Asus desky Z490 doznaly obecně několika vylepšení. Prvním je velmi silná VRM, která je na podobné, ne-li lepší úrovni než u X570 čipsetu. Důvodem je samotná náročnost napájení pro odemčené i7 a i9 Comet Lake procesory. U highendových řad jsou používány mosfety od Infineon. Další novinkou jsou tzv Optimem III, upravené trasování PCB, a odrušení paměťových slotů.Zároveň desky mají často Daisy Chain technologii, která umožňuje vysoké frekvence RAM na všech slotech (4600 až 5000MHz dle modelu). Inovaci získala funkce AI Overlcocking - chytré přetaktování skrze BIOS i software. Pointa je podobná, jako jsme viděli u Z390 poprvé. Systém si ohmatá vaše chlazení na základě nějakého stress testu, vygeneruje hodnotu a predikci, jak na tom váš procesor bude pro zátěž AVX a bez AVX. Dle toho navrhne frekvence a vy to vše jen potvrdíte. Navíc umí nastavit každé jádro jinak, dle kvality jádra CPU. Součástí je i v BIOSu automatický retraining = dle změn teplot způsobených tím co děláte, ročním obdobím a nebo zaprášeností chlazení se čas od času můžou hodnoty předefinovat tak, aby váš CPU byl stále stabilní a enormně se nepřehříval. Další zcela novou funkcí je AI Cooling - inteligentní řízení ventilátorů, které je posunuto na vyšší úroveň. Jako příklad dám, že tato funcke ví, že se ventilátory točí třeba na 1300rpm a máte na CPU v klidu 45C. V zátěži se obecně stává to, že ventilátory vyletí najednou na maximum 2400rpm a teploty jsou okolo 75C. Nicméně funkce AI Cooling "nechce", aby uživatel zažíval tyto peaky hluku, takže zvýší otáčky třeba na 1750rpm a tepoty bdue držet do 80C, které jsou stále bezpečené. Poslední inteligentní funkcí je AI Networking, zde se jedná o chytrou distribuci packetů na základě toho, co děláte. Z hardwarového hlediska je zajímavá na Asus deskách Z490 přítomnost Thunderbolt Headeru.
Fotky desky


Na TUF se mi desingově zamlouvá drobný výřez v PCB, deska tak působí trochu zajímavě. Zadní výstupy na této desce nemají integrovaný IO shield, ale ve výbavě je PS2 (která se stále může hodit), 4x USB3.0 a 2x USB3.1, grafické výstupy, Wifi 6 (v případě wifi TUF verze), audio s ALC1200A. Síťovka je gigabitový Intel LAN. Pro zajímavost, fáze jsou Team powered typu, tedy nejsou to klasické doubléry. Dá se říci, že je to 12+2 fáze řízená kontrolérem jako 6+1.

Všimněte si, že onen výřez je v místech pro SATA konektory, což má i praktický význam na průtah kabelů.

popis desky schématicky

verze konektorů ze zesílenou propustností, závisí i co umí váš zdroj


Klasickou výbavou je i vyztužený PCIe slot, který odolá většímu namáhání skrze highendové a těžké GPUčka


Vylepšený zvukový kodek ALC1200, navíc s podporou DTS



Různé sensory, ochrany proti přepětí a headery pro ventilátory

Podpora pamětí v OC je až 4600 MHz, to se samozřejmě týká moderních paměťových kitů Micron-E, Hynix DJR a nebo Samsung B-die A2/C-die. I přesto došlo k dalšímu lepšímu odrušení cest.
Podpora Thunderbolt-YES!
