Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ta 9600GS je stejná ostuda jak Hladisova 9600XT, jen o 2 roky jinde! :P

Jinak teď jsem otestoval ESS audiodrive ES1688F na KT133 a meh. Narozdíl od BX jí bios neinicializuje automaticky a nativní mod nefunguje vůbec. SB mod po nahrání driveur ano ale ve win98 neni VDM driver ale jen VXD takže praská. Tak šla do BX.

Pro BX a starší tedy u ESS doporučuji ES1688F díky "it just work" stavu i komplet bez driverů a na KT133 doporučuji ES1868 pro WDM driver co neprdí.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:...jak Hladisova 9600XT.
What ? Jsem nejak nepobral.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mainstream karta!
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No a v cem je ostuda moje 9600XT, teda mam tech XT dokonce tri ruzny kusy (ASUS,Sapphire,HIS). Nijak jsem nikde 9600XT neresil, takze mi unika o co jde. :?
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Dnes mi prisiel Sound Blaster 16 (CT2230, rev. 029417) s Yamaha DB50XG daughter boardom. Karta samotna je taky zvlastny mix, vid:
FM synteza - CT1747 (Yamaha YMF262 OPL3), takze plus :thumbsup:
DSP verzia - 4.11, tato verzia je zabugovana HNB, cital som ale ze ak ma karta aj CT1747 cip tento bug sa na nej nevyskytuje, teda ak som to dobre pochopil
DAC cip - CT1703-T, takze smolik kedze tato revizia cipu ma vysoky sum :(

Obrázek

Obrázek
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To je jedna z tech nejlepsich SB16. Neni PnP, tedy odpada otravny TSR, netrpi tim nejhorsim HNB, tedy nebudou se z ty Yamahy linout priserny pazvuky a ma CT1747 s OPL. Takhle mas s tou Yamahou komplet kombo pro DOS hrani, ikdyz ne dokonaly. Nejaky sum tam asi uslysis a muze to byt otravny podle toho jak moc, u neceho bude DMA clicking a treba u Build enginu muze byt slowdown. No levny to ale asi nebylo.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hodně také záleží jestli se použije line-out nebo výstup co jde přes zesilovač. Pokud neni třeba použít zesilovač a je možnost se mu vyhnout tak to vždy dopadne lépe co se týče ruchů. Moje primární SB ala CT3980 třeba hraje celkem překvapivě čistě pokud jí proženu zesíkem a nesnažim se napájet sluchátka či repráky rovnou zvukovkou. (I když ne že by mi její kvalita ňák vadila i tak, slyšel jsem už mnohem horší, vím že se hodně plive na staré verze SB16, ale u mně zatim nejhorší příčku mezi SB okupujou ty early Vibra karty co ještě nesly fyzickej OPL3 místo CQM, to jsou doslova noise-makery ač by od konceptu "vše integrované na jeden čip" člověk očekával opak.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No nej jsou AWE32 CT3900/3980, maji totiz jeste navic Chorus a Reverb i na FM syntezu, coz SB16 a ani nektery verze AWE32 (treba CT3990) a SB32 nemaji, u SB32 to ma jen CT3670. Ale i ty trpi jinymi znamymi neduhy, jen ne tak vyraznymi aby to bylo nepouzitelne. SB krome AWE64 jsou obecne "noiseblastery" a "bugblastery", zvlaste pokud nekdo na to narve kvalitni sluchatka. Nektery SB jsem takhle vyradil do krabic jako useless, zvlaste ktery jeste trpej HNB s jinymi bugy a jeste sumej a tech je asi vetsina. Hrozny paznechty a pak se nekdo divi, ze se mi libi Ensoniq, ktery lepsi kvalitou 16bit zvuku, bez sumu a bugu strci SB do kapsy. :D
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

ESS Audiodrive or bust! :D
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Upřímně já jsem ještě neměl ISA kartu co by neměla ňákej noise přes svůj vlastní zesík. Přes line-out byly celkem OK ty ESSka třeba ale nic netrčí totálně mimo krom těch Vibra karet, který dělaj noise i na základě toho co zrvona dělaj (třeba hraní OPL dělá specifickej noise kterej komplet nezmizí ani když se ukončí hra a pod). Ono se taky neni čemu divit, většina těch čiplů se tam živí z komplet nefiltrovanýho napájení rovnou ze slotu, zemi to bere z šasí a z ISA ne že by se to snažilo o ňákej odizolovanej jack a pod. Tehdy se na to prostě tolik nehrálo a člověk prostě musí s ňákym tim šumem/ruchem na pozadí počítat.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:Upřímně já jsem ještě neměl ISA kartu co by neměla ňákej noise přes svůj vlastní zesík.
Protoze jsi nemel Ensoniq. :P Hele takovy ISA jsou, jen nesmis hledat u Creative (asi krome AWE64, hlavne Gold), nebo ve vodach cheap OEM zvukovek. :) Samo nejaky to klasicky lupnuti (start PC nebo vypnuti) atd... tam je asi vzdy, ale neposlouchas self-noise.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak ty ess karty jsou čistý, ale na line-out ne přes zesík. Pochybuji že ta Ensoniq bude ňáká čistá, asi bude patřit k těm nejlepším ale i to nejlepší z té doby bylo celkem noisy, kvalitní zesilovače měly velikost krabice na stole ne pár švábů a kondíků na ISA kartě která je napájí rovnou z 5V a 12V větví co procházej celym kompem a nesou sebou všechny ruchy.

