Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Gratulace k 600 MHz K6. :twisted: Ono se to nezda, ale je to celkem problem dosahnout. Muj K6-III+ 400 (28. tyden 2003 btw) to neda, ma strop nekde kolem 575. Pak mam jeste K6-2+ 533 a 550, ktere nemam vubec ozkousene... Ale i kdyby 600 daly, tak si bych do PC dal tu 3+, ve finale bude rychlejsi i pres par MHz deficitu.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Srandista píše:Sakra Hladis, Win 98 nevie robit screenshot alebo co? :roll:
Jezis byl to napad dnes tesne pred odchodem, tak jsem to jen rychle vyblejsknul. Priste tedy klidne udelam screenshot.
elcrys píše:Pěkný, dej vědět, až to všechno dohraješ, jestli to stálo za to :-D Předpokládám, že to je všechno s no-cd, nebo máš obrazy přes daemon tools (anebo ještě lépe vypálené pro plně funkční CD hudbu)? Koukám taky, že tam máš i DOS-only hry - tzn. u všeho počítáš s hraním ve Win?
Tohle vse dohrat bude na hodne dlouho, ale cast dohranou mam a jelikoz se blizim do finale, tak se bude uz jen hrat. :) Vse jsou full "retail" verze, zadny rip verze apod.. O to mi slo, zahrat si tyhle hry v plny palbe a ne tehdejsi "No-Cd crack ripy". Mnohokrat jsem poprve slysel soundtraky, videl vsechna videa, atd..... Vse opatchovany na posledni verze a rozchozeny. Nejaky upravy .exe u promile her je nutny, ale nechybi v nich nic. Ty DOS hry na plose jsou urceny k hrani z Win. Ostatni DOS hry na plose nejsou, ale je jich taky dost a pokud mozno CD verze. Tohle instalovani a testovani her, aby vse behalo, zabralo mraky casu a ve vysledku jsem rozbehal snad vse. I to Pandemonium jsem dnes rozbehal bez "speed bugu". Nekompatibilita s modernimi systemy me trapit nemusi, protoze to je dobovy stroj a ty hry jsem tehda na takovym stroji hral, takze jsem si byl od zacatku pomerne jisty, ze se tohle povede.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Takže hraješ z CD (ad soundtracky)? Vím, že jsi tady dával odkazy na archive.org, ale to pořád neřeší ten problém, nutnost mít CD v mechanice. Já v takovém masovém měřítku nejedu, ale z důvodu pohodlnosti se to snažím vše nacpat na disk a sehnat no-cd patch, případně separátně mountovat obrazy přes Deamon.
havli píše:Gratulace k 600 MHz K6...
Jo, chová se to zajímavě - po 550 MHz se to strašně láme. Pro rychlé testování jsem dělal úvodní test jen v DOSu (SpeedSys a Quake) a na 1.5 V dal K6-2+ max 500 MHz. Říkal jsem si, nebudu se s tím párat, nahodil jsem rovnou 2.0 V a 6x 115 MHz a to samozřejmě ani nepíplo. Postupně jsem snižoval až na "stabilních" 630 MHz, kdy prošel SpeedSys i Quake, ale Windows nenajel. Dalším snižováním jsem se ustálil na oněch 600 MHz.

K6-III+ je zase rock-stable na 550 MHz při 1.9 V, ale na 600 už mu nestačilo ani 2.1 V. Dál jsem to tenkrát nehnal, protože se celkem znatelně zhoršují provozní vlastnosti a musel bych přidávat na chlazení.

Jinak SpeedSys a Sandra preferuje u K6 s on-die cache čistě takt - těch 128 kB extra L2 cache u K6-III+ to ani nezaregistrovalo a vítězil jednoznačně K6-2+ s těmi 50 MHz navíc (možná u her a 3D aplikací by tomu bylo jinak). Navíc je tady ten psychologický efekt kulatého taktu na "tajném" násobiči :D
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys píše:Takže hraješ z CD (ad soundtracky)? Vím, že jsi tady dával odkazy na archive.org, ale to pořád neřeší ten problém, nutnost mít CD v mechanice.
Kombinace image a fyzickych CD. Mnoho her primo vyzaduje fyzicke CD v D:\ mechanice, DOS hry z vetsiny ignoruji DT a musi byt na fyzickem CD a v DOSu. Nastesti vetsina her jede pres DT a ten nema problem s RedBook audio. NoCD je jaksi kontraproduktivni, kdyz chces plnou verzi a hudbu. Naopak se snazim, abych se jakymkoliv crackum a piratskym verzim vyhnul. Archive.org nema vse a taky je potreba pocitat s tim, ze dost toho tam neni uplne v poradku a pouzitelne. Sehnat opravdu plne funkcni retail verzi Image neni zadna sranda. Paradoxne je to problem prave u mych originalek, kde kvuli protekci nejdou zazalohovat do Image.

