jak je to se skutecnou spotrebou zdroje?
- bufus
- Nováček

-
- Registrován: 14. dub 2005
jak je to se skutecnou spotrebou zdroje?
ahoj, sorry za laicky dotaz, jaka je skutecna spotreba zdroje? Je mi jasne ze pri ruzne "efektivnosti" zdroju, ma kazdy zdroj jiny prikon pro potrebny output pro danou sestavu. Dotaz: pokud si pro svou sestavu vyberu zdroj 300W nebo 500W bude uspornejsi ten s vetsi "efektivnosti"? Nebo vetsi zdroj ma vzdy i vetsi spotrebu... diky moc, elektrina jsou pro mne certi v dratech...
- axloth
- Začátečník

-
- Registrován: 14. pro 2004
- Raoul Duke
- Mírně pokročilý

- Registrován: 28. čer 2007
- srna
- Středně pokročilý

- Registrován: 28. pro 2004
- Bydliště: Praha
- bufus
- Nováček

-
- Registrován: 14. dub 2005
@axloth, Raoul Duke: presne tak jsem si to predstavoval...
@srna: a presne tohle nevim
domnivam se, ze pokud sestava vyzaduje napr.200W tak uspornejsi je takovy zdroj, ktery pri techto 200W ma vetsi efektivnost a proto si ze site "odebere" mene bez ohledu na to jestli jeho maximum je 380W nebo 650W...
muj priklad:
zdroj Corsair HX520 si pri 250W bere 295W (85,2% efektivnost)
zdroj Seasonic S12II 380 pri 250W bere 300W (83,4% ef.)
corsair je tedy 500wattovy zdroj ale pri odberu 250W je uspornejsi (?) nebo velikost zdroje ma take vliv a tim padem 500W corsair oproti 380W seasonicu bude vzdy zrat vic...
uff sorry za delku a diky za odpovedi!
@srna: a presne tohle nevim
domnivam se, ze pokud sestava vyzaduje napr.200W tak uspornejsi je takovy zdroj, ktery pri techto 200W ma vetsi efektivnost a proto si ze site "odebere" mene bez ohledu na to jestli jeho maximum je 380W nebo 650W...
muj priklad:
zdroj Corsair HX520 si pri 250W bere 295W (85,2% efektivnost)
zdroj Seasonic S12II 380 pri 250W bere 300W (83,4% ef.)
corsair je tedy 500wattovy zdroj ale pri odberu 250W je uspornejsi (?) nebo velikost zdroje ma take vliv a tim padem 500W corsair oproti 380W seasonicu bude vzdy zrat vic...
uff sorry za delku a diky za odpovedi!
- srna
- Středně pokročilý

- Registrován: 28. pro 2004
- Bydliště: Praha
zbytek je zmatecnejbufus píše:domnivam se, ze pokud sestava vyzaduje napr.200W tak uspornejsi je takovy zdroj, ktery pri techto 200W ma vetsi efektivnost a proto si ze site "odebere" mene bez ohledu na to jestli jeho maximum je 380W nebo 650W...
ucinost(efektivnost jak tomu rikas)=(P2/P1)*100 [%]
s tim ze ztraty(hlavne teplo, magneticky ruseni) =P1-P2
kde:
P2 je vykon (spotreba komponent v PC) [W]
P1 je prikon (odebrany ze site) [W]
snad je to srozumitalny pro ne-elektrikare
tzn: pri danym odberu PC (P2), kterej bude idealni a nebude se menit je z hlediska uctu za eletriku lepsi zdroj s vetsi ucinnosti (ktera se ale taky s ruznym odberem (P2) meni) pricemz ti bude jedno jestli ma 350 nebo 500W

- James.Sniper
- Začátečník

-
- Registrován: 08. črc 2006
- Bydliště: Ostrava
Pokud tě to trošku víc zajímá, doporučuji kouknout se na testy zdrojů nebo lépe Srovnávací test 14 zdrojů je už trošku starší, ale to nevadí.
Taky se tam dočteš, že při různé zátěži má zdroj různou účinnost, resp. čím vyšší zátěž, tím vyšší účinnost.
Taky se tam dočteš, že při různé zátěži má zdroj různou účinnost, resp. čím vyšší zátěž, tím vyšší účinnost.