Ladění a INFORMACE o nForce2 čipsetech

Pro procesory AMD Athlon, Athlon XP, Duron a Sempron.

Moderátor: Eddward

Zamčeno
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Ladění a INFORMACE o nForce2 čipsetech

Příspěvek od Jiri Drak »

Celkový výkon počítače postaveném na desce s nForce2 chipsetem ovlivňuje několik faktorů. Nebudu zde psát o grafikách, které mají dnes u 3D aplikací největší vliv na celkový výkon ani o taktování CPU (viz FAQ sekce AMD), ale o nastavení desky a pamětí. Kromě nejdůležitějšího faktoru, což je samozřejmě frekvence CPU, lze nějaké to % výkonu přidat ještě optimálním nastavením parametrů ovlivňujících paměťovou propustnost chipsetu.
V první řadě je třeba nastavovat FSB synchronně (1:1) s pamětí, jakýkoliv asynchronní provoz znamená ztrátu výkonu, kterou už většinou ostatními nastaveními nenaženete.

Za další důležité body lze označit především tyto:
  • Nastavení FSB
  • CPU Interface Enabled (u některých desek a BOSů se může tato položka jmenovat jinak)
  • Dual/Single channel mod
  • Časovaní pamětí
Ideální nastavení je samozřejmě co nejvyšší FSB při CPU Interface Enabled v Dualchannel módu s nejlepším časovaní pamětí. Bohužel jsou všechny tyto parametry vzájemně natolik provázané, ze najít idealní nastavení znamená pořádně si hardware otestovat (tzn. zkoušet, zkoušet a zase zkoušet) a zjistit, co ta vaše desku vůbec snese.

Nastavení FSB
K maximalní dosažené FSB Vám může pomoci:
  • dobré chlazení northbridge (nejlépe aktivní, příp. voda nebo kvalitní pasiv) a southbridge (stačí pasiv) a neuškodí ani ofukovat mofsety kolem socketu
  • paměti, které zvládnou potřebné frekvence (doporučuji nezačínat hned s nejagresivnějším časovaním, to bych ladil až na konec)
  • zvýšené napájení chipsetu případně pamětí, pokud už nestíhají.
  • přechod na Singlechannel (pokud jedete v dualu)
  • vypnutí CPU Interface
  • zkusit více ruzných biosů (pro mnoho desek se dělají i různé modifikované biosy, u nich doporučuji větší opatrnost)
  • pokud máte CPU se 133FB můžete zkusit L12 mod (více např. zde ), na některých deskách může pomoci k vyšším FSB.
CPU Interface Enabled
Zvyšuje paměťovou propustnoust o cca 100-200MB/s, většinou je však nepřekonatelnou překážkou k vyšším FSB. Vypnout se však vyplatí pouze pokud tím dosáhnete o cca 15-20MHz vyšší FSB, jinak bude výkon nejspíš horší než při nižším FSB s CPU Interface Enabled.

Jak na DualChannel ?
Všechny desky s čipsetem nForce2 SPP nebo nForce2 Ultra 400 obsahují dvoukanálový paměťový řadič. Dualchannel mód se automaticky aktivuje při vložení minimálně dvou paměťových modulů do příslušných slotů (popsáno v manuálu desky, většinou jsou to sloty 1,2 nebo 3,4, případně všechny 4). V tomto módu se zvětší propustnost paměťového řadiče (128bit přístup) na dvojnásobek.

Potřebuju DualChannel paměti ?
Paměti označené výrobcem jako dualchannel jsou odzkoušené pro takovéto použití. V dualchannelu však lze provozovat jakékoliv paměti (z menším či větším úspěchem :)). Při použití dvou shodných modulů většinou vše chodí OK, ale nemate to garantovane od vyrobce.

Jak na PCI/AGP lock ?
Cipset umoznuje provozovat frekvenci FSB nezavisle na AGP/PCI sbernici - tzn. asynchronne. Coz umoznuje taktovat CPU aniz by se tim zrychlovaly jine sbernice a system prestal byt stabilni. Toto vetsinou funguje automaticky, v pripade problemu je nekdy resenim nastavit hodnotu PCI/AGP primo a nenechat polozku na "auto", tj. napr. pro AGP na 66 MHz.

Časovaní pamětí
Samozřejmě platí jako u každé jiné desky čím nižší, tím lépe, akorát s jedinou výjimkou a to je hodnota tRas, kterou nechte na hodnotě 11 (pěkný test např. zde). Nejvýkonější nastavení je 11-2-2 CL2 (tRAS-tRCD-tRP CL), ale pokud nemáte hodně dobré paměti, tak se budete muset spokojit s horším. Často používané je také 11-3-3 CL2-3 nebo 11-4-4 CL2-3. Často pamětem může pomoci k lepšímu časovaní případně vyšší frekvenci zvýšené napájení.


Jak si Vaše současné nastavení vede si můžete orientačně ověřit třeba v Memory Bandwitch testu v Sisoft Sandra 200x nebo v Aida32. Čím vyšší propustnouti dosáhnete tím lépe pro Vás. Až se Vám podaří vyladit desku k plné spokojenosti, můžete své výsledky přidat do databáze v této sekci.


