Asus desky Z490 doznaly obecně několika vylepšení. Prvním je velmi silná VRM, která je na podobné, ne-li lepší úrovni než u X570 čipsetu. Důvodem je samotná náročnost napájení pro odemčené i7 a i9 Comet Lake procesory. U highendových řad jsou používány mosfety od Infineon. Další novinkou jsou tzv Optimem III, upravené trasování PCB, a odrušení paměťových slotů.Zároveň desky mají často Daisy Chain technologii, která umožňuje vysoké frekvence RAM na všech slotech (4600 až 5000MHz dle modelu). Inovaci získala funkce AI Overlcocking - chytré přetaktování skrze BIOS i software. Pointa je podobná, jako jsme viděli u Z390 poprvé. Systém si ohmatá vaše chlazení na základě nějakého stress testu, vygeneruje hodnotu a predikci, jak na tom váš procesor bude pro zátěž AVX a bez AVX. Dle toho navrhne frekvence a vy to vše jen potvrdíte. Navíc umí nastavit každé jádro jinak, dle kvality jádra CPU. Součástí je i v BIOSu automatický retraining = dle změn teplot způsobených tím co děláte, ročním obdobím a nebo zaprášeností chlazení se čas od času můžou hodnoty předefinovat tak, aby váš CPU byl stále stabilní a enormně se nepřehříval. Další zcela novou funkcí je AI Cooling - inteligentní řízení ventilátorů, které je posunuto na vyšší úroveň. Jako příklad dám, že tato funcke ví, že se ventilátory točí třeba na 1300rpm a máte na CPU v klidu 45C. V zátěži se obecně stává to, že ventilátory vyletí najednou na maximum 2400rpm a teploty jsou okolo 75C. Nicméně funkce AI Cooling "nechce", aby uživatel zažíval tyto peaky hluku, takže zvýší otáčky třeba na 1750rpm a tepoty bdue držet do 80C, které jsou stále bezpečené. Poslední inteligentní funkcí je AI Networking, zde se jedná o chytrou distribuci packetů na základě toho, co děláte. Z hardwarového hlediska je zajímavá na Asus deskách Z490 přítomnost Thunderbolt Headeru.
Řada PRIME je rozrostlá, od slušně vybaveného Ačka až po osekanější a základni Z490-V. Také je tu jeden model formátu mATX.Všechny desky mají kombinaci prvků bílé a černé, mohou se tak krásně i barovvě sladit s jinými komponenty do elegantnějších skříní.

PRIME mají podporu Thunderbolt 3 pomocí headerů, přenosová rychlost TB3 je až 40Gbs
Součástí všech desek PRIME je i komplexní software ARMORY CRATE



ten v sobě zahrnuje informace o systému, instalaci a informovanost o nových driverech a také řízení osvětlení vašeho PC. Nutno podoktnout, že software se stále aktualizuje o novou podporu s jinými výrobci (pamětí, SSDček, ventilátorů, RGB pásků apod).
A můžete si vytvořit i vlastní registrační profil a mít z toho drobné výhody.
PRIME Z490M-Plus


I tento levný model nabídne podporu pamětí až 4400 MHz a z výbavy USB3.1 typu C, obecně počet USB je nižší než u dražších verzí, ale vyloženě nic nechybí. Rozhodně potěší fakt, že deska nevyužívá Realtek LAN čip, ale osvědčený gigabitový Intel i219V
Napájení desky tvoří celkem 8 fází pro CPU a 1 pro iGPU. Tu pro CPU tvoří 50A mosfety Vishay SIC639.
PRIME Z490-V


Napájení desky je identické jako má model Z490M-Plus (více info tam). Výbava desky je taktéž podobná, s tím rozdílem, že deklarovaná podpora pamětí v OC je 4266 MHz a pak ještě v přítomnosti LAN portu od Realteku. Což je z mého pohledu škoda. Deska však má i přesto Thunderbolt3 header. Zvukovou část tvoří Realtek šestikanálový ALC887 (highend v roce 2011-2012). Zajímavé je dvojité umístění USB3.0 předního headeru.
PRIME Z490-P



Model P je o něco vyšší řadou než model V, přesto se jedná o takový startovní mainstream. Podpora frekvence pamětí jde už vysokých 4600 MHz, a počet IO USBček je více než dostatečný. Zvukovou část tvoří znovu Realtek ALC887 a síťové řešení gigabytový LAN RTL8111H.

Deska se chlubí 10 fázovým napájením pro CPU a jeho části, iGPU má samostatně pak další jednu fázi. K napájení slouží až 8+4 pin na desce. Takže je zde predikce, že si poradí dobře i s Core i9 procesory.

digitální kontrolér je ASP1900, mosfety jsou 50A On Semiconductor NCP302045.

Sensoring desky je slušný...
PRIME Z490-A



Vrcholem PRIME řady je několik generací už model s označením "A", osobně bych uvítal i řadu Deluxe, na úkor třeba vyřazení modelu V. Už na první pohled je to vidět, že tato deska směřuje do vyšší střední třídy čipsetu Z490. Masivní designový heatsink, podpora pamětí 4600 MHz, tyto modely narozdíl od ROG podporují Optimem II, čili novinku zavedenou u X570 desek (ROG a Strix mají Optimem III)


Napájení je tvořeno celkem 14 fázemi, dvě z nich jsou pro IGPU. Párování mosfetu je v tzv týmovém bloku, které je efektivnější než přes doubléry. Mosfety jsou pak 45A NCP302045.

Software 5-way optimization je součástí AIsuite balíčku, docela užitečná věc. Součástí je taktování, úspora, ladění ventilátorů, digitální napájení a jeho nastavení a turbo aplikace, kdy si vytvoříte vlastní boostování jader dle aplikací.

tento model podporuje AI taktování, AI chlazení a AI síť....

Jedna pozice pro M.2 disk je chlazená pasivem. Zajímavé, že hodně Z490 desek má chlazenou i IO část napájení (chybně nazvanou na obrázku SOC). To mě vede k myšlence, že by to mohlo být podstatné pro Rocket Lake procesory z nějakého důvodu vyššího zahřívání této části.

Sensoring na desce hlídá všechny podstatná místa

Flex Key pomocí konektorů case, můžete využívat tlačítko na PC case pro reset, start, vypnutí světelných efektů a nebo pro přímý vstup do BIOSu bez mačkání klávesy DEL.