Úvod k platformě
Dlouho očekávaná paltforma pro Intel. Důkazy místo slibů a onen přelomový procesor je za dveřmi. Alder Lake. Jádra Golden Cove jsou přirovnávána k novodobému Snady Bridge, alespoň po stránce výkonu. S platformou přichází také X inovací jako například řadič pamětí s podporou DDR4 ale i DDR5 současně, PCIe 5.0 pro PCIe x16 linky (umí je přerozdělit na 2x 8 ) a se spoustou PCIe 4.0 linek - 4 z CPU pro M.2 a až 12 PCIe 4.0 z čipsetu a 16x PCIe 3.0 , integrace Wifi6E, až 4x 20Gbs porty USB, až 12x 10Gbs USB a dalších 10x USB 5Gbs.
Procesory samy o sobě přinášeji architekturu BIG-little, kde u první této generace bude maximálně 8 Performance jader podporujících hyperthreading (Golden cove) a 8 Energy effective jader (Gracemont architektura). Tedy procesor i9-12900K/KF s 16C/24T (nebo 8C+8E/24T)
Více o procesorech např v tomto článku: https://www.cnews.cz/intel-core-12-gene ... enchmarky/
Recneze procesorů: viewtopic.php?t=292695
Intel taky zjednodušil a upřesnil spotřebu. Která se nyní definuje ve dvou termínech, první jako procesor base power (pokud CPU neběží na turbo binech) a jako maximum turbo power (když procesor je dobře chlazen a pracuje na svých binnech definovaných turbem pro multithread). Jelikož asi tušíte, že pořád jen technologie Intel7 (10nm++) neřeší až tak příkon v zátěži, to se projevuje i v designu základních desek a jejich cenách. Malý tip pro domácí taktování: zaměřte se na P-cores a E-cores ideálně nechte být na defaultu. A co se týká napětí, méně někdy znamená více

ROG Strix obecně
Desky ROG Strix naplní požadavky drtivé většině hardwarových nadšenců. Kromě slušného konstrukčního řešení disponují také vlemi netradičním designem, kde se střídají odlesky, RGB a různé nápisy. BIOS je pak vlemi podobný těm, které nabízí nejvyšší řada ROG, chybí ji pochopitelně věci pro extrémní taktování pod suchým ledem, dusíkem.
Přesto IO výbava, zvuk i VRM bývájí idnetické či vlemi blízké těm na ROG Maximus...
Nejvyšší řadou je model ROG Strix Z690-E, následován kouskem s písmenem ROG Strix Z690-F. Pokud sháníte desku s DDR4, bude vaší volbou ROG Strix Z690-A Gaming, ta je navíc v líbivém bílo-stříbrném kabátku.
Pro milovníky micro aTX je určen model ROG Strix Z690-G
A kdo chce opravdu minimalistické řešení a využít i zajímavé sandwitchové umístění M.2 disků, pak zcela jistě šáhne po ROg Strix Z690-I Gaming. Tento prcek taky zvládne velmi extrémní frekvence pamětí vysoko nad 6400 MTs

Velmi užitečnou pomůckou je i u ROG Strix série tlačítko pro odjištění grafických karet, nazývá se marketingově jednoduše PCIe slot Q-relase. Důvod je jasný, pro odjištění a manipulaci je kolem primárního slotu vlemi málo místa (i vzhledem k rozměrům moderních gaming grafik a vzduchových chladičů)
Vidíme také chlazení pro M.2 disky, to je nyní oboustranné. Zajištění disků je snadné i díky plastové páčce, netřeba již šroubky.
Desky této série mají i funkci BIOS flashback (což se může hodit u další gen CPU


Strixky mají i dobře pořešenou konektivitu pro M.2 disky včetně chladičů

Zvuková část je na Strix Realtek ALC4080 s separátním PCB (odrušení) a audio zesilovačem od Savitech

Ladit paměti s pomocí funkce AEMP je luxus. Můžete mít i levné typy pamětí (DDR5 4800), ale i přesto z nich při využití funkce AEMP vytáhnete třeba 5600! Ne, není to XMP. Jedná se o hardwarově-UEFU funkci pro obějití PMIC nalevných DDR5 čipech.


Kdo by neznal MEMTEST, ten je tu dokonce integrován do UEFI

Při instalaci softwaru vás možná zaujme AI Suite a jeho podčást 5cestná optimalizace. Pro tweakování, řízení provozu, napájení VRM, řízení ventilátorů a nebo pro individuální profily pro různé programy jak mají jádra boostovat.
Někdo jiný zas může využít funkce Ai pro potlačení okolního šumu při hovorech

U Ai ještě zůstanu. Tohle je slušná a fungující věc, ale silně doporučuji postup Ai OC dle BIOSu, pokud jej dodržíte (nastavení BIOSu, load ve WIndows po dobu 5-10minut, následně znoivu zpět do BIOSu a nastavit hodnoty co vám to vygeneruje, poté uložit a důslednější test ve Win), budete mít skutečně dobře vyladěnou sestavu po stránce výkonu (vyjma pamětí, ty doporučuji si pak donastavit manuálně přes AEMP)

ROG Strix Z690-E Gaming WiFi
90A na jednu fázi, celkem 18+1 fází (18 CPU a jedna iGPU)
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... ifi-model/

Tato deska má jako jediná ze série ROG Strix post displej a také překvapivě první M.2 slot je PCIe 5.0 typu (nikoliv 4.0)! I to je důvod proč je tam tzv combo heatsink


Celkem jsou na desce 3 pozice + v balení naleznete ještě ROG hyper M.2 kartu pro umístění dalších disků!





ROG Strix Z690-F Gaming WiFi
70A na jednu fázi, 16+1 fází celkem
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... ifi-model/





ROG Strix Z690-A Gaming WiFi D4 (DDR4 model

Jediný a nejvyšší zástupce ROG a ROG Strix řady s DDR4 sloty.
80A na jednu fázi, 16+1 fází celkem
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... -d4-model/





ROG Strix Z690-G Gaming
60A na jednu fázi, celkem je tu 14+1 fází
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... ifi-model/




ROG Strix Z690-I Gaming Wifi
105A na jednu fázi, celkem 10+1 fází
https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... ifi-model/







zajímavá věcička, která usnadní propojení s case a umožní více IO