Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Zdravím pánové, poskládal jsem si nový PC s těmito komponenty:
Deska: http://interlink.tsbohemia.cz/gigabyte- ... 81585.html
Disk SSD: http://interlink.tsbohemia.cz/kingston- ... 65991.html
Starší disk: Samsung Spinpoint F3 500GB (HD502HJ) SATA II.
Problém je v tom, že když zapnu PC, starší disk se hnedka neroztočí, PC jako by o něm napůl vědělo, protože se bootování sekne na pár sekund. PC pak toho nechá a načítá windows z SSDčka. Při načítání se roztočí starší plotnový disk a systém disk po načtení nevidí. Po restartu ho systém už uvidí (i bios) a bootování je rychlé. Ale pokud PC vypnu a zapnu, situace se opakuje. Zkoušel jsem přepnout v biosu SATA TYPE z AHCI na IDE, ale je to stejné.
Nevíte kde je zakopaný pes? Skládám počítače, vždycky vše OK, ale když se jedná o můj PC tak se vždycky nedaří.
Děkuju moc.
EDIT: Když vypojím SATA kabel, disk se roztočí okamžitě. Zdroj ENERMAX 350W, Zkoušel jsem dále měnit v biosu Boot mode selection z UEFI na LEGACY, ale je to stejné. Jediné co vidím, že bios nabízí je přepnout danou SATU na "E-satu" jakože, tam můžu vrážet hdd za chodu.
Prostě zapnu pc a disk stojí, jdu do biosu nebo dám pause/break a disk stojí, až začne načítat win, tak se rozjede, ale abych ho viděl ve winu musím dát po prvním zapnutí restart. Pokud satu odpojím, disk se roztočí hnedka. Je to divné, nechápu to.
Deska: http://interlink.tsbohemia.cz/gigabyte- ... 81585.html
Disk SSD: http://interlink.tsbohemia.cz/kingston- ... 65991.html
Starší disk: Samsung Spinpoint F3 500GB (HD502HJ) SATA II.
Problém je v tom, že když zapnu PC, starší disk se hnedka neroztočí, PC jako by o něm napůl vědělo, protože se bootování sekne na pár sekund. PC pak toho nechá a načítá windows z SSDčka. Při načítání se roztočí starší plotnový disk a systém disk po načtení nevidí. Po restartu ho systém už uvidí (i bios) a bootování je rychlé. Ale pokud PC vypnu a zapnu, situace se opakuje. Zkoušel jsem přepnout v biosu SATA TYPE z AHCI na IDE, ale je to stejné.
Nevíte kde je zakopaný pes? Skládám počítače, vždycky vše OK, ale když se jedná o můj PC tak se vždycky nedaří.
Děkuju moc.
EDIT: Když vypojím SATA kabel, disk se roztočí okamžitě. Zdroj ENERMAX 350W, Zkoušel jsem dále měnit v biosu Boot mode selection z UEFI na LEGACY, ale je to stejné. Jediné co vidím, že bios nabízí je přepnout danou SATU na "E-satu" jakože, tam můžu vrážet hdd za chodu.
Prostě zapnu pc a disk stojí, jdu do biosu nebo dám pause/break a disk stojí, až začne načítat win, tak se rozjede, ale abych ho viděl ve winu musím dát po prvním zapnutí restart. Pokud satu odpojím, disk se roztočí hnedka. Je to divné, nechápu to.
- Kalba222
- Žlutá karta Bazar

-
- Registrován: 12. pro 2008
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Zkoušel jsi jiný kabel k propojení disk > deska ?
- N_o_c_l_a_f
- Začátečník

- Registrován: 22. lis 2005
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Jiny SATA port?
Jinak to je divny, protoze pri bootu by se mel roztocit uz jen proto, ze zacne dostavat stavu.
Zkusmo bych se jeste podival do AAM a podobnych nastaveni, jestli nema spatny nastaveni uspornych funkci.
Jinak to je divny, protoze pri bootu by se mel roztocit uz jen proto, ze zacne dostavat stavu.
Zkusmo bych se jeste podival do AAM a podobnych nastaveni, jestli nema spatny nastaveni uspornych funkci.
