SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

Ono je pár MLC k vidění i na Heurece: https://pevne-disky.heureka.cz/f:1995:4 ... :19402145/
Pravda ceny mastné ...
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Spirit »

Holda píše: stř 18. říj 2023, 06:29 Holt to berte jako spotřebák, je to smutný, ale dá se s tím pak nějak počítat.
Mne by nevadilo, keby ten disk mal zivotnost napr. len 5 nebo i 3 roky, stejne je to u mna priemerna doba obmeny kvoli kapacite. Ale ze degraduje rychlost a to v nasobkoch u niecoho, co si kupujes prave primarne pre rychlost a to uz po par mesiacoch, je ovela vacsi pruser, nez nejake TBW, ktoreho realne 99% ludi nikdy nedosahne ani z desetiny...
DOC_ZENITH píše: stř 18. říj 2023, 09:34 A co vám sem mam hodit? Já mam 1,6TB Optane, pak 3,84TB tohle: https://www.ebay.com/itm/295979769234?e ... BM5KTnmuhi

A pak 15,36TB Micron 9300PRO. Optane je Optane ač ten můj je trochu omezenej běží jen na 2 linky, ten Micron 9300 je příliš moc to tady krom mě asi nikdo kupovat nebude a ten Sandisk je GEN1 prastarej NVME disk. Je stable jak železo, rovný lajny bez ohledu na load, ale nelze od něj čekat speed zázraky. On Drží cca 1,7GB/s read a cca 850MB/s write a to drží vždy, žádnej zub, nic se nikam nehne ale lidi naivně chtěji větší čísla ač jim to pak v praxi hnije a tohle je mnohem lepší, kdyby ne už jsem tu ten disk x krát zmiňoval že je to na Ebayi good deal za skoro 4TB MLC disku. Faktor kterej se ale nesmí opomenou je že chce chladit, musí se a něj foukat jinak se přehřeje a dá si "pauzu", tenhle disk nemá žádnej soft throttle že by se postupně zpomaloval.

Z novejch moderních co jsou "cheap" ala neni to top-end řada ale už je to industrial class mam zkušenosti ještě s Micronem 7450PRO kterej má větší heatsink versus vnitřnosti a méně topí a drží se zatim good ale realitu prověří až roky provozu.
Tohle je vsetko fajn, ked mas desktop.. Ale co taki ako ja, co zrusili desktop za 6 cifernu sumu, kde mali Optane a pod a presli na NB? Proste mam moznost v nom mit 3x M.2 SSD a potrebuju alespon 1TB na OS a Apps + 2x2TB mirror na data. A ted babo rad. :|
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Holda »

Fakt je ten propad rychlosti v reálném provozu, pokud to není vyloženě shnilý, zaznamenatelný? Podle mě ne, ale fakt nevím, ptám se.
Vidím problém v tom, že se nedá spolehnout na utility, který ti bez mrknutí ukážou stav 100 % i když disk zdechá. Člověk na to holt pak musí myslet.
.
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

Jak to tak vše pročítám, tak mi z toho vychází asi toto:

- pokud by mi stačil na systémový disk 1 TB, pak zatnout zuby a vzít ještě 970PRO

- pokud mi 1 TB nestačí, pak podle všeho vychází rozumně 2 TB verze 970EVOplus?

Nevím, potřebuji z toho nějak vykličkovat, a nejraději bych ty 2 TB.
Koukal jsem na ty profi disky, ale mám obavu, že se mi to do mé pidiskříně nevejde (redukce, tlustej kábl, další 2,5" disk).
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Epidot
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Epidot »

Holda píše: stř 18. říj 2023, 18:17 Fakt je ten propad rychlosti v reálném provozu, pokud to není vyloženě shnilý, zaznamenatelný? Podle mě ne, ale fakt nevím, ptám se....
Už zde byl KC3000 co uhnil tak až to cítit bylo. Když už tam máš jen desítky MB/s jako minima.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

bonavox píše: stř 18. říj 2023, 18:17 Jak to tak vše pročítám, tak mi z toho vychází asi toto:

- pokud by mi stačil na systémový disk 1 TB, pak zatnout zuby a vzít ještě 970PRO

- pokud mi 1 TB nestačí, pak podle všeho vychází rozumně 2 TB verze 970EVOplus?

