Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Async RAM je katastrofa na PT880, od toho ruce pryc. Ale kdyz to jede 1:1, propustnost je velmi dobra. To znamena pouzit CPU s FSB 1066, nebo muze byt i FSB 800, ale je nutne provest BSEL mod - ja ho udelal na manualni vypinac, protoze E5700 samozrejme neda oc sbernice o 33% s defaultnim nasobicem. Kdyz chcipne smos baterka a vyresetuje se bios, musim prepnout na 800, snizim nasobic a pak se da nahodit 266... a pripadne zvysit az na 300.

Akorat pri FSB 300 se vyskytuje nestabilita s pci-e kartama, ty musi jet s FSB na 266.

Propustnost i latence je velmi podobna Intelackym DDR2 chipsetum pri stejnem nastaveni. Tohle si troufam rict na i865 s DDR dosahnout nelze. Resp - dodatek: ono by to mozna slo, ale na hiend s478 deskach s i865/875 a P4. Core2 kompatibilni desky jsou uz lowendy a ty nedaji vysoke FSB pri 1:1 delicce RAM.

Jak moc se to projevi na realnem vykonu ve hrach, to je zase jina vec.

Obrázek

Co se tyka Voodoo, DOS zvuku, atd. To nerozporuju, ale pokud jde ciste o vykon s AGP kartama pod winXP, muze byt vyladena PT880 o cosi lepsi.
------------------

A jeste jedna vec - Nejvykonnejsi AGP neznamena automaticky Core2... unlock Phenom II v C3 revizi + AM2NF3-VSTA udela taky slusnou praci.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

VIA a Asrock mi moc nevoni, proto jsem hledal spis u intelu a nejlip asi dopadla ta Gigabyte. Jsou tam jeste nejaky mATx desky, ale to je docela prtavy. Kazdopadne jsem koukal a je docela problem tyhle desky sehnat (za rozumnou cenu).
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

no zajímavé, tu fullatx gigabyte jsem taky nikdy neviděl, ale na druhou stranu ofiko nepodporuje quadcore 65nm cpu, což ta mATX ano http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... -775-rh_66
Kdysi jsem to kupoval jako nové jako poslední AGP upgrade kompu do rodiny. Fungovalo to, ale zabila to pak maximální kapacita RAM a pak už se přešlo na klasiku nové combo cpu+ram+deska+ grafika :(
Takže to bude o tom, jaká přesně ultimátní sestava a na co to má být. U 865 desek je lepší podpora všemožných OS a "prostě funguje", jestli budeš mít hlavně XPčka, tak je to asi jedno.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Resim to zatim v rovine teorie, nevim jestli to budu cilene shanet. Asi by to bylo stejne jen na testovani, komp bych z toho nestavel.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

MV píše:no zajímavé, tu fullatx gigabyte jsem taky nikdy neviděl, ale na druhou stranu ofiko nepodporuje quadcore 65nm cpu, což ta mATX ano http://www.gigabyte.cz/products/page/mb ... -775-rh_66
Kdysi jsem to kupoval jako nové jako poslední AGP upgrade kompu do rodiny. Fungovalo to, ale zabila to pak maximální kapacita RAM a pak už se přešlo na klasiku nové combo cpu+ram+deska+ grafika :(
Takže to bude o tom, jaká přesně ultimátní sestava a na co to má být. U 865 desek je lepší podpora všemožných OS a "prostě funguje", jestli budeš mít hlavně XPčka, tak je to asi jedno.
Jestli tam Qud reálně funguje nebo ne (a nedali ho do podpory jen proto že se báli o kaskádu) to otestováno nemám, žádnej Core2 Quad doma totiž nemam. Ono u Core2 je quad meh, má dělenou cache a v hrách pro AGP karty stejně více jak 2 jádra člověk nepoužije.

Jink Hladis kdyby se ti nedařilo sehnat můžu ti ten malej Gigabyte prodat ze svejch zásob, mam myslim že 2 kusy navíc.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

A ja tu mam na predaj jednu 4CoreDual-SATA2, keby sa s tym chcel niekto pohrat.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak u tý je bohužel SB16 funkčnost garantovaně NE.

