Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Kdyby ve Wmwaru fungoval dobře DOS zvuk a iput-pickup tak by to byla jiná story, bohužel tomu tak není a časem se to spíš zhoršuje, protože priority maj jinde.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

V tom případě bych sledoval dění kolem DOSBoxu. Vznikají i různé forky (nějaké odkazy mám doma na PC), ale používám normální vanillu a stačí mi to. Ale je tam spousta nedodělků, to ano.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Co sa dosboxu tyka, ja pouzivam DOSBox-ECE r4301, ktory podporuje pixel perfect scaling. Ten uz ale v novsich releasoch pixel perfect scaling nepodporuje, takze zatial zotrvavam na tejto starsej verzi, a pokial by mi z nejakeho dovodu tato verzia prestala vyhovovat, tak je tu este velmi aktivne vyvyjany fork dosbox-staging.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

DosBOX je fajn ale co třeba glide a pod věci. Schválně o víkendu zkusim PCEM je už o dost novější verze, co jsem jej zkoušel na posledy tak fungoval ale měl drobátko inputlag což je pro mně fail.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Srandista píše:Chalani, sa pozrite na eBay, za co chodia prve GeForcky... Samozrejme ze je to nezmysel, co sa vykonu za cenu tyka, kde to roznesie na kopytach hocijaka GF4MX. Tym ludom co to kupuju nejde o vykon, ale o vystavnu hodnotu...
Tak ale podivej se sam, 128ZX a TNT2M64 jsou skoro bezceny i sberatelsky, vyzkousej nejakou prodat. Ta GF3Ti200 tam nema ani originalni chladic a tyhle karty taky nejsou zadny sberatelsky perly. Muzem brat tu GF256, ale taky zadny zazrak a zase na ebay se musi brat za kolik se to proda a ne za kolik to tam vysi klidne mesice. Ta cena i se sberatelskyho hlediska je vysoka a to rikam jako clovek, co za retro komponenty vysolil pomerne hodne penez. Vzdyt ten prodejce ani negarantuje funkcnost. Treba ta moje MSI 5900 Ultra taky levna nebyla, ale tech je extra malo, jsou opravdu drahy a maji nejakou uzitnou hodnotu.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Srandista píše:Co sa dosboxu tyka, ja pouzivam DOSBox-ECE r4301, ktory podporuje pixel perfect scaling...
Nedávno jsem ho testoval. Jediný případ, kdy byl výstup na obrazovku viditelně lepší vůči standardní verzi, byl textový mód s textem (zvlášť viditelné např. v M602). Jinak jsem si vytípal obrázky a do detailu to porovnával mezi sebou a v nejběžnějších 320x200 (Doom) a 640x480 (Magic Carpet v hi-res) to nebylo v ničem lepší - navíc se to úplně nedrží zadaného poměru stran 4:3. Roli může hrát i rozlišení monitoru, ale na mých 2560x1440 jsem v té pixel perfect verzi neviděl žádný benefit.
DOC_ZENITH píše:DosBOX je fajn ale co třeba glide a pod věci. Schválně o víkendu zkusim PCEM je už o dost novější verze, co jsem jej zkoušel na posledy tak fungoval ale měl drobátko inputlag což je pro mně fail.
Já glide hnal vždycky přes wrapper pod Win. Ale ten PCEM jsem nezkoušel, to by, předpokládám, mohlo mít snad využití na nějakou DOS-only glide hru.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

PCEM emulkuje komplet celej PC, včetně biosu a tak, je to plnohodnotá virtual machine, funguje to drobátko jinak než DOSBOX a můžeš tam instalovat normálně jakejkoliv OS. Dovede emulovat i Voodoo1/2 a od poslendí verze píšou že i 3. Ale uvidíme no. Mínusem je že tahle emulace je extrémně náročná a 5Ghz Skylake dokáže emulovat tak 200Mhz MMXko maximálně.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

X800 XT:
https://aukro.cz/ati-radeon-x800-256-mb ... 6979268124

Přemýšlel jsem, že si přihodím, ale nakonec jsem se na to vykašlal - v zásadě bych pro to neměl využití.

Je vůbec nějaký rozdíl mezi Radeony řady 9000 a Xxxx (vyšších řad) z pohledu retro hráče? Obojí je AGP, jede pod Win 98, tak zřejmě jen výkon?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jezis on to hodil do zakladnich desek, tam bych fakt grafarny nehledal. :roll: To jsem mel vedet, za tak malo bych ji urval.

Je, R9700 ma lepsi drivery pro W98 a starsi hry nez ty pozdejsi Radeony, kde se v driverech na W98 vesmes uz sralo. Uz jsem tu psal, nejlepsiho vysledku, predevsim v overhead, jsem dosahl diky starsim Catalystum s R9700 nez s novejsima kartama. X800 je uz spis karta do XP stroje.


Jinak docela me prekvapilo, ze Serious Sam nejede na Voodoo5500 nejak spatne. Samo v 16 bitu, ale je to v pohode hratelny. Nahodil jsem i AvP2 zda to pujde a jde to vcelku hrat, ale nevypada to extra dobre a fps taky moc vysoky nejsou. Jinak mi nejak doslo misto na desktopu pro ikony :mrgreen: https://abload.de/img/desktopdsj9p.png Jeste tak 4 hry bych tam chtel narvat. :(
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

tak vyhoď z desktopu 3D Marky :)
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Malej monitor no, má to bejt 22" CRT optimalizovaný proi 1600x1200. :P
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Alebo 20" LCD s nativnym 1600x1200 ;)
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty ale mívaj inputlag (snad ne všechny ale bejvá) a frameskipping nad 60hz... což je pro DOS režimy vražedný.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To jedine takovy, co ma IPS, 75Hz s malym inputlagem a dobrym scallingem do nizsich rozliseni. Novy klasicky 20" se sehnat uz neda, jedine zbyva neco takovyho https://www.alza.cz/25-iiyama-xu2595wsu-b1-d5626935.htm ale nejsou na nej zadny reference.
MV píše:tak vyhoď z desktopu 3D Marky :)
Asi budu muset.
DOC_ZENITH píše:Malej monitor no, má to bejt 22" CRT optimalizovaný proi 1600x1200. :P
CRT je dnes uz pro masochisty a kvalitni velky CRT stejne snad ani uz nejde sehnat.

