Asus desky Z490 doznaly obecně několika vylepšení. Prvním je velmi silná VRM, která je na podobné, ne-li lepší úrovni než u X570 čipsetu. Důvodem je samotná náročnost napájení pro odemčené i7 a i9 Comet Lake procesory. U highendových řad jsou používány mosfety od Infineon. Další novinkou jsou tzv Optimem III, upravené trasování PCB, a odrušení paměťových slotů.Zároveň desky mají často Daisy Chain technologii, která umožňuje vysoké frekvence RAM na všech slotech (4600 až 5000MHz dle modelu). Inovaci získala funkce AI Overlcocking - chytré přetaktování skrze BIOS i software. Pointa je podobná, jako jsme viděli u Z390 poprvé. Systém si ohmatá vaše chlazení na základě nějakého stress testu, vygeneruje hodnotu a predikci, jak na tom váš procesor bude pro zátěž AVX a bez AVX. Dle toho navrhne frekvence a vy to vše jen potvrdíte. Navíc umí nastavit každé jádro jinak, dle kvality jádra CPU. Součástí je i v BIOSu automatický retraining = dle změn teplot způsobených tím co děláte, ročním obdobím a nebo zaprášeností chlazení se čas od času můžou hodnoty předefinovat tak, aby váš CPU byl stále stabilní a enormně se nepřehříval. Další zcela novou funkcí je AI Cooling - inteligentní řízení ventilátorů, které je posunuto na vyšší úroveň. Jako příklad dám, že tato funcke ví, že se ventilátory točí třeba na 1300rpm a máte na CPU v klidu 45C. V zátěži se obecně stává to, že ventilátory vyletí najednou na maximum 2400rpm a teploty jsou okolo 75C. Nicméně funkce AI Cooling "nechce", aby uživatel zažíval tyto peaky hluku, takže zvýší otáčky třeba na 1750rpm a tepoty bdue držet do 80C, které jsou stále bezpečené. Poslední inteligentní funkcí je AI Networking, zde se jedná o chytrou distribuci packetů na základě toho, co děláte. Z hardwarového hlediska je zajímavá na Asus deskách Z490 přítomnost Thunderbolt Headeru.
Nová série desek, která spojuje WS řadu s tvůrčí aktivitou kreativců se jmenuje ProArt. Stejně se jmenují například i leckteré Asus monitory. ProArt se vyznačuje také velkou podporou pamětí a slušným certifikátem stability ve stížených podmínkách.




Deska si na nic nehraje, má v podstatě jednoduchý, funkční design bez parádiček. Svým způsobem je přesto hezká až elegantní. Deska má Intel 2.5G LANku, ale také přídavnou kartu s dokonce 10G čipem. Ten bude pravděpodobně od Aquantia. Ve výbavě je dostatek USB, včetně ZSB typu C, které jsou zároveň Thunderbolt 3.0 Potěší výstupy integrovaného grafického jádra, pro kreativce příznačné HDMI 1.4b a dvojice displejportů!

napájecí fáze je 12+2, kdy dvě fáze jsou určené pro iGPU, což je zcela dostačující. Mosfety jsou od On semiconductor, model NCP302045


Konektivitu tvoří tedy dvojice M.2 NVMe podpory PCIe 3.0, 2.5G Intel LANka, Hyper 10G karta pro ještě rychlejší přenos dat po síti, a hlavně dvojice Thunderbolt 3 s rychlostí v teorii až 40 Gbs.


U rychlé sítě si dejte pozor nejen na výběr poskytovatele, ale i na samotný LAN kabel


První tři body jsem představil víceméně v úvodu, poslední je ProArt Creator Hub



software toho umí více, např i nějakou funkci spojenou s kalibrací barev monitoru, ale to už bude lepší přejít na stránky: https://www.asus.com/ProArt/ProArt-Creator-Hub/
ProArt ale přeci jen umožňuje i nějaké světelné vychytávky, ARGB/RGB headery tu naleznete