Btw, ten člověk na Ebayi co prodává ten Rise prodává i mobilní low-voltage stříbrnej Cyrix MII:

https://www.ebay.com/itm/Cyrix-MII-333G ... SwVi9f7gyH

Tyhle dávaj 300+Mhz a jsou naprosto studený. Jsou to ty 180nm čipy.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOC_ZENITH píše:Tak u tý je bohužel SB16 funkčnost garantovaně NE.
Ale v DOSe az na par vynimiek perfektne funguje s ESS Solo-1 (a opat, fakt by som to nepokladal primarne za dosku na DOS/W98, to len ja som taky blb, ze som to s tym skladal)...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

DOC_ZENITH píše:Btw, ten člověk na Ebayi co prodává ten Rise prodává i mobilní low-voltage stříbrnej Cyrix MII:

https://www.ebay.com/itm/Cyrix-MII-333G ... SwVi9f7gyH

Tyhle dávaj 300+Mhz a jsou naprosto studený. Jsou to ty 180nm čipy.
Od toho prodejce jsem bral tu K6-2+, co mi dala 600 MHz, to mi přijde z funkčního hlediska mnohem lepší (a cena byla ještě o 5 dolarů nižší). Těch Cyrixů bylo ale možná vyrobeno ještě méně.

Jinak jsem si hrál s K6-III+ a zjistil, že absolutní sweet-spot je 500 MHz, který to CPU dává při 1,5 V. Po dlouhém mučení při testování stability byl chladič sotva vlažný, přitom ventilátor mám zregulovaný na absolutní neslyšnost. Pro dlouhodobý provoz jsem ještě 0,1 V přihodil, ale kdybych na to hodil chladič Spire pro socket A, tak to stačí pro luxusní pasivní chlazení. Pro stabilních 550 MHz už chce ale 1,9 V a hřeje znatelně víc - undervolt tomu přeci jenom sundá změřených 10 W (tím bude při undervoltu na 500 MHz odpadní výkon cca 4-9 W, pokud mám věřit oficiálním specifikacím).
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Prihazoval jsem ted na hromadu aukci, vetsinou od koruny. Vesmes jsem nic z nich nutne nepotreboval, jen pokud by cena zustala nizka. Vyhral jsem jen jednu, kterou jsem z tech ostatnich ani moc nechtel a to SB 32 CT3600. :roll: Tak se mi zase vraci, kdyz jsem tu svoji nedavno prodal. Svym zpusobem si preju, aby byla vadna a mohl ji rozebrat, potrebuju z toho nejaky dily (neposkozeny RAM slot a SPDIF konektor). No pokud bude fungovat, tak se mi ji nechce moc likvidovat. Jeste si to rozmyslim co s tim.

PS: Aukro obcas nejak divne funguje. U jedny aukce jsem ji vyhraval az do kompletniho vyprseni casu. Rikam dobry, je to moje, nebudu dal prihazovat a najednou se to cely zmenilo, kdyz se updatoval status po konci aukce. Kazdopadne to neni poprve, co nejak blbnul update prihozu.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOCu, co hovis na tuto epicku FM syntezu od Hladisovho zboznovaneho Ensoniqu? :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=24ScDNeQoZ8&t=825s
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To ma nejak hodne spatne nahrany a Ensoniq neni urcen k pouzivani FM syntezy pro hudbu. Ma jen jakous takous emulaci pres jeho GM nastroje, takze to zni trochu divne. To neni zadny tajemstvi. Ty sis asi necetl moji "recenzi". Nakonec kdo by proboha pouzival FM syntezu na Ensoniq v Doomu, kdyz tam ma perfektni GM. S-2000(Elite) je jedna z nejlepsich ISA zvukovych karet ktera kdy vznikla.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Ale co by necital. Viem velmi dobre, z toho jak tu vychvalujes Ensoniq, ze boli zamerany v prvom rade na GM, ale to podla mna nie je ospravedlnenie toho, jak neskutocne zmrvili FM sytezu (pretoze to fakt neznie len trocha divne). Hlavne nie kazda hra GM podporuje, predsa len to je nieco, ci prislo az zaciatkom 90's, dovtedy sa slo vyhradne na FM synteze, pripadne niektore hry podporovali MT-32.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Oni ji nezmrvili, oni ji vyignorovali, jelikoz v te dobe FM synteza byla uz mrtva, takze nemrhali prostredky na OPL cip, ktery by uz tak drahou kartu prodrazil. FM synteza je stejne pro me mimo at s OPL nebo bez a tak prastary hry, ktery nemaji podporu aspon MT-32, GM, Sound Canavas...., ani nemam. Nakonec jak jsem psal minule, Ensoniq pocital s tim, ze pokud nekdo bude vermomoci chtit SB a OPL, tak se da k nemu jednoduse a bez bugu pripojit.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U ISA karty ignorovat OPL3 je hřích. Her s podporou Midi nebo přímo MT32 je méně než těch pro OPL. S timhle díru do světa logicky neudělali, navíc kdo chce 100% midi tak si připojí original externího Rollanda.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Hladis píše:FM synteza je stejne pro me mimo at s OPL nebo bez a tak prastary hry, ktery nemaji podporu aspon MT-32, GM, Sound Canavas...., ani nemam.
V tomto pripade by mozno stalo za to uvedomit si, ze sa netoci cely svet len okolo teba a su tu hraci, ktori tie hry maju, chcu ich hrat, a zaroven chcu, aby zneli tak, ako boli zamyslane (ci uz s OPL3, alebo SC-55, a ani jedno z toho nie je Ensoniq)...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Srandista:
Mi zacinas podsouvat neco, co jsem nikde nepsal. :roll:

