SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Holda »

Mám stále 2,5" HDD, kde mám uložené temp věci, jako download folder, kde dále s různými projekty pracuju. Typicky je to stáhnutí nějaké blbosti z githubu a další vývoj. Zároveň ho mám jako lokální úložiště pro OneDrive.
V poslední době mi přijde, že se odebírá do křemíkového nebe. V systému mám jinak další dvě M.2 Gen4 SSD, ale místa není nazbyt. Vydrží nějaké cheap SATA SSD podobný provoz? Bohužel deska má jen 2 M.2 sloty.
.
Epidot
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Epidot »

Odkladiště na tom bývají s životností mnohem lépe než systémový disk. Zvláště, když to zapsané sem tam smažeš. Tam si dej co chceš, když nemáš nároky na nějaký výkon. Jen ceny lezou postupně nahoru a bude hůř. Jestli ti ale vydrží tak dlouho jak plotnový, těžko říct.
Naposledy upravil(a) Epidot dne ned 21. led 2024, 12:34, celkem upraveno 1 x.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od fmx rider »

Tady není moc co vymýšlet -> Crucial MX500 a kapacitu dle libosti.
krakensson
Nováček
Nováček
Registrován: 30. srp 2021

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od krakensson »

Holda píše: ned 21. led 2024, 09:32 Mám stále 2,5" HDD, kde mám uložené temp věci, jako download folder, kde dále s různými projekty pracuju. Typicky je to stáhnutí nějaké blbosti z githubu a další vývoj. Zároveň ho mám jako lokální úložiště pro OneDrive.
V poslední době mi přijde, že se odebírá do křemíkového nebe. V systému mám jinak další dvě M.2 Gen4 SSD, ale místa není nazbyt. Vydrží nějaké cheap SATA SSD podobný provoz? Bohužel deska má jen 2 M.2 sloty.
Zakladem je mi data zalohovane, pak ti muze byt jedno kdy disk chcipne. Kazdopadne bych sel do Samsungu, to je sazka na jistotu.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od mr.qeg »

Zálohovat tempy, jo? Četl jsi vůbec ten příspěvek?
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

bonavox píše: ned 29. říj 2023, 13:20 Tak jsem zjistil, že ten "enterprise" disk v mé sestavě neuchladím. Naskytl se mi celkem výhodně úplně nový Samsung PM983 včetně redukce do M.2 ... nicméně topí to jak cyp, a v té mé malé skříni to nemám jak ofukovat. Jen po instalaci Windows byla teplota disku 70 stupňů, tak jsem to vypnul, a vytáhl zas ven.
Tak se nakonec povedlo.
Chtěl jsem koupit 4 TB FireCudu, ale od Black Friday všude zdražla snad o 1/3.
Ten Samsung PM983 3,84 TB nikdo nechtěl, tak jsem jej rozšrouboval, abych se podíval co je uvnitř.
Zhruba o 1/3 menší plošňák, zbytek krabičky je prázný. Jediná thermal podložka mezi čipem a pouzdrem je na řadiči, paměti toto nemají.
Pamětí je tam 8 ks na oboustranné desce.

Tak jsem to z toho pouzdra vytáhnul, asi dva týdny dumal nad různými variantami, kam to to skříně strčím, a nakonec jsem to položil jen tak k pasivnímu chladiči grafiky pod větrák Noctua NF-A15 PWM (ofukuje pasiv grafiky a teď i to SSD).

Teploty se drží mezi 36-40 stupňů, když je jo v delší trvalé zátěži, tak to snad ještě nepřelezlo 50 stupňů (v pouzdře až 70 viz citace).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

"Pamětí je tam 8 ks na oboustranné desce" Tohle je dobrá zpráva, cache tam je? Tu jsi nezmínil. Low-end TCL drive mívaj typicky 1, max 2 čipy. Více znamená že controller má více aktivních kanálů což mívá pozitivní vliv při kombinované IO zátěži či čtení a zápisu najednou + zápis jako takovej mimo cache by měl bejt celkem fajn protože se zapisuje do mnoha NAND najednou.

