Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
Dr Meduza
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Praha

Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od Dr Meduza »

Setkal už se někdo s takhle divným chováním?

Mám 5900x v desce ASUS PRIME B550M-A, obsazené 3 dimm celkem 64GB ECC (2x16 + 32)
Dál je tam RTX3050 a 2 NVMe + 1x SATA

Všechno funguje krásně, klidně celý dny bez problémů až do doby, než potřebuju udělat restart. To je pak tak 50/50 jestli naběhne.
Při zapnutí nikdy problém není, a i když je v tomhle stavu, tak stačí vypnout, minutu počkat a pak zase zapnout.
Za běhu se žádná nestabilita neprojevuje i při dlouhodobé zátěži na 100% je všechno v pořádku.

Je to spíš taková nepříjemnost, než velký problém, teda jestli se to jednoho dne nerozhodne přestat úplně.
Předtím byl v desce 5600 a ten to nedělal.
Máte-li zájem o levnou laserovou operaci očí, přiložte bulvy k obrazovce
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od Jey »

Otestoval bych ram na stabilitu, jinak zdroj, základní deska.
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od GaGy »

zkusil bych odpojit jednu ram
Ryzen 7800X3D - Liquid Freezer III │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od python.p »

AMD a 4 RAM - špatný, 3 RAM ještě špatnější...

nesvítí něco na desce? Není to tím, že to jen dlouho trénuje?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...

Delidy a návrhy PC na míru najdete na zde!
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od Jey »

Zdroj se vyloučí úplně jednoduše, základní deska to asi přímo nebude, respektive můžeš zkoušet různé biosy, na RAM bych si vsadil. Zvlášť pokud máš custom časování, nebo liché časování, nebo RAM co nejsou přímo v QVL, nebo tam jsou podivné kombinace RAM, jiné než 1+1 stejné nebo 2+2 stejné moduly. Spíš je zázrak, že ti to takhle funguje.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zázrak to neni, pokud ty 2 menší jsou single-ranked a ta 1 větší dual-ranked tak je to ok symetrické konfigurace a pro controller by to neměl bejt až takovej problém. Navíc píše že s 5600X problémy nebyly a mem controller je tam stejnej. Neřikam že to paměť bejt nemůže ale moc si tim nejsem jistej.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900x po restartu nenaběhne, ale po vypnutí ano

Příspěvek od Jey »

Rozumím, a já mám pocit že stejný "problém" jsem měl na B450 + 3200MHz 4 moduly RAM a lišilo se to, jestli si pamatuju, od verze BIOSu.
S B450 a 3600MHz 4 moduly RAM jsem měl taky nějaké problémy, ale týkaly se spíše detekce XMP, prostě paměti-deska.. bios, engineering..
Právě verze BIOSu byla pro ty problémy alfou a omegou a s updatem se to všechno časem vyřešilo (respektive jednou naopak, ale vše opravili).
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“