Největší problém je vždy země, resp její izolace. Pokud na druhý straně jsou ničym nenapájení repráky co tahá rovnou zvukovka tak tam nebejvá noise. Ale jakmile se začne hrát na zemi a ta zvukovka má na jacku stejnou zemi jak zbytek PC tak to vždy skončí noise-festem a platí to i dodnes, je to důvod proč kompy propojuju navzájem optikou, protože ani dnešní interní (+ i externí když namj vlastní trafo a napájej se z USB) zvukovky nemaj separé zemi, to měla až E-MU1616M externí s vlastnim trafem. Tam ať už jsem do ní nebo z ní pustil cokoliv tak to bylo čistý, i když se jednalo o 70 let starý radio kde leakovaly kondíky a probíjelo do svého inputu velkou voltáž, tak i to to zpracovalo a pustilo to tam čistej signál.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No davam do toho drahy Senny. Jako muzu to znovu vyzkouset pri jaky hlasitosti zacnu vnimat sum (coz nekdy u nekterych karet neni nic tezkyho i pri nizky hlasitosti, nejstarsi SB16 je vylozene sumitko), testil jsem si to jen tak pro sebe abych zjistil co je best a Ensoniq byl ticho a sum jsem nevnimal. ESS bohuzel nemam zadny, to se mi jeste do ruky nedostalo, takze to neposoudim, ale Yamaha treba zadny zazrak nebyla. Testy sumu u starych zvukovek delaji i nejaci youtube testeri.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Tak tie ESS Audiodrive co spominal Srandista sa daju kupit na eBay za slusny peniaz (asi tak 4x lacnejsie ako moje SB). Tie som ale nestudoval, su tam modely ES1869F.

Prisiel mi dalsi Noise Blaster, tieto su vraj riadne sumaky aj ked na philscomputerlab pise ze ten jeho je "quiet and clean sounding". Ma tu istu verziu ale niektore cipy tam ma ine ako ja. Otestujem tie karty a necham si ten ktory bude subjektivne pre mna zniet najlepsie, este cakam na ten SB32 bez AWE.

Je to Sound Blaster 16 ASP CT1740, rev. 049251. FM cip je original Yamaha YMF262-M.

Obrázek
Naposledy upravil(a) maltra dne čtv 18. bře 2021, 19:17, celkem upraveno 1 x.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle je stará verze SB16, pozná se podle toho že nemá line-out, vše přes zesík + poťák (nevim jestli to jde vyřadit jumperama musel bych prostudovat). Tohle je typickej noise-blaster. Furt ale bude hrát líp než SB32 ala okuchaná AWE64 bez OPL3. Možná méně čistě, ale líp.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Dik za info. Inak co pozeram tak ten Phil je ten borec co robil test skalovania procesorov s Voodoo2 a SLI. Ma tu stranku plnu zaujimavych informacii - https://www.philscomputerlab.com/
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:bude hrát líp než SB32 ala okuchaná AWE64 bez OPL3
No tak to nebude ani kdyby ruzovy prasatka padaly z nebe. Tuhle kartu mam a je to naprosto nepouzitelny des, ruce pryc od tehle prvnich SB16. SB32 na bazi AWE64 a obecne karty s AWE64, predevsim Gold, je to best co Creative do ISA udelal a hrajou nejlip ze vsech ISA Creative karet.

Maltro rid se timhle https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=60063 a zeptej se pred koupi, zase zbytecne nevyhazuj penize za karty, ktery jsou spatny.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Cho, nepochopil jsi mou "narážku" stejně jak předtim tu o 9600XT. Víš to že nemaj OPL3 takže z mého pohledu hrajou na prd a provozuju jen jednu AWE64 a to z toho důvodu že je to v KT133 a tam starší SB maj problémy, a ty AWE64 based tam až na RA1 jdou používat.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Hladis píše:Maltro rid se timhle
Dik, tu tabulku som zrovna minule nasiel na Vogons. Otestujem to a dam vediet, tu je video aj z ukazkami z hier: https://www.philscomputerlab.com/ct1740.html
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja videl skoro vsechno co Phil udelal a jeho stranky jsou znamy pro retrofily.
DOC_ZENITH píše:nepochopil jsi mou "narážku"
Pochopil jsem tu "urazku", takze se nediv, ze budu oponovat. :P
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“