

Jako vždy je třeba představit samotný čipset. AMD B550 je nový moderní mainstremový čipset pro AM4 socket. Jedná se o dostupnější alternativu vůči AMD B450 (a starším B350) čipsetům. Hlavních změn se dosáhlo integrací PCIe 4.0 slotů a přepínačů pro ně, zároveň je zde slíbena i jakási multigrafická podpora (některé jen Crossfire, jiné Crossfire i SLI). A samozřejmě i PCIe 3.0 v Fusion hub (Jižní můstek), narozdíl od 2.0 u starších Bčkových čipsetů. A více nativních USB3.1 (marketingově 3.2gen2)
Nespornou výhodou je jistá podpora nových AMD procesorů let 2019 (AMD Matisse Zen2) a nadcházejících procesorů APU Renoir (Zen2) a výkonných AMD Vermeer (Zen3). Což u všech B450/B350 není zcela jisté (a stejně tak u X370 a x470).

Co mají desky společné?

-software pro ladění Ai Suite III, který obsahuje 5 podsoftwarů. Pro automatické taktování i ruční taktování, pro úsporu řízení PC, pro řízení ventilátorů, možnosti nastavení digitálního napájení desky, aplikace Turbo, kde lze nastavit ručně co s jakým softwarem a hrou má CPU dělat (boosty, frekvence, afinita)

funkce AI networking, kdy se toto objevilo prvně nedávno u Asus Z490 desek...Chytré nastavení sítě a řízení sítě.
Některé desky B550 mají i 2.5G Intel LAN a wifi6!

Gamefirst pro prioritu datových packetů pro různé hry a nebo stahování

software pro aktualizaci driverů, nastavení a sladění AURA RGB a nebo jiných efektů, připojení zařízení i jiných stran a nebo mít možnost slev a akcí jako VIP člen po registraci

A nakonec RAM cache III


Do popředí se pro ATX Strixky dává podpora PCie 4.0....

Určité modely mají i verzi s Wifi6

A zvukovou část tvoří vylepšený ALC1220A nazvaný SupremeFX.

Zvuk na Strixkách B550 můžete šířit také skrze USB-C!


Sonic Studio pro individuální ovladání a zvuk má samosebou podporu DTS
Strix B450-E Gaming



Nový skoro highend ve střední třídě desek, ale pozor, deska je lépe vybavená než leckteré X470 desky! Proto počítejte, že se ejdná celkem o skvost, ale přestro s výhodami pro některé, jako je pasivně chlazený jižní můstek




Nechybí téměř nic, co by neměla jinak X570. PCB je 6-vrstvé.

integrovaný IO shield a slušné výstupy
post displej, Wifi6 ve výbavě a 2.5G LANka Intel, 16 fází pro CPU a SOC!


VRM je silné 14+2, napájení bude asi podobné jako na Z490-F či E, tedy buď mosfety od Onsemi NCP302045 s 45A (v peaku ale umí až 70A a nebo Vishay SiC639 s 50A.

Podpora pamětí je uváděna 4400+, ale reálně vím, že je to 4600 MHz



konektivita pro ventilátory a vodníky
deska má neotřelý design...


A vychytávky
ROG Strix B550-F/Wifi gaming
Druhý nejvyšší model ROG Strix série, dá-li se to tak nazvat. Protože miniITX pak vybočuje zcela z řady. B550-F je velmi podobná vyšší verzi, ale chybí ji post displej a má o dvě fáze méně. A pak se drobně liší konektorově.



-spodní M2 pozice je z čipsetu a tedy 3.0, vrchní z procesoru a tudíž 4.0

Na první pohled je však velmi podobná E-verzi, trochu netradičně je unmístěn AIO konektor, ale právě možná takto bude esteticky lépe skryt než kdyby vedl okolo VRM chladiče...

Deska má dokonce 3x RGB/sRGB headery, zvukem je znovu SupremeFX

IO krytka je integrovaná, je fajn, že už i do vyšší střední třídy se toto dostává. IO výbava je tam velmi podobná vyššímu modelu, vyzdvihl bych BIOS flashback, 2.5 gigová Intel síťovka, Wifi6 a USB 3.1 typu C.



síťové řešení a VRM. VRM je 12+2 fázové, z praxe nad úrovní mnoha X470 desek


ROG Strix B550-I Gaming

Velmi silná deska s podobným rozvrhem jako X570-I co do napájení. To je true 8+2. Paměti jsou zde podporované dokonce až 5100 MHz

Samozřejmě jsou zde jistá omezení jako např jen jeden PCIe slot, ale u tak malého formátu desek to ztěží jde jinak.

Přesto i tato malá deska má zase 2.5G Intel LAN I225-V a Wifi6.