
Dnes už se konečně můžu vrhnout na samotný popis desky. Zbývá ještě zpracovat pak samotné výsledky měření. Nejprve něco málo k čipsetu B85. V zásadě se dá říci, že se jedná o lehce osekaný Z87. Z praktického hlediska však nejsou omezení veliká. Tím největším je pro nadšence nemožnost taktování, nicméně u dnešní desky Asus B85-PRO Gamer to neplatí!

Čipset má podobné schéma jak Z87, procesor distribuje 16 PCIe linek 3.generace. První změnou je však podpora pamětí, pro B85 nemá smysl kupovat paměti rychlejší než 1600 MHz. Naštěstí je reálný přínos frekvence pamětí jen v jednotkách procent (s výjimkou procesorů APU a jejich vliv na výkon integrované grafiky). Dalším mírným omezením je počet USB. Z87 disponuje 4x USB 3.0 a 14x USB2.0. B85 má stejný počet možností pro USB 3.0, u USB 2.0 o dvě méně. S tím myslím dokážeme žít

Balení
Desku nalezneme v novém, červeno černém balení. Laik by si ji lehce spletl s ROG a nebo MSI Gaming. Nicméně náleží do třídy Gamer, se kterou se možná budeme setkávat častěji. Deska je už samotným přebalem určena hráčům a nadšencům, pro které je ROG prostě nedostupný.

Na zadní straně krabice nalezneme nejpodtstatnější informace o podpoře, specifikacích a funkcích. Například zvukový Supreme FX, Gamers Guardian (ochrana portů, RAM a použití kvalitních kondenzátorů) a info o síťové adaptaci na různé hry pomocí Intel síťovky a unikátního softwaru.

Obsah balení
Příslušenství není nikterak velké, najdeme zde to nejnutnější jako je podrobný manuál k desce, brožura pro sestavení PC, dvojice SATA kabelů, zadní krytka na výstupy a instalační DVD.

Popis základní desky obecně
Základní deska je formátu ATX, ale je o něco uzčí než běžné ATX hraničních rozměrů. Barevnému provedení jasně dominuje červená s černou včetně PCB. Šedé jsou jen některé pamětové sloty, primární PCIe slot a nebo SATA konektory. Po vzhledové stránce se mi deska líbí. Rozhodně se bude vyjímat i v case s průhlednou bočnicí. K rozložení nemám příliš co dodat. Potěšující jsou pasivy nad mosfety napájení, napájecí konektory desky i pro CPU jsou na tradičních místech. Je zde přímo 8-pin, což se může hodit pro lepší přetaktovatelnost (ale pochopitelně to není všechno). Jak uvidíte později, napájení pro procesor a iGPU je osmifázové a digitálně řízené. To je rozhodně plus a hlavně v B85 segmentu se jedná o nadstandard. Rozložení PCIe slotů dává také logiku, potěšující je hlavně daný fakt podpory Crossfire a nebo SLI (linky se pak přerozdělí na 2x

Do desky můžeme osadit až 32 GB paměti o frekvenci 1600 MHz, dual sloty pro paměti jsou barevně odlišené, mají pojistku z horní strany a také mikročip pro hlídání analogového obvodu proti přepětí. Ventilátory je možn zapojit do celkem pěti konektorů. Všechny jsou čtyřpinové.

Popis částí desky
Jižní můstek je skryt pod pasivem, ten je chladný a nehrozí riziko přehřívání (v zátěži okolo 42 C)

SATA konektorů je celkem šest. Pozitivní je, že jsou zahnuté. Dva vyčnívající v černé barvě jsou SATA 3G, zbylé čtyři patří k SATA 6G
IO výstupy jsou opatřeny ochrannou vrtsvou stříbra. Proti přepětí jsou na PCB desky malé mikročipy. Zleva uvidíme PS2 konektory, SPDIF, grafické výstupy HDMI, DVI a VGA, 4x USB 2.0 a 2x USB 3.0, gigabit LAN a zvukové výstupy.

Nakonec tu máme spodní okraj desky. Ten nabídne směrem zleva doprava: přední audio konektor, SPDIF konektor pro výstup, jumper pro vymazání paměti BIOSu, TPM konektor, COM, konektor pro ventilátor, dva USB konektory (až 8x USB2.0) a konektory pro zapojení skříně.

Napájení základní desky

Pasivy jsou přichyceny plastovými kolíky přes pružinku, naštěstí však drží dostatečně a nijak se neviklou.

Konce pasivů z profilu směřují ven od desky, tudíž je teplo směrováno "ven".