DOC:
I Creative se na OPL vysral kvuli nakladum a hodil tam vlastni cheap CQM aby se nereklo a ktery je horsi. V dobe, kdy FM synteza vesmes zmizela a hry se delaly primarne s podporou GM, to uz byl spis jen drahy privesek pro zpetnou kompatibilitu. Jinak diru do sveta s tim udelali, Ensoniq byl velice obliben a rozsiren, vcetne siroky nativni podpory. Vzdyt Ensoniq byl hlavne na OEM trhu hodne uspesny, coz bohuzel vedlo i k tomu, ze zacli dalsi karty osekavat a misto High Endu se soustredili na cheap OEM reseni. Jinak originalni Roland je jaksi cenove uplne jinde a musis sehnat nejakou kartu bez bugu, aby ti vsude fungoval ok. U Creative treba moc stesti s bugless resenim mit nebudes. :mrgreen:

PS: Ten samy clovek co delal to porovnani FM syntezy :P http://www.youtube.com/watch?v=pTTII7WkUtg&t=14m17s

//
Prave mi dosel Dreamblaster X2 s Chill and Phill IV. Po ukonceni izolace to prubnu.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

Ako v hentom mas pravdu, ze neexistuje dokonala SB karta. Nie je ziadna, co by mala OPL3, bola by bez hanging notes bugu, bez DMA clicking bugu, s wavetable konektorom a nebola by dlha jak tyzden pred vyplatou. Jednodocho taka karta fakt neexistuje (preto aj v dnesnej dobe je niekolko projektov na vyrobu lepsej ISA karty).

To ze Creative OPL3 nahradil za CQM je pravda, ale ani ich sprasena OPL3 implementacia nie je taka hrozna ako u Ensoniqu, a potom tu mame spolocnosti, ktore sa s vlasatnou OPL3 implementaciou popasovali ovela lepsie (napr. niekolko krat spominana ESS s ESFM). Rozumiem, ze teba FM vobec neberie, ale ja nemiesto kombinovaneho polovicateho riesenia (hrozna FM synteza a dobre GM) zoberiem zavdak rieseniu oddelenemu (dobre FM z onboard cipu a dobre GM z wavetable karty).

No som zvedavy, co povies na tu X2, mne sa to co z nej lezie hodne paci, a odkedy som ju kupil, tak som sa prestal divat po Sound Canvas. Tu by som riesil fakt len v pripade, ze by mi skocila do narucia za par drobnych, ale to je na dnesnom trhu uplna utopia.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

AWE64 legacy projekt v tomhle vypada slibne, ale nevim kolik za to budou chtit.

Jak jsem psal i v "recenzi", Ensoniq je pro lidi, kteri chteji nadstandartne kvalitni zvuk proti jinym ISA resenim a resi predevsim GM a ne OPL. Pokud chteji resit i OPL, je moznost k tomu pridat SB16 s OPL a jedna se pak o dobovy univerzalni reseni bez bugu, jen musi mit clovek dva ISA sloty. Po GUS se muzou lidi doslova umlatit a OPL tam hraje roli nulovou. :) Ja ty karty testuju abych vybral co je nej, mam v tom Sennheisery za 6k kde jde slyset vse a Ensoniq kvalitou zvuku zatim prevysuje vsechno co tu mam.

X2 je jen dalsi cast skladacky sestavit nejaky univerzalni ISA reseni, jelikoz u AWE32 funguje GM jen ve Win nebo v DOS pres nativni podporu, ktera stejne neni moc dobra a je omezena.

Vyhral jsem tohle. https://aukro.cz/ruzny-starsi-hardware-6977828777 Bylo to tak schovany, ze tam nikdo neprihazoval. Za tu cenu to jde a sem zvedavej, doufam ze to nebude vsechno mrtvy. :)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak tohle je zajimava deska s dvema ISA slotama. https://www.youtube.com/watch?v=YaJTVz7hG28 Jsem ani nevedel, ze neco takovyho existuje.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“