Asus desky Z490 doznaly obecně několika vylepšení. Prvním je velmi silná VRM, která je na podobné, ne-li lepší úrovni než u X570 čipsetu. Důvodem je samotná náročnost napájení pro odemčené i7 a i9 Comet Lake procesory. U highendových řad jsou používány mosfety od Infineon. Další novinkou jsou tzv Optimem III, upravené trasování PCB, a odrušení paměťových slotů.Zároveň desky mají často Daisy Chain technologii, která umožňuje vysoké frekvence RAM na všech slotech (4600 až 5000MHz dle modelu). Inovaci získala funkce AI Overlcocking - chytré přetaktování skrze BIOS i software. Pointa je podobná, jako jsme viděli u Z390 poprvé. Systém si ohmatá vaše chlazení na základě nějakého stress testu, vygeneruje hodnotu a predikci, jak na tom váš procesor bude pro zátěž AVX a bez AVX. Dle toho navrhne frekvence a vy to vše jen potvrdíte. Navíc umí nastavit každé jádro jinak, dle kvality jádra CPU. Součástí je i v BIOSu automatický retraining = dle změn teplot způsobených tím co děláte, ročním obdobím a nebo zaprášeností chlazení se čas od času můžou hodnoty předefinovat tak, aby váš CPU byl stále stabilní a enormně se nepřehříval. Další zcela novou funkcí je AI Cooling - inteligentní řízení ventilátorů, které je posunuto na vyšší úroveň. Jako příklad dám, že tato funcke ví, že se ventilátory točí třeba na 1300rpm a máte na CPU v klidu 45C. V zátěži se obecně stává to, že ventilátory vyletí najednou na maximum 2400rpm a teploty jsou okolo 75C. Nicméně funkce AI Cooling "nechce", aby uživatel zažíval tyto peaky hluku, takže zvýší otáčky třeba na 1750rpm a tepoty bude držet do 80C, které jsou stále bezpečené. Poslední inteligentní funkcí je AI Networking, zde se jedná o chytrou distribuci packetů na základě toho, co děláte. Z hardwarového hlediska je zajímavá na Asus deskách Z490 přítomnost Thunderbolt Headeru.

Nová Maximus XII Apex je kráska na první pohled. Série Apex je tu s námi už od čipsetu Z270 a tedy tato Apex je čtvrtou generací pro Intel řadu procesorů mainstreamové platformy.

Čelní pohled nabízí typický "X" výřez, který se nejvíce projevuje v části pro SATA konektory a následně linie vede pomocí chladičů na samotném PCB. Všimněme si designové linie, co se táhne i přes VRM chladič v jendotném stylu...

SATA konektory jsou v netradiční poloze, ale může to být znovu užitečné, určitě veškeré osazené SATA ani nekoludují, výřez je přeci jen větší než se na první pohled může zdát...Pod čtyřmi spodními SATA konektory vidíme i pootočený USB3 konektor.


APEX musí mít dvojici PS2, důvodem je, že speciální OC desky vyžadují pro instalaci a benchmarkování starších operačních systémů PS2. WindowsXP jsou pro Superpi stále nejlépe vytweakované. Vidíme pak 5x USB3.0 a 5x USB3.1 10Gb/s (nenazývám to oním novým značením 3.2gen2, ale tak, aby to bylo jasné...nové značení vyvolává u zákazníků leckdy zmatek). Jedno z USBček slouží pro BIOS flashback. Dále je tu Wifi6 modul a audio výstupy, jejíž páteří je SUpremeFX zvukovka. Jsou tu i tlačítka pro BIOS flashback a CLRCMOS.





Veškerá konektivita je vyznačená na obrázcích




Napájení desky je 16 fázové, tzv týmové power mosfety, což zdůrazňuji, nejsou doubléry

Deska má i masivní VRM chlazení, nemám osobně obavu, že si neporadí i s vysoce přetaktovaným i9-10900K (odhadem 350-400W spotřeba na CPU)

Maximus XII Apex bude asi královnou co do taktování pamětí, implementace Optimem III (vysvětleno v úvodním slově), dále si všimněte spousty "vyhlazovacích" čipů kolem DIMM slotů. Oficiálně je podpora až 5000+ MHZ pro paměti DDR4! Samozřejmě na to už potřebujete speciální kousky pamětí

S OC souvisí také další výbava desky

Kromě obligátních tlačítek pro start, flexkey (=reset, directkey, Aura off) jsou tu speciální věcičky jako LN2 jumper pro extrémní overclocking, slow mód přepínač, switch pro pauznutí benchmarku, retry tlačítko, safe mód tlačítko, měřící body napětí. Na obrázku není zvýrazněn switch pro automatické nastavení hodnot proti coldbugu = RSVD přepínač. Vedle je ještě jeden, značený RSVD2. Nemám však zatím pojetí, k čemu slouží...
Deska má i dva BIOSy, mezi kterými lze přepínat a led kontrolky.
Deska má kondenzační sensory navázené na ledky. Velmi užitečná věc pro extrémní overlcocking.



Jedna část se týká PCIe slotů, další a velmi užitečná věc v praxi je kontrola u pamětových slotů, to je často kámen úrazu při taktování a nestabilitě...Třetí část jsou sensory poblíž procesorové patice




Deska je dobře vybavena i pro klasické využívání, konektorů pro fany je nadbytek
Deska Apex a nejen ROG Apex má přesné čtení voltáže na procesoru.

Tuhle funkci zavedl Elmor a jeho tým poprvé u Crosshair VII Hero a následně u řady ROG Z390 desek, pak jí následovala i ROG/Strix řada X570. Její princpip vidíte na obrázku. A níže ještě graf LLC vs čtení voltáže skrze tradiční metody a novou metodu přes různé softwary (kliknutím se vám celý obrázek otevře).