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
A ještě - pokud bys vypojil SSD a pak PC zapnul, tak disk se roztáčí okamžitě?
A není tam v BIOSu možnost nastavení prodlevy pro detekci všech zařízení?
Možná by taky nebylo od věci napsat celou sestavu, aby někdo znalý (se zkušenostmi s AMD sestavami) posoudil, zda postačuje výkon zdroje.
A není tam v BIOSu možnost nastavení prodlevy pro detekci všech zařízení?
Možná by taky nebylo od věci napsat celou sestavu, aby někdo znalý (se zkušenostmi s AMD sestavami) posoudil, zda postačuje výkon zdroje.
Naposledy upravil(a) Nagant dne stř 20. lis 2013, 09:34, celkem upraveno 1 x.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Jiný kabel jsem zkoušel, jiný sataport taky.
Nyní mám nastaveno: sata porty 0-3 AHCI (v 1 mám ssd) a 4-7 IDE, kde mám mechaniku a tento plotnový disk.
Zkusím odpojit ssd a uvidím, co to udělá.
Na to, jaká jeto gaming deska bios teda nic moc, jen pár nastavení. Předtím jsem měl legendární DFI LanParty nF4-D a tam toho bylo trošku více
Nastavení prodlevy v BIOSu není.
do toho AAM se dostanu jak?
Spíše si myslím, že bios nemá nad diskem kontrolu, až přenechá "ovládání" softwaru, disk se rozjede. Roztočí se jak zkončí bootování a objeví se načítání winu.
Nyní mám nastaveno: sata porty 0-3 AHCI (v 1 mám ssd) a 4-7 IDE, kde mám mechaniku a tento plotnový disk.
Zkusím odpojit ssd a uvidím, co to udělá.
Na to, jaká jeto gaming deska bios teda nic moc, jen pár nastavení. Předtím jsem měl legendární DFI LanParty nF4-D a tam toho bylo trošku více
Nastavení prodlevy v BIOSu není.
do toho AAM se dostanu jak?
Spíše si myslím, že bios nemá nad diskem kontrolu, až přenechá "ovládání" softwaru, disk se rozjede. Roztočí se jak zkončí bootování a objeví se načítání winu.
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tak jsem odpojil SSD nebo mechaniku a stejné. Zvláštní je, že když překliknu boot mode selection z UEFI and Lëgacy na UEFI only nenajede ani SSD.
Co ty pojmy znamenají? UEFI, Legacy.
AHCI a IDE celkem chápu.
Disk byl předtím systémový, systémový oddíl i s rezervováno systémem jsem naformátoval, aby to nedělalo neplechu.
Co ty pojmy znamenají? UEFI, Legacy.
AHCI a IDE celkem chápu.
Disk byl předtím systémový, systémový oddíl i s rezervováno systémem jsem naformátoval, aby to nedělalo neplechu.
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Updatoval jsem bios, ale stejne 
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tak už mám rozhřešení, údajně je "blbá" deska, proto jsem taky upgradoval ten bios. Došlo asi k náhodě, že se moje deska nedokáže s mým diskem normálně spárovat. Zkouším jiný HDD a naprosto bez problémů.
Takže: buď vyměním desku nebo si koupím nový disk (což se mi nechce, těch 500GB co mám mi zatím sice tak tak, ale stačí). Pokud si koupím nový disk a zase to nepojede bude problém, pokud to pojede tak na tom můžu jet pár let a pak si koupím zase nový HDD a když mi to pak nepojede, bude zase problém. Takže se tu desku asi pokusím vrátit, ikdyž se mi nechce, protože se mi líbí, především to její zelené podsvícení.
Měl bych ještě dotaz. Zkusil bych přehrát na disku firmware, asi naprosto poslední šance. Pomůžete mi jej najít a říct, jak se to dělá? Nikdy jsem to nedělal. Díky moc.
Takže: buď vyměním desku nebo si koupím nový disk (což se mi nechce, těch 500GB co mám mi zatím sice tak tak, ale stačí). Pokud si koupím nový disk a zase to nepojede bude problém, pokud to pojede tak na tom můžu jet pár let a pak si koupím zase nový HDD a když mi to pak nepojede, bude zase problém. Takže se tu desku asi pokusím vrátit, ikdyž se mi nechce, protože se mi líbí, především to její zelené podsvícení.