//
Takovy priklad jak stary hry pristupuji k vice mechanikam. Hra Interstate '76 jde nainstalovat z image ve virtualni mechanice, ktera ma treba pismeno F:, ale pak pri spusteni krici, ze nemam vlozeny herni CD. Vlozim fyzicky CD s hrou do mechaniky D:, dam pric image a hra opet krici ze nema CD. Nactu image v F: a zaroven CD v D: a pak se to rozjede. :) Jakmile tam je jen image, nebo jen CD, tak to nebeha. Hra vi, ze se nainstalovala z F: ale zaroven vyzaduje CD v D:, takze potrebuje medium v obou mechanikach. :roll:

Taky priklad jak jsem shanel funkcni image treba pro Revenanta. Mam original, ale ten je na Level DVD a to je zbytecny balast z toho delat image. Takze jsem smejdil po netu a az po peti ruznych pokusech jsem vystrachal CD2 s funkcni hudbou z nejaky francouzky verze a tu zkombinoval s CD1 s anglickou. A takhle to je u vetsiny.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Heh, koukám že AMD vyrábělo K6-2+/III až do konce roku 2003. To musela běžet chvíli výroba zároveň s A64 :shock:
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nesouhlasim s tim co tady padlo ala že Voodoočka maj best 2D kvalitu. Z pohledu high-end CRT rozhodně nemaj. Neni to žádnej fial jako levný Nvidie třeba ale maj viditelně horší kontrast a tahnou trochu do tepla. Nedá se to srovnávat třeba s R300 nebo moderníma NV (G80 a pod). VGA co leze z těch je o třídu vejš. Rovněž se extrémě lišej model o modelu. Nejlepší obraz má asi Banshee, nejhorší V2. V5 takovej průměr. modernější 400Mhz ramdac GPU jsou prostě lepší.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOCu ja tu resil kombinaci s mym AOC. Jinde to muze byt jinak, ale s timhle mym LCD funguje Voodoo 5 pres VGA lip nez ATi i nV karty, vesmes se priblizije kvalite DVI u R300, ale samo pres DVI je obraz stale lepsi a bechybny.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je možný, u mně je jediný LCD v domě je ta 32" hlavní obrazovka a tu k žádnýmu retro nepřipojuji na to mam CRT, ale ten obraz má prostě jinej nádech. Nepozoruješ to? Že bílá je oproti R300 trochu víc do žluta?

Je to ale vlastnost ne kusovka, všechny V5 co mam maj obraz identickej, včetně MAC verze. Obecně VSA100 na retro u mně stejně vítěží díky Vesa VBE3.0 a možnosti zvedat refresh rate v dosárnách, což už jsem zmínil, ale barevně mi ten obraz nepřijde nejlepší. Ještě že IBM P260 si pamatuje nastavení barev a obrazu na každym vstupu separé.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No nepozoroval jsem, ze by to melo nejak spatny barvy, ze by treba ulitavala nejak neprirozene zluta. Vubec jsem nemusel u Voodoo barvy stelovat na monitoru nebo v controlnim panelu, protoze by byly nejak spatny. To LCD je IPS, barvy dobry (az jsem se u takovyho kancl monitoru divil) a u Voodoo mi nepridaji mimo. Obraz pres DVI je trochu jiny, ale tam je jina predevsim uroven jasu. Asi se zkusim na to zamerit, zda tam neuvidim vyrazny barevny rozdily, ale proste obraz s barvama z Voodoo mi vyhovuje a nenasel jsem nejaky zasadni nedostatky.

PS: Jeste upozornim, ze hlavni problem v rozdilech VGA Voodoo5 vs. ATI+nV je spis v stabilite obrazu. Aneb nejsou tam vyrazny vlny, takovy dithering a duchy, ktery se i ruzne meni dle obnovovaci frekvence. Je hnus, kdyz treba v UT to pres VGA na ATI R300 dela vlny v obraze. To je ale vec spis jak to sedi konkretnimu LCD. Tomu mymu sedi pres VGA vice stary karty nez ty "novejsi", coz jak jsem psal, je pro me pomerne prekvapivy. Clovek by cekal, ze novejsi karty na tom s novym LCD budou lip.

Jinak mi nerikej, ze ty tvoje CRT maji jeste vyborny obraz, vzdyt to uz musi byt po tech letech obrazove horsi.

