Doska s realnou podporou 8GB ram

Pro procesory Intel Core, Pentium, Celeron, Xeon a další.

Moderátor: Eddward

jur9103
Nováček
Nováček
Registrován: 09. bře 2008

Doska s realnou podporou 8GB ram

Příspěvek od jur9103 »

Zdravim,

Planujem kupu noveho pocitaca a mam celkom problem s vyberom spravnej dosky.

Pozadovane je toto:
8GB ram
Intel C2D 8400 3 GHz
OS Vista 64bit

Zdalo by sa ze 8GB podporuje kazda doska a toto je uplne zbytocna otazka. Pravdou je ze dosky sice maju napisanu podporu 8GB ale v skutocnosti to tak celkom nie je. viac tu http://support.microsoft.com/kb/929605

Po precitani niekolkych clankov ohladom podpory 8GB ram nie je vobec lahke najst spravnu dosku.
Podla toho co som zistil bios dosky musi mat "Memory remap feature".

Moj prvy navrh bolo pouzit dosku Gigabyte GA-EP35C-DS3R. Po precitani manualu k doske, doska nema v biose memory remap, takze bude pravdepodobne nevhodna.

Dalsi kandidat je Asus P5K-E/Wifi-AP. Tato to uz v biose ma. Prvy kandidat.

Dalsia Asus P5N-T Deluxe je dost draha, ale o memory remap v biose nie je zmienky. ide o nvidia 780i chipset.

Zatial to vyzera ze skoncim s Asus P5K-E/Wifi-AP. Existuje lepsia alternativa? Da sa rozbehat 8GB aj SLI zaroven na nejake j doske?
Ak niekto uz pouzivate 8GB ram podelte sa so skusenostami.

Dakujem.
KnOx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. zář 2006
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od KnOx »

sry za ot ale na copak potrebujes 8GB ram :shock: ??

jinak desky od asusu s P35 by to meli zvladnout a co se tyce SLI pockal bych si na desky s chipsetem 790i tam by to melo fungovat :)
faugusztin
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. bře 2007
Bydliště: Štúrovo, SR

Příspěvek od faugusztin »

V P5K-E/Wifi-AP pouzivam 6GB. Bez problemov. Bohuzial 2GB pamate reklamujem (resp. mal by som, ale nechce sa mi), takze 8GB nemam otestovane.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od dexterav »

zbytočné stresy...
všetky novšie dosky podorujú 8GB, samozrejem je si to potrebné overiť na webe výrobcu...
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
jur9103
Nováček
Nováček
Registrován: 09. bře 2008

Příspěvek od jur9103 »

naco 8GB:->velke databazy + virtualne stroje. Ma sluzit na vyvoj SW. Obcasne hranie (WiC) Cakat sa mi na nove dosky nechce. 790i bude mozno zaujimava doska.

zbytočné stresy...
všetky novšie dosky podorujú 8GB,

->nie je to celkom tak. Chipset podporuje, ale bios dosky nepodporuje. Samozrejme vseci vyrobcovia maju napisane ze 8GB podporuju. Zial nie je to pravda.

to faugusztin
Dik za info. To som potreboval vediet. Inac ako si spokojny s tou doskou? Ake ramky mas? Ja planujem Corsair 4x2GB DDR2-800 TWIN2X C5.
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od Vivec »

tak na NV790 bych opravdu nečekal, asi bys musel prodat barák abys koupil 8GB DDR3 pamětí ;-)

ale jak už bylo řečeno, všechny vyšší řady asus mají podporu...
faugusztin
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. bře 2007
Bydliště: Štúrovo, SR

Příspěvek od faugusztin »

jur9103 píše:Dik za info. To som potreboval vediet. Inac ako si spokojny s tou doskou? Ake ramky mas? Ja planujem Corsair 4x2GB DDR2-800 TWIN2X C5.
Lacne 2GB PQI 800MHz moduly z BGS Levi.
Doska je v pohode, i ked by na nom mohlo byt viac PCI a menej PCI-E slotov :-D. V pripade instalacie chladica Scythe Ninja je tiez kvoli heatpipe trochu stazena instalacia (ale nie nemozna).
SWE
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2005
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od SWE »

zbytočné stresy...
všetky novšie dosky podorujú 8GB,

->nie je to celkom tak. Chipset podporuje, ale bios dosky nepodporuje. Samozrejme vseci vyrobcovia maju napisane ze 8GB podporuju. Zial nie je to pravda.