Nevím, potřebuji z toho nějak vykličkovat, a nejraději bych ty 2 TB.
Koukal jsem na ty profi disky, ale mám obavu, že se mi to do mé pidiskříně nevejde (redukce, tlustej kábl, další 2,5" disk).
A pokud někdo chce GEN4 (třeba do Playstationu), tak na to kašlat a vzít prostě Crucial P5 plus.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Spirit »

Holda píše: stř 18. říj 2023, 18:17Vidím problém v tom, že se nedá spolehnout na utility, který ti bez mrknutí ukážou stav 100 % i když disk zdechá. Člověk na to holt pak musí myslet.
To je dane tym, ze ten ukazatel nerika nic o rychosti disku(resp. pristupe k datam), ale resi samotny stav prepisov danych buniek, cize TBW.. Su to dve odlisne atributy, ktore so sebou nesuvisia. Jedna je zavisla na pocte prepisov, druha na dlzke zapisnach dat. Bohuzial je na toto SMART kratky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Crucial P5 plus, jedna z mála firem co si vyrábí vlastní NAND.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Delidy a návrhy PC na míru najdete na zde!
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Sobo »

Jooo, muj Solidigm P44 Pro ma taky vlastni NAND, vlastni controller a vlastni driver, vsechno spada pod SK Hynix. Jak to dopadlo se muzes podivat ve vlaknu o degradaci :mrgreen:
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

P5 Plus taky degraduje, jen většin kousků zastaví kolem těch 800Mb/s a nejde to pak níže. Většina, jsou i špatné kusy. Dneska nekoupíte consumer M.2 SSD co vůbec nedegraduje smiřte se s tim.
paldo
Nováček
Nováček
Registrován: 02. úno 2023

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od paldo »

Čo teda zobrať ako druhý disk (2TB) do PC? Budú na ňom hry, filmy, dokumenty,..... ( OS je nainštalovaný na P5 Plus 1TB )
970EVO Plus, FireCuda530, KC3000, P5 Plus,...??? Alebo je to tak nejak jedno?
Ďakujem
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

DOC_ZENITH píše: čtv 19. říj 2023, 13:53 Dneska nekoupíte consumer M.2 SSD co vůbec nedegraduje smiřte se s tim.
A ne-consumer M.2 SSD existují?
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od TomasX »

Ne-consumer M.2 těžko.

Enterprise je jinde.
Poznáš většinou podle SAS (starší) a U.2 (novější) rozhraní.
Papírové rychlosti taková bomba nebudou ale na rozdíl od consumer je to bude opravdu držet.
A cena asi bude taky trochu jiná.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Spirit »

Dithius píše: čtv 19. říj 2023, 19:40 https://www.suntech.cz/samsung-ssd-pm9a ... 69524.html
Fuck to jsi mi ani nemel ukazovat :D
Mame potvrdene, ze nehniju? Vubec? :) Jestli jo, tak asi jedina rozumna volba a taky ho vemu. :)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Tak to bych spíš šel do U.2 z ebay a k tomu NVME M.2 -> U.2 kabel
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Delidy a návrhy PC na míru najdete na zde!
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

Nesnasim kabely.

Krom toho je tam uvedeno 60 mesicu zaruka.
Takze pri dane inflaci jestli uhnijou tak na tom muzes i vydelat :D
pokud ne tak to nebyla spatna investice.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Já bych řekl, že to moc přeceňujeme. Pokud to nevyhnije tak, že to nebude fungovat tak je to v "pohodě" :)

Bych to bral hnedka, ale do skříně se mi to nevleze.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Delidy a návrhy PC na míru najdete na zde!
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Spirit »

python.p píše: čtv 19. říj 2023, 20:08 Tak to bych spíš šel do U.2 z ebay a k tomu NVME M.2 -> U.2 kabel
NOTEBOOK :roll: Inak kukam, ze ma na dlzku 110mm, to tam mozna taky nedam.. :sad:
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

Dithius píše: čtv 19. říj 2023, 19:40 https://www.suntech.cz/samsung-ssd-pm9a ... 69524.html
Fuck to jsi mi ani nemel ukazovat :D
Jenže to je 110 mm, to do desky nedostanu :-(
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“