Abych to jeste shrnul, to moje AOC neni nejaka vyhra v jackpotu a ultimatni retro LCD, ale kupodivu je nakonec dobre pouzitelne (bylo i pomerne levne) na co a na cem to pouzivam, jelikoz hlavni vec je jak to funguje s Voodoo. Zbytek mi je vcelku sumak. Ma to 75Hz, tedy zadny frame-skipping a pomerne velky prostor pro vyssi fps (stejne ma mnoho her fps cap mezi 30-70fps). Je to IPS, tedy kvalitni barvy proti TN. Ma to sice 5:4, takze nekde to trochu roztahuje, ale nic co by mi extremne vadilo a rozliseni 1280x1024 je jeste pro retro karty hratelne pouzitelne ve velky casti her. Skalovani s rozlisenim u nej nedela z obrazu naprostou mazanici. Nakonec na Voodoo to ma pomerne dobry obraz. Idealni by byl nejaky IPS 1980x1200 s 4:3 modem a super skalovanim, ale tam neni zadny nad 60Hz.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tak zase monitory s LED podsvícením mají bílou hodně ostrou, až do modra, takže když to zase grafika potáhne trochu do žluta, tak jedině dobře :) (schválně si vedle sebe dejte LCD podsvícené LED a CCFL).
Hladis píše:...PS: Jeste upozornim, ze hlavni problem v rozdilech VGA Voodoo5 vs. ATI+nV je spis v stabilite obrazu. Aneb nejsou tam vyrazny vlny, takovy dithering a duchy, ktery se i ruzne meni dle obnovovaci frekvence. Je hnus, kdyz treba v UT to pres VGA na ATI R300 dela vlny v obraze...
Můj AOC vyžaduje s každou grafickou kartou a rozlišením nastavit clock a phase - stačí pustit automatiku podržením tlačítka pro změnu vstupu. To odstraní 90% problémů v obraze, včetně zmíněných vln. Nedávno jsem testoval různé kombinace grafik (něco od ATi, nV i 3Dfx) a kabelů a nejhorší obraz měla moje testovací S3 ViRGE DX 4MB (Diamond Stealth 3D 2000 Pro), kde to nastavit k lepšímu moc nešlo.

Hlavní problém, který ale přetrvával napříč kombinacemi, bylo tohle:
https://abload.de/image.php?img=vga_lcd ... g5qjah.jpg

Měl by to být problém reflexe/odrazů signálu (někdo to nazývá i ringing, ghosting). Každopádně jsem vyzkoušel kabely od průřezu 22 mm² až do značkových 75 ohm kabelů s 64 mm² a problém stále stejný, takže můžu zodpovědně prohlásit, že moje AOC v tomhle stojí za prd. FSC P19-2 tohle nedělá, ale ten zase nemám běžně na stole. Z hlediska zbývajících parametrů obrazu se mi dařilo víc s novějšími grafikami, jak píše DOC. Nebýt toho ringingu, tak bych kolikrát nepoznal, že to není připojeno přes DVI.

Ještě k tomu:
Hladis píše:...Idealni by byl nejaky IPS 1980x1200 s 4:3 modem a super skalovanim, ale tam neni zadny nad 60Hz.
Měl jsem tenhle:
https://www.cnews.cz/asus-pb248q-takrka ... 3-0-hubem/

Existovala i profesionální varianta PA248Q, ale VGA jsem tenkrát snad ani netestoval. Nastavení to mělo ale hodně slušné. Já bych ale spíše bral něco jako P20-2 tzn. čistě 4:3 monitor.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:Idealni by byl nejaky IPS 1980x1200 s 4:3 modem a super skalovanim, ale tam neni zadny nad 60Hz.
Tym skalovanim si nie som isty, ale 16:10 IPS so 60+ Hz to je ;)
https://www.alza.cz/25-iiyama-xu2595wsu-b1-d5626935.htm
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys:
To jsou hodne stary monitory, ktery ani novy nesezenes.
Clock a Phase jsem nezkousel, asi se na to taky pak podivam zda to nebude reseni.