Thread nechám odemčený, ale pouze pro příspěvky, které se týkají tématu, tj. další tipy pro ladění, zkušenosti a zajímavé odkazy, případně připomínky, ostatní OT příspěvky budu mazat bez upozornění.
Naposledy upravil(a) Jiri Drak dne sob 10. črc 2004, 16:06, celkem upraveno 3 x.
Jiri Drak
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Č.K.

Příspěvek od Jiri Drak »

Kde stáhnout ovladače pro desky s nForce chipsetem ?
Aktuální ovladače k chipsetu hledejte zde: http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp
Obsahují zároveň i drivery pro integrovanou síťovou, zvukovou příp. grafickou kartu. Pokud výrobce Vaší desky integroval na desku ještě nějaké další periferie (např. SATA řadič, další síťovku), pak ostatní ovladače hledejte přímo na stránkách výrobce.

Kde stáhnout BIOS pro mojí základní desku ?
Vždy na stránkách výrobce desky.

Jak flashovat BIOS ?
Vše potřebné bude popsáno na stránkách výrobce desky nebo to bude přiložené přímo ke stáhnutému biosu. Případně se můžete ještě podívat sem.

Jaké existují verze chipsetu nForce2 ?
Obrázek

A aby to nebylo tak jednoduché dodává nVidia 3 verze Southbridge a to:
MCP - obsahuje 10/100 nVidia LAN, 6xUSB 2.0 a 2XATA133
MCP-T - nVidia 10/100 LAN + 10/100 3Com LAN, 6xUSB 2.0, 2XATA133, Soundstorm, Firewire
MCP-Gb: Gb LAN + 10/100 LAN, firewall, 8xUSB 2.0, 2xSATA, 2xATA133, zvukový kodek Realtek ALC850, Firewire

Co je to DualChannel ?
Desky s nForce2 chipsetem (kromě nForce2 400) používají dvoukanálový paměťový řadič. Dualchannel mód se automaticky aktivuje při vložení minimálně dvou paměťových modulů do příslušných slotů. V tomto módu se zvětší propustnost paměťové sběrnice, což se projeví především při použití integrované grafické karty. U modelů bez integrované grafiky se to bohužel vzhledem k limitované propustnosti ostatních částí systému příliš neprojeví. Jedná se o nárust cca 1-10% podle používané aplikace.

Potřebuju DualChannel paměti ?
Paměti označené výrobcem jako dualchannel jsou odzkoušené pro takovéto použití. V dualchannelu však lze provozovat jakékoliv paměti (z menším či větším úspěchem :) ).

Jak aktivovat DualChannel ?
Na desce jsou většinou 3 sloty pro paměti. Dva těsně u sebe na jednom kanále a třetí o něco dál na druhém kanále. Aby se aktivoval dualchannel, musíte vložit paměti (pokud možno stejné, předejdete tím možným problémům s kompatibilitou) do slotu 1&3 nebo 2&3, případně do všech tří slotů.
Jestli je dualchannel aktivován zjistíte většinou nějakou hláškou typu "Dualchannel enabled" při startu počítače (některé verze biosů nemusí zobrazovat nic i když je dualchannel aktivován) nebo můžete použít program CPU-Z, který by toto měl umět zjistit (kromě mnoha jiných věcí) a nebo si jednoduše otestujte výkon např. v mem testu SiSoft Sandry nebo 3DMarku 2001, kde by se měl dualchannel projevit.

Jak optimálně nastavit rychlost FSB a pamětí ?
Všechny desky s nForce2 chipsety podávají znatelně lepší výkon při synchronním nastavení FSB/RAM. Mějte proto na paměti, že např. nastavení 166FSB/166MEM je výkonnější než asynchronní 166FSB/200MEM. Z čehož vyplývá, že pokud nehodláte taktovat CPU výrazně nad 166FSB, pak si nejspíš vystačíte i s DDR333 pamětí.
Více o ladění nForce2 zde: http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=9302

Jak je to s kompatibilitou pamětí DDR400 a desek s chipsety nForce2 ?
Tak tohle je asi největší problém tohoto chipsetu. I když situace je již dnes znatelně lepší než dříve, rozhodně bych si netroufl tvrdit, že Vám v desce pojede bez problémů jakákoliv paměť DDR400. Ale podobné problémy s DDR400 mají i výrobci ostatních čipsetů, protože standard DDR400 byl stanoven teprve nedávno. Asi největší problémy jsou u nejlevnějších pamětí s nejhorším časováním (8-4-4-3 není výjimkou). Někdy může pomoci manuální změna časovaní, ale někdy z té paměti na Vaší desce prostě 400MHz nedostanete. Problém může být také v tom, ža paměti nezvládnou 400MHz pouze v dualchannelu, ale bez něj pojedou v pohodě. Moje rada je snažte si pořídit takovou kombinaci desky a pamětí, o které víte, že někomu jinému bezproblémů funguje. Také není od věci nakupovat u takového obchodníka, který Vám v případě problémů pamět vymění za jinou.

Naposledy upravil Wilik dne 09.08.2005, thx Wixe
Zamčeno

Zpět na „Socket A a Slot A“