Jeden z pasivů jsem oddělal, jak vidíte, napájení na této straně obsahuje čtyří fáze, celkem jich deska má pro procesor a grafické jádro osm. Napájecí část jsem označil červeně. Ta je navíc digitálně řízená, o to se stará čip digivrm+ zvýrazněný fialovou barvou. Každá fáze se zde skládá z dvojice mosfetů od Semiconductor (horní a dolní), cívek s feritovým jádrem od firmy TRIO a 5K kondezátorů. Zeleně jsem potom označil napájecí konektor ze zdroje pro procesor.
Tady vidíme už samotné napájení pamětí. To se skládá ze dvou fází, červeně jsem označil kontrolér pro řízení pamětového okruhu.

Detaily desky
Modře jsem orámoval zemnící mikročipy, které slouží proti přepětí/elektrostatickým výbojům, v červeném rámečku to je P260 jakožto USB jistič proti přepětí/proudu. Rozhodně vynikající věci...Zelená barva rámuje ASM čip pro inicializaci digitálního výstupu na IO.

Pod jižním můstkem nalezneme vyjímatelný BIOS čip v pouzdře a pod ním indikační diodu jižního můstku.

IO čip Nuvoton pro řízení a kontrolu otáček ventilátorů, teplotních sensorů atd, oranžová je potom čip pro taktování a monitoring OC - TPU.

Levý okraj desky ve spodní polovině. Zde zaujímá největší část oddělené PCB se zvukovým čipem, zesilovačem a zvukovými kondenzátory. Samotný Supreme FX je zvýrazněn zelenou barvou. Vidíme tam sluchátkový zesilovač , samotný odizolovaný zvukový čip (obsahuje snad aktuálně nejkvalitnější integrovaný čip ALC1150) a audio kondenzátory ELNA. Podporuje osmikanálový zvuk a nebo multi streaming. V PCB je navíc efektní "zvuková" linka, která vede k IO výstupům a při zapnutém PC efektně svítí.
Oranžovou barvou jsem orámoval ASM čip, mající na starost PCI sloty skrze nativní PCIe x1.
Modrým rámečkem je označený Intelovský síťový čip, I217V, Intelovské síťové čipy jsou známe svou lepší odezvou, než třeba od Realteku...To ocení znovu gamerská komunita.

Testovací sestava a testy
Asus B85-PRO Gamer
Intel core i7-4770K+box chladič
2x 4GB Kingston HyperX Predator 2666 MHz@ 1600 MHz XMP
Radeon R9-270X OC edice
500GB HDD WD 7200RPM
mechanika Asus DVD/RW SATA
1200W zdroj Corsair AX1200 (ne zcela ideální na měření příkonu běžných sestav)
22" LCD TN
Sestava ještě bez GF karty



Testoval jsem na Windows 7 64-bit s SP1, použil jsem programy MaxxPI, Superpi, UCbench, Cinbenech R15, 3D Mark11, Far Cry II bebchmark, x264 FHD test, Fritzchess test, ROG realbench 1.1
BIOS a software
Prostředí BIOSu se přizpůsobilo celkovému vzevření desky - černo-červená. BIOS je svižný, přehledný a i nováček se v něm rychle zorientuje.

Úvodní obrazovka poskytne informace o aktuálním čase (nastavte si jej přesně), informacích o CPU/RAM/BIOS verzi, druhý "proužek" informuje o otáčkách ventilátorů, napětích a pamětech. Už zde si můžeme navolit XMP profil pamětí. To stejné platí pro nastavení ventilátorů, kde jsou 3 přednastavené profily. System Performance je uzpůsobení PC dle požadavků. Chceme více úspory energie a ticho? Potom je pro nás Power Saving. Pro dominanci výkonu zase ikonka Asus Optimal . Spodní pásek je nastavení priority bootování.


Zcela dole jsou potom ještě další tlačítka (např vlastní popis SATA konektorů a nebo rychlý vstup k nějaké položce jako na druhém obrázku), i pro vstup do rozšířeného zobrazení BIOSu...

Abychom nemuseli pořád prohledávat BIOS položku po položce, můžete si nejpoužívanější nastavení dát mezi oblíbené


Část věnována nastavení pro procesor, paměti, iGPU z hlediska napětí, napájení a na této desce i taktování

Pro méně znalé je tu OC tuner, nataktuje systém zcela automaticky

digitální řízení

Blikající LED lajnu můžeme v BIOSu i vypnout

Otáčky ventilátorů kromě přednastavených profilů můžeme ladit i ručně podle své libosti

BIOS popisovat zcela komplexně je zdlouhavé, proto je ke stažení zde většina podstatných obrázků:
http://ulozto.cz/xQmXvj2G/bios-zip
Software je starý známý AI Suite, nyní v třetí revizi. Softwaru není co vytknout, je tak komplexní a vychytaný, že jsem doposud lepší utilitu u žádného výrobce nenašel.
Digitální řízení a napájení

EPU alias úsporná opatření a jak si je nastavíme


TPU souvisí s přetaktováním a s tím vše spojené. Součástí je také autotuning.