Srandista:
Kdyz jsem tehda hledal, tak jsem zadny podobny nenasel. Existuji nejaky reference jaky je to pro retro ?
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Já furt jedu na LP2475W a s tím, jak jsem opustil desktop, tak teď vlastně už jen na retro kompy, škálování je v pohodě (mám ještě starej 5:4 monitor a to bych teda bez škálování na retrověci dlouhodobě nedal, to je hnus; svýho času jsem měl 4:3 LCD a pak přešel rovnou na 16:10 takže 5:4 jsem nikdy nemusel naštěstí moc dlouho používat).
Ale popravdě ten refreshrate jsem nikdy v dosu neřešil, tak nevím. Ale z výroby má ten panel v HP dost sytou červenou a poslední dobou, když jsem byl nucen ho delší dobu používat na homeoffice, tak se po zahřátí objeví nafialovělý pruh u kraje. Je to vidět v podstatě jen na bílé, proto jsem si toho všimnul až u práce ne u her :-D
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis píše: Jinak mi nerikej, ze ty tvoje CRT maji jeste vyborny obraz, vzdyt to uz musi byt po tech letech obrazove horsi.
Maji obraz dobrej. Ale už mám za sebou ňáká úmrtí. Moje story s monitory je asi taková:

IBM P200 - 1998 - 2006 každej den 8-14 hodin provozu, jediný CRT který jsem utavil. Po tolika letech už začalo mít horší jas, kontrast, obraz šel trochu do tepla ale jinak bylo stále funkční, prostě už se unavilo samotný CRT dělo, elektronika kolem a napájení stále 100%.


Pak jsem zkusil přejít na LCD, skončilo to tunou hejtu nadávek a zánětem spojivek, tak jsem sehnal DELL P1230 a ten mi sloužil takto 2 roky jako hlavní monitor než jsem sehnal svou 32" S-PVA Sonku která slouží už 12 let dodnes. Ten DELL pak šel k druhému PC a tam byl cca do roku 2014 než pošel. Poslední roky svého života trpěl na rudé záblesky než se zahřál a červená musela bejt stažená hodně nízko jinak byla přepálená, naopak zelená byla weak. Jednoho dne už záblesky neustaly ani po zahřátí, chcíplo opět samotné CRT byl v něm zkrat mezi červenym a zelenym dělem.

Už během toho jsem ale tušil kam se to vše řítí takže jsem sehnal náhradníky. Už zároveň s tím DELLem jsem sehnal IBM P260, ten měl poruchu že byl přesvětlnej, moc jasu, známá vada týhle řady, je to fail anti-aging elektroniky která měla za cíl postupem času pouštět více šťávy, ale hrubě to neodhadli a ty CRT v praxi stárnuly mnohem pomaleji a pouštělo to tam moc. Ale díky tomu že to má tolik kusů jsou na netu návody jak to fixnout což se mi povedlo, a po smrti Dellu nastoupil tenhle monitor na jeho místo a je tam dodnes. Dobrý je že tyhle 2 maj 2 vstupy tzn je zároveň monitorem pro druhej komp a zároveň pro hlavní retro komp.

A Pak tu mam ještě "ten nej" ala NEC FE1250+, ten má ze všech mejch CRT nejostřejší obraz a je u druhého stolu (na něm se hrabu v kompech, benchmarkuju, je tam další retro komp, atd. A další ten samej NEC je ve sklepě jako záloha.

K problémům a nedostatkům:

P260 má (krom toho že jas se ovládá na kabelech ven vyvedenym poťákem) 2 problémy. Jednak konvergence v rozích je "meh". Nedá se seřídit na 100% všude tak jako třeba ten NEC. Ala levej dolní roh je trošilinku rozjetej, když je tam třeba jemný fialový písmo na černym pozadí je vidět že se tam rozjíždí červená od modrý. A také mu chybí antireflexní vrstva kterou jsem musel servat protože byl dlouho v podkroví kde bylo vlhko a ona jaksi shnila. Tzn ve dne pohlcuje více světla z okolí a více přitahuje prach. Jako velký plus ale uvedu barvy, na svůj věk je samotný CRT ve skvělý kondici a gamut/kontrast/jas je parádní.

Co se těch Neců týče, tak jeden nemá problémy žádné a druhej než se zahřeje tak je obraz cca o pár mm užší a postupně se dotahne, pravděpodobně jen kondíky, priorita je to nulová takže neřešim. Tyhle Necy maj málo najeto obecně, byly od fotra z letiště kde byly ve skladu jako záložní protože se někomu nelíbily. Tím je myšleno že jakkoliv se někomu nezdály barvy nebo trošku geometrie (byly poiužívaný na radar) nebo cokoliv tak letěly do skladu. V praxi šlo ale třeba jen o pár minut si hraní v OSD a vyhlazení ale EE oni to tehdy neřešili a díky tomu jsem se dostal k těmhle nejetejm krásnejm kouskům. Ta P260 nevim jak moc toho měla za sebou než si vybudovala ten brigtness bug a někdo jí kvůli němu odstavil, ale dle výborné kvality barev moc ne.