Měl bych ještě dotaz. Zkusil bych přehrát na disku firmware, asi naprosto poslední šance. Pomůžete mi jej najít a říct, jak se to dělá? Nikdy jsem to nedělal. Díky moc.
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Asi tadyten patch (F3.exe):
http://knowledge.seagate.com/articles/e ... Q/223631en
Postup, jak aplikovat, je u toho.
Pokud bude klika, mohlo by to pomoct.
Samozřejmě provést na jiném PC, kde s ním problémy nejsou.
http://knowledge.seagate.com/articles/e ... Q/223631en
Postup, jak aplikovat, je u toho.
Pokud bude klika, mohlo by to pomoct.
Samozřejmě provést na jiném PC, kde s ním problémy nejsou.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Díky moc, už jsem na to narazil, zkusím a zítra se ozvu jak to dopadlo, musíme doufat 
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Lidi jak vytvořím bootovací cd kde taky vypálím ten firmware?
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tady je přímo nějaké ISO, vypálíš ho vhodným SW na CD-R:
http://jack-brennan.com/samsung-firmwar ... and-sb850/
F3.EXE už na něm, podle všeho, je.
http://jack-brennan.com/samsung-firmwar ... and-sb850/
F3.EXE už na něm, podle všeho, je.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
JOOOO BĚŽÍÍÍÍ TOOOO, SMART UŽ BEZ CHYBY, UPDATE BEZ ZTRATY DAT, SLAPETO JAKO HODINKY!!!
DIKY MOC VŠEM, NAGANT DIKY MOC TOBE ZVLAST ZA RYCHLOU ODPOVĚĎ.
Chlapi jste dobří, klobouk dolů.
DIKY MOC VŠEM, NAGANT DIKY MOC TOBE ZVLAST ZA RYCHLOU ODPOVĚĎ.
Chlapi jste dobří, klobouk dolů.
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Takže s tím GB Sniperem už běží jak má?
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tak tak, konečně jsem to doskládal, ještě celé komplet reinstalnul a už se jen kochám 
http://img1.rajce.idnes.cz/d0103/9/9086 ... .jpg?ver=0
http://img1.rajce.idnes.cz/d0103/9/9086 ... .jpg?ver=0
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tak výborně.
Takže to opravdu byl problém tohoto disku v kombinaci s čipovou sadou motherboardu.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tak tak, prostě náhoda na blbou kombinaci, nastěstí se to s vaší pomocí podařilo 
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Ještě řeším jednu věc, zřejmě je to ale způsobeno aktualizacemi windowsu, protože se to objevilo po nich. Když si otevřu facebook, seznam, nebo toto fórum tak se stane občas, tak ze 30%, že vidím nějaký text "škaredý", označím ho a vrátí se do čitelné podoby. Neznáte tento problém někdo?
Ukázka: http://img1.rajce.idnes.cz/d0103/9/9086 ... .jpg?ver=0
Ukázka: http://img1.rajce.idnes.cz/d0103/9/9086 ... .jpg?ver=0
- Nagant
- Mírně pokročilý

-
- Registrován: 23. kvě 2007
- Bydliště: Hradec Králové
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Tipoval bych to na ovladače grafiky.
Neaktualizovaly se na jinou verzi?
Ještě, nedělá to jen v nějakém prohlížeči (a v jiném ne)?
S tím jsem se už jednou setkal a nepřišel jsem na to co s tím.
Neaktualizovaly se na jinou verzi?
Ještě, nedělá to jen v nějakém prohlížeči (a v jiném ne)?
S tím jsem se už jednou setkal a nepřišel jsem na to co s tím.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
- tgfh
- Nováček

-
- Registrován: 19. lis 2013
Re: Problém na novém PC se starším diskem (SATA III vs. SATA II)
Jo, očividně pouze na Firefoxu, v IE to nedělá. Zkusím lišku reinstalnout.
Tak stejne po reinstalu, a na IE to fakt nedela, divne
Tak stejne po reinstalu, a na IE to fakt nedela, divne