Docela bych se divil, kdyby to nepodporoval zrovna BIOS, kdyz to vyrobce pise. Otazkou je, jestli to podporuje OS...
Na vice, nez nejakych cca 3,5GB RAM potrebujes nutne 64bit (Win-co se tyce linuxu, tak netusim, protoze se v nich nevyznam, ale 64bitove jadro podle me proste mit musi).
Protoze v BIOSu zapinas premapovani pameti ram, z niz 2GB jsou mapovany do 32bit adr. prosotru a zbytek vzdycky nad tech 32bit, kam 32 bit systemy "nevidi".
jur9103
Nováček
Nováček
Registrován: 09. bře 2008

Příspěvek od jur9103 »

SWE píše:Docela bych se divil, kdyby to nepodporoval zrovna BIOS, kdyz to vyrobce pise.
Niektory kupili a tiez sa cuduju preco ich doska take nieco nevie. Ked das do googlu "Vista 64 4GB problems" najdes celkom dost cudujucich sa ludi.
napr tu
http://forums.extremeoverclocking.com/t249603.html
http://www.asktheramguy.com/v3/showthread.php?t=62010

Ide o softwarovi problem, je mozne ze s novym biosom bude podpora aj pre starsie dosky ktore to nepodporovali od zaciatku.

Mozno by toto mohlo by namet na clanok pre pctuning. Napisat o tom ktore dosky to podporuju a co tym uzivatel ziska. Nieco o tom je napr. tu http://www.tomshardware.com/2008/02/15/vista_workshop/
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

ja s P35-DS3P s 8 GB pameti problem nemel
blekyna
Nováček
Nováček
Registrován: 18. led 2008

Na čem rozchodit 8 GB RAM ,pr. Intel !!!!

Příspěvek od blekyna »

Potřebuji poradit,vlastním poč. se zákl. deskou Intel BLKDP35DPM OEM - Intel P35 http://www.czechcomputer.cz/product_doc ... 1E15B.html ,procesorem Intel Core2 Duo E6550 2,33GHz 4MB 1333MHz 775pin BOX http://www.czechcomputer.cz/product_doc ... 93598.html a pamětmi Geil DIMM 4096MB DDR II 800MHz (GX24GB6400DC) http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47320 .Problém je v tom,že 4 GB RAM běží v poho a těch 8 GB RAM co doma mám nefunguje jak má.Systém Vista Home Premium 64 bit. se spomalí asi 5 x,po určité (ne pravidelně) době program spadne a ohlásí to chybu pamětí!!! 4 GB RAM běží v pohodě.Paměti jsou odzkoušené,nejsou chybné (dokonce už jsem i moduly měnil),ale problém bude asi v zákl. desce.
Proto tu píšu a chci se zeptat na vaše zkušenosti,na čem vám běží v poho 8 GB RAM pro platformu Intel.Díky. :D


//edit wilik - presun z s939 desek
Jackal
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 02. dub 2005
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Jackal »

No 8GB je docela nestardantní počet. Proč a kde je málo 4GB, jestli se mohu zeptat ? sorry za OT. :oops:
Acer Nitro 17 AN17-41-R8FE Gaming Notebook
Keyboard: Logitech MX Keys S Graphite, Mouse: Logitech G Pro X Superlight 2, Monitor: 27" AOC Q27G2S/EU Gaming QHD, OS: Windows 11 Professional
blekyna
Nováček
Nováček
Registrován: 18. led 2008

Příspěvek od blekyna »

Tak např. hra FIFA Manager 08,tam je počet lig a soutěží závislý na vel. ramky a co se mi povedlo zkusit aspoň chvilku,tak když je víc jak 4 GB tak je to už vlastně nastavení maximum.
Ali Hasan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: PD

Příspěvek od Ali Hasan »

Pockaj do piatku, to by som mal mat 8GB na Gigabyte EP35-DS3R...snad pobezia ako maju.

Jackal > VMWare napr., 5 virtualnych strojov (W2k3) na Viste, k tomu nejake video na pozadi a dalsie sprostosti. Koli hram by som to asi tiez neriesil.
If you can´t make it good, make it look good...

