Zapojení sítě/routerů

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
kats
Nováček
Nováček
Registrován: 25. čer 2012

Zapojení sítě/routerů

Příspěvek od kats »

Zdravím, chtěl bych se zeptat na rozšíření a zapojení domácí sítě.
Nejprve nastíním problém, který chcu vyřešit. U přítelkyně je wifi router, který rozvadí wifi síť. Router se nachází v přízemí a bohužel v prvním nadzemní patře už je signál hodně slabý a musí se hledat správné místo aby se notebbok připojil. Potřebuji tedy rozvést signál i do druhého patra domu. Jen dodám, že v IT se pohybuji, ale se sítěmi zkušenosti nemám a nepracuji s nimi.
Do stávajícího routeru jsm již zkoušel dát silnější anténu, to je však bez efektu. Zkoušel jsem i wifi repeater. Ale s tím byl také problém. Signál byl sice plný, ale rychlost (stabilita) mizivá. Vím, že repeater snižuje rychlost o polovinu, ale zde se jedná o 1536 kbit "rychlý" internet a při použití repeateru se obyčejná stránka seznamu načítala několik desítek sekund, při odpojení repeateru to šlo zase "rychle" (2-3 sekundy). Jestli se to mezi sebou rušilo, či přebíjelo, to nevím. Také se velmi často notebook také připojoval na původní router a repeater tam byl úplně zbytečně. No prostě po 2 dnech jsem repeater vrátil.
Nyní chci problém řešit pomocí druhého routeru, který dám do druhého patra a nejsem si jist jak router zapojit. Vyzázím z tohoto vlákna http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?f=17&t=163620, kde radí druhý router zapojit do režimu AP pomocí LAN - LAN. Mě zde není jasné to zapojení. Myslel jsem, že z prvního routeru do druhého by to mělo jít vždy LAN - WAN a následně bude druhý router rozšiřovat wifi síť. A navíc pokud druhý router zapojím jako AP, potom nebudu moct do routeru zapojit stolní PC pomocí kabelu, což v budoucnu může být potřeba.

Děkuji za jakékoliv rady jak síť zapojit nebo nastavit druhý router.
Smith
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2004
Bydliště: někde u UH
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojení sítě/routerů

Příspěvek od Smith »

Potrebujes AP, ale vzhledem k tomu, ze ciste APcka se moc neprodavaji... tak se pro tohle pouziti pouzivaji i routery. Nektere routery se umi prepnout z routovaciho do AP rezimu. U tech, ktere nemaji AP rezim, tak se proste vypne DHCP a nepouziva se WAN port (ten ani v prvnim pripade).

Kdybys z kabel z prvniho routeru zapojil do WAN portu noveho routeru, tak vytvoris dalsi sit za NATem ... coz je blbost.

Stolni PC pak do AP/routeru pripojit muzes, protoze jeho LAN porty se chovaji jako switch.
# Desktop [Ryzen 9 7950X, 128 GB RAM, GeForce GTX 1660 Ti, 4x SSD, 3x Dell UP2716D(A), W11 Pro]
# Notebook Dell XPS 13 [i7-7500U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, W11 Pro], Apple MacBook Air 13" [M2, 16 GB RAM, 512 GB SSD]
# Home Server [2x E5-2630 v3, 128 GB RAM, WS2019] # Storage Synology DS1815+ [24 TB RAID6], Synology DS1819+ [24 TB RAID6, 10 GbE]
# Samsung Galaxy S23 Ultra # Canon EOS R5, Canon EOS 3, Canonet QL17 G-III, Bronica SQ-A # www.photosmith.cz
kats
Nováček
Nováček
Registrován: 25. čer 2012

Re: Zapojení sítě/routerů

Příspěvek od kats »

Moc děkuji za radu.

Byl by nějaký tip na rozumný, stabilní AP/routet s dobrým pokrytím s cenou do 1.000? Maximální zátěž v budoucnu předpokládám 2-3 notebooky a 2 pc kabelem. Rychlost připojení kolem 10MB/s.

Děkuji
KOFis
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Brno

Re: Zapojení sítě/routerů

Příspěvek od KOFis »

netgear, lynksis budou fungovat dycky dobre. ja mam dobre zkusenosti i s routery asus, ktere se daji za ten litr poridit, ale nekdo s nima ma problemy, takze doporucuju jen na 75% :-)
kats
Nováček
Nováček
Registrován: 25. čer 2012

Re: Zapojení sítě/routerů

Příspěvek od kats »

Děkuji za tip na router, bohužel zde moc na výběr není.

ASUS - Asus RT-N10, Asus RT-N12LX

Linksys - Linksys WRT120N

Netgear - Netgear WNR2000

Žádné nemá vyměnitelné antény, snad krom toho levnějšího ASUSu. U Linksys se zase bez CD nedostaneš do nastavení routeru, tak jsem to aspoň četl.

Je to ale přece jen na domácí použití. Myslíte tedy, že to bude lepší volba než TP-Link 841 nebo TP-Link 1043, které mě přijdou papírově lepší?

Díky
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“