Pokud to teda neni QLC. :P
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

TLC to je, viz datasheet Samsungu
Cache netuším, vedle řadiče byl ještě jeden chip, co to je netušíim.

Jinak 3,8 TB verze mě stála necelých 5 tis i s redukcí do M.2 portu.
Za 4 TB Barracudu už asi 2 měsíce chtějí všude minimálně dvojnásobek.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To bude ona cache, škoda že jsi to nevyfotil. Chtělo by to ještě test delšího zápisu ať vidíme jakej má drop.
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

Jak/čím to mám udělat?
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Eh, třeba v HDtune PRO. Disk už musí bejt naformátovanej, a pak jdi do sekce File benchmark. Data pattern si zvol random a do "file lenght" si napiš 300000, ala 300GB, kdby to nešlo tak 200000 a dej start.

Pokud by jsi náhodou měl po celym write testu oranžovou lajnu stále rovnou tak je buďto super dobrej (tohle mívaj jen industriální U.2 disky takže to nečekám), a nebo je cache dynamická tak velká a disk tak nezapněnanej že pohltil i 300GB.

V takovém případě je třeba jej zaplnit. To uděláš tak že až to přejde do read části tak to task managerem killni během testu, v kořenovym adresáři disku budeš mít stále ten masivní vytvořenej test file, ten rozkopíruj na disk tolikrát až jej celej zaplníš. Až bude plnej a žádnej se ti tam nevejde tak ten 1 z kořenovýho adresáře smaž (ostatní tam nech) a udělej test znovu, nyní s diskem co nemá XXTB volného místa na cachování a uvidí se. Pak to všechno zase samo sebou smaž.
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

300 GB nešlo, 200 GB šlo.

Na první dobrou rovná čára, jak když střelí.
Rozkopíroval jsem tedy testfile, na disku zůstalo 300 GB volného místa.
(během celého rozkopírovávání to permanentně v rámci jednoho disku jelo stabilně 800-900-1000 MB/s)

Výsledek testu 200 GB na disku s 300 GB volného místa:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je celkem good. CCA 1800MB/s neni bad to je lepší než většina dnešních konzukních high-end SSD. Nikde žádnej pád na držku, vypadá to good.
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Rimmsi »

Tak, že by konečně skutečně rozumné SSD za normální peníz.
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Shaquille »

Jasny, pokud bezne zapisujes 200GB dat v kuse, tak nesahnes vedle... Kdy uz te to Docu prejde.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Přejde co? Sorry ale je to moje práce. Bohužel dnes a denně narážim na problémy že mi ňákej chytrák předhodí že je něco špatně s jeho PC za 200 klacků protože se mu seká nahrávání raw videa v proresu a když mu řeknu že za tro může SSD tak se bude hádat že to neni možný protože jeho SSD má přeci zápis 6GB/s a pod....

Kdybych byl bezstarostnej BFU ano bylo by mi to fuk.
Mafian277198
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 07. čer 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Mafian277198 »

Mně to fuk není a sem defacto BFU... jestli to někomu připadá jako zbytečný hnidopišství, tak ať to nesleduje.
Epidot
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Epidot »

Jsme na PCT, je to cajk.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Shaquille »

DOC_ZENITH píše: ned 28. led 2024, 01:25 Přejde co? Sorry ale je to moje práce. Bohužel dnes a denně narážim na problémy že mi ňákej chytrák předhodí že je něco špatně s jeho PC za 200 klacků protože se mu seká nahrávání raw videa v proresu a když mu řeknu že za tro může SSD tak se bude hádat že to neni možný protože jeho SSD má přeci zápis 6GB/s a pod....

Kdybych byl bezstarostnej BFU ano bylo by mi to fuk.
To jsou uplne specificke situace, hodnotit podle toho kvalitu SSD je proste dobre mozna z tveho pohledu, ale 99,9% lidi (jestli chces, tak BFU) se setka s timto "problemem" max pri kopirovani dat z puvodniho na nove SSD. Fakt neverim, ze lide denne kopiruji 200GB dat tam a zpatky.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od bonavox »

Tak on je něco jiného asi pracovní stroj, který tě živí, a stroj na takové to domácí šolichání ...
Já jsem taky právě v té kategorii profi zařízení.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“