu her.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“