Nastavení průtoku v PC (buď přednastavené 4 profily a nebo manuální nastavení)




Herní "cheat" Sonic Radar, který detekuje směr přicházejících zvuků ve hře.

Pro hraní je tu Gamefirst II, tento software je také dítkem ROG už před lety, dobrá utlita pro priorizaci síťových procesů jako je hraní různých her, streamování, sdílení dat apod (na malé náhledy stačí pro zvětšení kliknout)










výsledky testů na základní frekvenci
Superpi 1M a 32M (lehká zátěž na jedno vlákno)


Fritzchess test (všechna pracovní vlákna) - můžete si povšimnout i příkonu


Maxxpi32M (všechna pracovní vlákna)

Cinebench R15

náročný X264FHD test

UCbench (zatíží postupně všechna vlákna, podporuje instrukce), 937.1 bodů (více je lépe)

winrar

ROG Realbench (single i multithread, komplexní test)

3DMark 11 Performance test

Far Cry II, DX10, 1920x1080, Ultra Detaily, 4x AA, fyzika very high... 132,87 FPS průměrně

Přetaktování s BOX chladičem
Taktování s BOX chladičem není nic, co bych doporučoval. Ale i s BOX chladičem je možné drobný overclock. Netrápil jsem procesor příliš dlouho, cca 15 minut v OCCT, teploty už byly atakující 100 C a to opravdu je téměř na hraně. Snažte se se svými chladiči udržet v OCCT a podobných programech teploty do 90 C, v praktickém užití pak budou naštěstí teploty ještě asi o 10 C nižší.
Prvně jsem podřídil nastavení automatickému TUNERU v BIOSu. Procesor měl nastavení 43-43-42-41s napětím 1.225 V. Pro zajímavost jsem zkusil dva benchmarky, lehhké superpí a poté náročný Cinebench R15 a také odečetl spotřebu sestavy...
86 W během výpočtu, 64 W v idle

171 W zátěž, 64 W v klidu, výkon pěkných 824 bodů! Haswell je prostě úsporná platforma, to je jistá věc.

Jak dopadlo ruční ladění? Vzhledem k chlazení jsem se musel umírnit v napětí, jak to jen šlo. Naštěstí můj i7-4770K je slušný kousek, s napětím 1.185 V jsem neměl problém se stabilitou na 4400 MHz, dokonce ze zkušenosti vím, že tento kus zvládne i 4500 MHz (s Gelid Tranquillo). Teploty v OCCT byly už striktní...Pro zvětšení OCCT klikněte na obrázek.

Jak se daný výsledek projevil na výkoně? Nuže prvně CInebench R15. Takové skóre hravě překonává téměř vše, co je aktuálně na trhu. Jednovláknový výkon Haswellu je potom bezkonkurenční (takový populární Athlon 64 X2 má nižší skóre i při využití svých dvou jader!). I tady jsem uvedl příkon sestavy během benchmarku.

Fritzchess benchmark

Ve Far Cry II se zapotí hlavně grafická karta...I proto je zde příkon sestavy vyšší než čistě v procesorovém testu. Průměrné snímky jsou 135,5 FPS, minimální pak 106,14 FPS.

V 3D Mark11P byla největší zátěž odměřena při combined testu, kdy pracuje CPU i GPU současně na vyšší obrátky...Výkon také narostl.

Závěr
Co tedy dodat? Na trh přichází zajímá deska založená na čipsetu B85, která díky zpracování, osazení, možnostem BIOSu i taktování, kvalitě audia může směle konkurovat dražším Z87 deskám. Navíc je směřována směrem na hráče a případné domácí taktovače (samotné napájení je pro B85 nadprůměrně řešené). O tom svědčí nejen agresivní zbarvení, ale i kvalitní audio část (v rámci integrity), síťový Intel LAN čip a dodávaný software pro streaming, sdílení a nebo samotné hraní. Chválím i přepěťové ochrany výstupních portů a nebo použití kvalitních 5000h kondenzátorů na celé desce (vyjma ELMA). Abych to ještě laicky vysvětlil, 5000h při provozní teplotě nad 100 C

