Úvod k platformě
Dlouho očekávaná paltforma pro Intel. Důkazy místo slibů a onen přelomový procesor je za dveřmi. Alder Lake. Jádra Golden Cove jsou přirovnávána k novodobému Snady Bridge, alespoň po stránce výkonu. S platformou přichází také X inovací jako například řadič pamětí s podporou DDR4 ale i DDR5 současně, PCIe 5.0 pro PCIe x16 linky (umí je přerozdělit na 2x 8 ) a se spoustou PCIe 4.0 linek - 4 z CPU pro M.2 a až 12 PCIe 4.0 z čipsetu a 16x PCIe 3.0 , integrace Wifi6E, až 4x 20Gbs porty USB, až 12x 10Gbs USB a dalších 10x USB 5Gbs.
Procesory samy o sobě přinášeji architekturu BIG-little, kde u první této generace bude maximálně 8 Performance jader podporujících hyperthreading (Golden cove) a 8 Energy effective jader (Gracemont architektura). Tedy procesor i9-12900K/KF s 16C/24T (nebo 8C+8E/24T)
Více o procesorech např v tomto článku: https://www.cnews.cz/intel-core-12-gene ... enchmarky/
Intel taky zjednodušil a upřesnil spotřebu. Která se nyní definuje ve dvou termínech, první jako procesor base power (pokud CPU neběží na turbo binech) a jako maximum turbo power (když procesor je dobře chlazen a pracuje na svých binnech definovaných turbem pro multithread). Jelikož asi tušíte, že pořád jen technologie Intel7 (10nm++) neřeší až tak příkon v zátěži, to se projevuje i v designu základních desek a jejich cenách. Malý tip pro domácí taktování: zaměřte se na P-cores a E-cores ideálně nechte být na defaultu. A co se týká napětí, méně někdy znamená více

Desky ROG Z690 obecně
PCIe 5.0
Primárně je vyhrazeno 16 linek pro PCIe z procesoru, určené pro dlouhé sloty, ale je i několik modelů ROG/ROG Strix desek, co mají dokonce primární M.2 slot s podporou již PCIe 5.0. První disky PCIe 5.0 lze čekat příští rok 2022. Všechny ROG desky mají navíc v balení speciální kartu pro osazení M.2 disků do PCIe slotu.

Posílené VRM - to je podstatné, protože procesory Alder Lake v ručním OC ladění mohou si říci vysoko nad 300W a vyžadují tudíž precizní napájení. To ovlivní kvalita VRM a i teoreticky její naddimenzování pro nižší teploty a vyšší účinnost. Asus používá už několik let tzv paralerní zapojení fází, které se tváří jakoby jedna (nedochází téměř k prodlevám a interferencím jako např u doublovaných).
Dobře chlazené jsou i samotné pozice pro M.2 disky.

AI funkce jsou zase lepší. Taktovat dnes procesory už nedává moc smysl, turba pro single core jsou často vyšší, než možné ruční přetaktování všech jader. A drbat se ručně s každám ejdnotlivým jádrem samostatně je piplačka na dny až týdny. Asus nabízí AI, která umí sama zjistit která jádra jsouv hodnější a která méně pro vyšší frekvence dle počtu zatížení jader. Proces se musí prvně nastavit v BIOSu a poté dle postupu tam uvedeného pokračovat ve WIndows a znovu v BIOSu...

ROG desky mají pouze DDR5 paměti a s DDR5 přichází pár změn. Paměti nelze taktovat tak uživatelsky neomezeně, jako DDR4. Prootže jejich PMIC není na desce, ale na PCB modulu paměti. A tudíž výrobce jej zamyká u levnějších modulů na určitou možnou voltáž a frekvenci (např povlí jen XMP profily, těch je mimochodem u XMP3.0 dokonce 5! )
Asus má hardwarově softwarovou funkci, která je schopná toto obejít. Nazývá se Asus Edhanced Memory Profile (AEMP) Pro uživatele to znamená aktivovat tento profil a poté si vybrat předtestované profily pro různé paměťové čipy. Můžete tak například i z levných 4800 MHz modulů vytáhnout snadno a bezpečně paměti DDR5 5600


Desky ROG umí i takovéto masakry


Po designové i uživatelské stránce se leccos změnilo. Například u dnešních grafik a designu desek máte špatný přístup k prvnímu PCIe slotu, a odjistit grafiku, ještě když vám tam překáží třeba vzducháč na procesoru, to je kumšt i se šroubovákem. A proto je nově zde fyzické tlačítko na odjištění PCIe slotu PCIe-Q relase. Užitečná je i funkce pro bezšroubkovou instalaci M.2 disků (bylo již u předchozí generace)

Konektivita posílila a vidíme už běžně 20Gbs USBčka, včetně podpory až 60W dobíjení pro přední výstup do case. A samozřejmě Thunderbolt 4.0

Deska Apex a Extreme nabízejí i další inovaci. Hardwarový modul ROG True Voltician, na jehož vývoji se podílel i Elmor. Jedná se o malé zařízení zobrazující přes software pro přesný monitoring různých napětí a jeho grafický průběh v reálném čase. Tedy takový domácí osciloskop.

ROG Maximus Z690 Formula
VRM 105A na fázi, celkem 20+1 (CPU+iGPU)
https://rog.asus.com/motherboards/rog-m ... ula-model/






ROG Maximus Z690 Hero
VRM 90A na fázi, celkem 20+1 (CPU+iGPU)
https://rog.asus.com/motherboards/rog-m ... ero-model/





ROG Maximus Z690 Apex
https://rog.asus.com/motherboards/rog-m ... pex-model/
VRM 105A na fázi, celkem 24+0

