Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
Adam Vágner
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Registrován: 01. led 2014

Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Příspěvek od Adam Vágner »

Na něco jsem narazil, ale radši se ještě pro jistotu zeptám, protože mi to naprosto nedává smysl – představte si, že mám čistý, ale naprosto čistý a čerstvě nainstalovaný systém s jednou hrou. Nainstaluju do něj aktuální ovladače, změřím výkon. Jediná věc, kterou následně udělám, je, že je vyresetuju do továrního nastavení.

Následně mi opakovaném měření za naprosto stejných podmínek spadne takt GPU zhruba o 75 MHz a sníží se i spotřeba karty, už nejde na power limit.

Obrázek

Obrázek

Úměrně nižším taktům jde dolů i výkon

Obrázek

Problém je pravděpodobně v tom, že se po resetu do továrního nastavení (nebo po jakékoliv změně na panelu ladění) změní limit na takty GPU. Po instalaci ovladačů je výchozí hodnota limitu na stejné kartě vždy 2700 MHz, po jakékoliv změně v ladění nebo obnovení nastavení to tam začne házet nižší hausnumera, která se mění třeba i jen po restartu a úměrně tomu se mění výkon karty (v tomto případě cokoliv mezi 2500–2590 MHz).

https://www.youtube.com/watch?v=x8Ksz5YJV2U

Narazili jste někde na nějakou zmínku o tom, že by si Radeony RX 7700 (resp. RDNA3) samy třeba v závislosti na kvalitě čipu nějak průběžně upravovaly maximální takty? Nebo že by měly nějaké podobné změny u boostu? Nebo že by regulace sama nějak průběžně hledala maximální stabilní takty podobně jako automatické přetaktování v control panelu a upravovala je?

Nebo nějaké nápady, co by to mohlo být?
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Příspěvek od webwalker »

Maximální takty si ovladače nastavují sami, proč to nevím, ale je to tak už od první RDNA 3 karty, tedy Radeon RX 7900 :oops:
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Příspěvek od Krteq »

Adam Vágner píše: úte 3. říj 2023, 11:30 Na něco jsem narazil, ale radši se ještě pro jistotu zeptám, protože mi to naprosto nedává smysl – představte si, že mám čistý, ale naprosto čistý a čerstvě nainstalovaný systém s jednou hrou. Nainstaluju do něj aktuální ovladače, změřím výkon. Jediná věc, kterou následně udělám, je, že je vyresetuju do továrního nastavení.

Následně mi opakovaném měření za naprosto stejných podmínek spadne takt GPU zhruba o 75 MHz a sníží se i spotřeba karty, už nejde na power limit...
Chybí pár informací.
  • Když uděláš čerstvou instalaci na čistý OS, jaký předdefinovaný profil potom vybíráš?
  • Když uděláš reset do továrního nastavení, jaký předdefinovaný profil vybíráš?
  • Powerlimit se po resetu změní nebo zůstává stejný?
  • Po rebootu se to chová stejně nebo to jede jak má?
Adam Vágner
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Registrován: 01. led 2014

Re: Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Příspěvek od Adam Vágner »

Všechno je to v tom článku detailně popsané.

Když na čistém systému nevyberu žádný, běhá ta karta rychleji, než když se klepne prakticky na cokoliv, co je v sekci ladění.

Zprasí to už pouhý reset do továrního nastavení, aniž by se v AMD Software sáhlo na cokoliv jiného. Po něm je jako výchozí předvolený profil výchozí, ale už je "rozbitý".

Power limit zůstává stejný, problém není v power limitu, ale v limitu na takty, kvůli kterému už to na power limit nejde.

Po rebootu bez resetu jsou pořád maximální takty, po rebootech po resetu už to zůstane rozbitý, a co je horší, háže to tam v podstatě náhodný limit.

Ale jak říkám, snad je to dost srozumitelně (a detailně) rozebrané v článku na titulce.
webwalker píše: čtv 5. říj 2023, 13:03 Maximální takty si ovladače nastavují sami, proč to nevím, ale je to tak už od první RDNA 3 karty, tedy Radeon RX 7900 :oops:
Nejde o to, jestli si ho nastavují samy, jde o to, že čerstvě po instalaci si ho nastavují jinak než ve chvíli, kdy se jakkoliv změní nebo vyresetuje nastavení.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Nižší výkon RX 7700 po resetu do továrního nastavení nebo změně profilu

Příspěvek od webwalker »

Pochopil jsem to až z tvého vida a pokusil se to replikovat (mám tu teď pár Radeonů).
Takže můžu potvrdit, že se to chová podobně také RX 7800 XT i RX 7900 XT. Jakmile na něco sáhneš v ladění ovladačů (stačí jen kliknout na tlačítko Custom) a max. frekvence jde dolů. Teď jde o to, která frekvence je správná. Jestli ta po instalaci, nebo až ta, kterou si pak nastaví ovladače. U Radeon RX 7900 XT mi totiž nová instalace ASAE nastavila 3125 MHz (což mi přijde nějak moc).
Reset v ovladačích jsem nezkoušel (protože mám Ryzen a přišel bych tak i o nastavení CPU), ale k návratu původní hodnoty max. frekvence by měla stačit nová instalace ovladačů (bez DDU).
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“