Novy bordel na hrani. https://abload.de/img/20201214_152627n6ks5.jpg
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

Nešlo by pod Win98 použít tu sysinternals utilitu desktops pro více ploch?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Pochybuju, ze neco takovyho pro W98 existuje a tohle je pro modernejsi systemy Vista a vys.

//
Me uz zbyva fakt jen par her, takze holt asi pujdou pryc z plochy 3DMarky. Trochu jsem porusil svou hranici her do roku 2000 a nahral tam i modernejsi, takze to nabobtnalo vic nez jsem chtel. Je to i kvuli tomu, ze pak ten disk naklonuju i pro system kde jsou i modernejsi karty. Prekvapive i ty nektery pozdejsi hry nejedou na Voodoo 5500 tak zle. Dokud hra nevyzadovala novy featury z pozdejsich verzi DX, ktery uz Voodoo nemela, tak se to da. Jeste po krachu 3Dfx nektery hry setrvacnosti 3Dfx podporovaly.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od mr.qeg »

Máš asi pravdu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hladis píše:Pochybuju, ze neco takovyho pro W98 existuje a tohle je pro modernejsi systemy Vista a vys.

//
Me uz zbyva fakt jen par her, takze holt asi pujdou pryc z plochy 3DMarky. Trochu jsem porusil svou hranici her do roku 2000 a nahral tam i modernejsi, takze to nabobtnalo vic nez jsem chtel. Je to i kvuli tomu, ze pak ten disk naklonuju i pro system kde jsou i modernejsi karty. Prekvapive i ty nektery pozdejsi hry nejedou na Voodoo 5500 tak zle. Dokud hra nevyzadovala novy featury z pozdejsich verzi DX, ktery uz Voodoo nemela, tak se to da. Jeste po krachu 3Dfx nektery hry setrvacnosti 3Dfx podporovaly.
U voodoo5 si člověk musí položit 2 otázky.

Má hra tunu polygonů? Vyžaduje shadery? Pokud je na oboje opdpověď ne pravděpodobně to půjde ňák decentně rozject. Hry co na Voodoo nejedou jsou buďto se shadery (některé jdou na starejch DX7 Nvidiích ale vypadaj pak stejně mizerně), nebo maj tunu polygonů a V5 tam padne na držku výkonem kvůli PCI66 bandwith limitu.

V OGL je to extra easy protože tam driver může emulovat fatures. Jde spustit i Doom3 že, a ne, ne ten upravenej pro Vooodoo2 komplet bez nasvětlení. Ale chcete hrát Dooma3 bez normal-map? To asi ne. :P

Jinak ty zvukovky good luck, a doufám že nepříjdeš o moc vlasů.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Vsechny ty hry co mam na desktopu na Voodoo 5 jedou. Co treba nejede a co me sere je CaC Renegade. Ne ze by na to Voodoo nemela vykon, ta hra na V5 jede jak z praku a jde normalne funkcne spustit, ale ma to totalne rozbity obraz, jelikoz to vyzaduje novy featury (shadery) a na optimalizaci na uz zkrachovaly 3dfx se vykaslali. Pro jiny priklad Divine Divinity vyslo az roku 2002, ale ma prekvapive podporu pro Glide (bohuzel na V5 problematickou) a DX7, takze v pohode pod DX na Voodoo jde hrat.
DOC_ZENITH píše: Jinak ty zvukovky good luck, a doufám že nepříjdeš o moc vlasů.
Jsou to specialni speky pro "znalce" :twisted: Ten orezany klon Gravise je vylozena lahudka pro vyvztekani se. Sehnal jsem ho jen z nostalgie, jelikoz jsem ho vlastnil a jeste k nemu mam manual. Fakt to neni zrovna zvukovka, po ktery by retrofil touzil. :) Ten Ensoniq Opus je OEM orezana verze S-2000 a mela by byt PnP. Ta nejmensi je ale pod samolepkou schovany Yamaha cip. :wink:
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

EnsoniQ v ISA časech nebyl žádná výhra co se kompatibility týče. Kvalita zvuku ok ale budeš bojovat. Gravise PNP s tim AMd čipem jsem měl origo a letěl to se nedalo používat, neni totiž kompatibilní ani sám se sebou (s originálnim GUS ISA non PNP) + trpí i platform nekompatibilitou (pro emulaci SB PRO chce intel CPU určité chipsety a pod), ve chvíli kdy mě zvukovka poslala do ****** s hláškou "your platform is not genuine" tak letěla.

Yamaha ISA obvykle funguje OK ale na pár problémů narazíš, je méně univerzální než SB s OPL3. Myslim si že problémy byly hlavně s volume u her co jej měly statickej a byl třeba problém hlasitá hudba a tiché efekty a pod. Zajímavý ale bude jak si to sedne s KT133. Jestli půjde najít plně funkční kombinace jako na ESS audiodrive PNP nebo ne.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“