Q6600 @ 3,2GHz (400x8) @ 1,344V+ Noctua NH-U12P @ 600rpm /, Sapphire Radeon HD3870 + Zalman VF-900 Cu, 8GB RAM A-Data Vitesta EE @ 960MHz 5-5-5-18, Gigabyte EP35-DS3R, Raid 0 - 1,5TB (2x750GB/16MB WD7500AAKS), + 640GB WD6400AAKS SATAII/16MB cache, DVD-RW/LiteOn LH-20A1S + DVD-RW/LiteOn LH-20A1P, SB Audigy 2 Platinum EX, SkyStar HD2 + SkyStar 2, Genius HT5.1, LCD 20" 16:10 - FSC S20-1W, Enermax Liberty 500W, Vista x64 Ult.
BudyCZ
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 10. lis 2007
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BudyCZ »

blekyna píše:Lidi to nikdo nemáte v compu 8 GB RAM aby jste mi mohli poradit? :?
čau.mno mám 8giga...na X38/P35 šlape bez problému..nevím jak je to u levných pamětí ale mě u Dominatorek to jede zcela ok.Jediný problém je u Nforce chipsetů-ty bohužel mají problém sežrat i 8 giga...na intel chipsetech se neboj ty zkousnou bez výjimky 8giga jako malinu :wink:
Mobo: ASUS B550-EXTREME / CPU: AMD Ryzen™ 9 5900X @ DEFAULT / Cooling: AMD Wraith Prism RGB LED / RAM: G.SKILL 32GB 3600MHz CL17 (2x16GB) / GPU: PowerColor RX 6800XT 16GB @ DEFAULT / HDDs :2x2TB SAMSUNG 980PRO, 2x2TB SAMSUNG SSD = 8TB SSD / PSU:Corsair HX1000i 1000W / CASE: Phanteks Enthoo Evolv X Tempered Glass stříbrná / Panel: 43" ASUS ROG Strix XG438QR 4K UHD HDR
blekyna
Nováček
Nováček
Registrován: 18. led 2008

Příspěvek od blekyna »

Já mám desku přímo od Intel P35,ale 8 GB mi nevezme,prostě jen 4 GB a přitom mam Visty 64 bit.,specifikace nahoře.Paměti mám GEIL PC 6400 na 800 MHz?
ctrl_j
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. pro 2003

Příspěvek od ctrl_j »

Intel dela sice skvele chipsety, ale jejich desktopove desky tj. bida.
Tech 8GB nevidis ani v BIOSu nebo jen ve Viste?
Jackal píše:No 8GB je docela nestardantní počet...
Krom toho ze to slovo "nestandardni" neumis ani napsat by me zajimalo co je na osmi gigabytech nestandardni? Kdyby nekdo mel ve slotech 1024+512+256+128 tak bych souhlasil, ale vazne nevim co je na 4x2GB zvlastniho.
~ The difference between genius and stupidity is that genius has its limits. - A. Einstein ~
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

me na P35-DS3P chodi 8gb :)
blekyna
Nováček
Nováček
Registrován: 18. led 2008

Příspěvek od blekyna »

Mě rozpozná 8 GB RAM jak BIOS tak i Visty,Direct X apod.,i všechny sys testy,ale problém je v tom,že se rychlost systému zpomalí zhruba 5 x,fakt se všechno táhne.A pokud zadám ve Vistách diagnostiku pamětí,tak mi první část proběhne v pohodě a druhou částí už test neprojde,prostě to padne.A i ve hrách,které nejsou vůbec náročné,různé flash hry,tak se to škube a pak to napíše chybovou hlášku,chyba paměti.Jinak sys. je popsán nahoře a dodám pouze grafiku - ATI 2900 XT 512 MB RAM.Na 4 GB RAM to funguje všechno bez problému.Paměti jsem měnil a chovalo se to tak s pamětmi Corsair a dělají to i GEIL.Já už doopravdy nevím a bohužel mi zatím nikdo nedoporučil nic jiného,než že to nemaká kvůli zákl. desce,tak mi nezbývá než to zkusit.Nebo víte někdo o jiném způsobu?Bohužel v BIOSu nejde nastavit žádné napětí pro paměti.A jinak je zajímavé,že ty GEILy co mi makají v počítači,tak i když jsou dle výrobce 5-5-5-15(16?) tak mi je BIOS dá automaticky na 6-6-6-18.Když je nastavím ručně dle hodnot výrobce,tak mi tam těch 5-5-5-15 zůstane,ale chová se vše úplně stejně.
Jinak při 4 GB RAM mi VIsty nabíhají asi 1.30 min,ale na 8 GB asi 5.45 min..I když jsem Visty přeinstaloval!!!!
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Příspěvek od Flegy »

tak si laskave vypni swap :roll:
Odpovědět

Zpět na „Socket 423, 478, 479, J a T“