Nicméně že bych je ňák sedřel to už dnes nehrozí, už jedou tak jednou za tejden na pár hodin ne každej den 8+ hodin jak když jsem byl na škole heh.

Ještě, co se toho VGA na LCD týče, u mně tohle byl mor po mnoho let. Já jsem musel GPU vybírat dle čistoy VGA výstupu, v dobách kdy to už nikdo jinej neřešil. Ta moje S-PVA Sonka totiž je VGA only. Alternativa je jen HDMI a to v nativce jede jen s 4:2:2 barvama a s 20ms inputlagem. VGA je bez lagu + barevně ideální ale... byl to vždy boj najít grafiku kde by nebyly duchy nebo se neklepal obraz. Kupoval jsem i ty drahý zlatý kabely a pod (kupodivu pomohly ale ta grafika byla stejně klíčová). Vím že Radeony byly celkem pasé, u NV jsem začal s GTX260 kde neref Asus byl čistej ale ref karty měly duchy. Pak Fermi, ref GTX480 byla díky bohu čistá takže tam to bylo OK. Pak kepler - ref GK104 karty byly epic fail, klepalo se to, neref Asus opět OK. Neref Gigabyte byl fail. REF Titan ale byl čistej takže ten zůstal. U Maxwellu byla neref MSI 970 čistá a pak i Asus 980TI a tím VGA skončilo.

Btw Maxwell už měl VGA celkem zabugovaný a děly se problémy při klonu obrazu VGA a HDMI najednou, atd. Díky bohu se ale v této době také začaly objevovat decentní DP na VGA adaptéry a už jsem si sehnal takový co produkujou naprosto čistej obraz a mam je už 5 let a nechcípaj. Pak jsem sehnal ty DELL adaptéry z HDMI na VGA co dávaj i velký pixelclocky a jsou vhodný pro CRT.

Jinak BTW Ta Sonka už taky stárne, no, má 12 let, a kupodivu backlight a vše ostatní stále ok, ale z boků trochu mění nádech v černý, jinde to zatim vidět neni ale v černý cca tak 2CM od všech krajlů je takovej více fialovej nádech, jako kdyby to LCD začalo od kraje hnít nebo tak. Díky bohu to zatim v provozu neni poznat je to opravdu vidět jen v černý, ale je to tam. Marně čekám na vhodného nástupce.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

DOC_ZENITH píše:...Poslední roky svého života trpěl na rudé záblesky než se zahřál a červená musela bejt stažená hodně nízko jinak byla přepálená, naopak zelená byla weak. Jednoho dne už záblesky neustaly ani po zahřátí, chcíplo opět samotné CRT byl v něm zkrat mezi červenym a zelenym dělem...
První CRT (15″ Yakumo s digitálním ovládáním), co jsme měli doma, pošlo přesně na to samé - akorát šlo o zelené záblesky. Náš učitel na škole, starej servisák, tvrdil, že se jednalo o problém fyzického prověšení mechanismu děl a že se to dalo lehce opravit provozem monitoru vzhůru nohama a patřičným předrátováním. Tzn. je dost možné, že za pár let budou i ty tvé skladové zásoby K.O. Zase kdybych měl barák a v něm vyhrazenou celou místnost na retro HW, tak si taky ještě nějakou high-end CRT krávu seženu :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nevim no, pamatuju že jsem ho měl tehdy otevřenej a zkoušel jsem do toho i mlátit (přímo do děla vzdau) jestli se to ňák fyzicky nepohne ale nic nemělo vliv. Ono taky, to trvalo několik let od prvních příznaků (červená začala bejt silná) než se do tohodle stavu dostal, nebylo to fast, a díky bohu žádnej jinej zatim nemá žádné příznaky podobného typu takže jsem v klidu.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak tady je lepsi screeshot desktopu https://abload.de/img/desktopi1jfo.png

//
Se mi docela povedlo to urvat celkem levne https://aukro.cz/mb-k7n2-athlon-xp-ati-6978280246
ICEBRETON
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. led 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od ICEBRETON »

Tu desku z grafarnou jsem na tom aukru taky sledoval. Ale za 500 mi to nestalo. Kvuli cemu si to bral? Predpokladam ze kvuli tomu radeonu.
NTB: ProBook 4740s
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jo. Zbytek je jen bonus, ktery mozna odzkousim a prodam dal. Dnes sla taky na Aukru R9800Pro za 991,-, coz uz je pro me mimo, takze ziskat vcelku nedostatkovy X800 Pro za sest stovek, plus k tomu vesmes cely vnitrnosti, neni spatny deal.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Ta X800 je dobrá za tú cenu aj samostatne. Za mňa good deal.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“