V první řadě je třeba nastavovat FSB synchronně (1:1) s pamětí, jakýkoliv asynchronní provoz znamená ztrátu výkonu, kterou už většinou ostatními nastaveními nenaženete.
Za další důležité body lze označit především tyto:
- Nastavení FSB
- CPU Interface Enabled (u některých desek a BOSů se může tato položka jmenovat jinak)
- Dual/Single channel mod
- Časovaní pamětí
Nastavení FSB
K maximalní dosažené FSB Vám může pomoci:
- dobré chlazení northbridge (nejlépe aktivní, příp. voda nebo kvalitní pasiv) a southbridge (stačí pasiv) a neuškodí ani ofukovat mofsety kolem socketu
- paměti, které zvládnou potřebné frekvence (doporučuji nezačínat hned s nejagresivnějším časovaním, to bych ladil až na konec)
- zvýšené napájení chipsetu případně pamětí, pokud už nestíhají.
- přechod na Singlechannel (pokud jedete v dualu)
- vypnutí CPU Interface
- zkusit více ruzných biosů (pro mnoho desek se dělají i různé modifikované biosy, u nich doporučuji větší opatrnost)
- pokud máte CPU se 133FB můžete zkusit L12 mod (více např. zde ), na některých deskách může pomoci k vyšším FSB.
Zvyšuje paměťovou propustnoust o cca 100-200MB/s, většinou je však nepřekonatelnou překážkou k vyšším FSB. Vypnout se však vyplatí pouze pokud tím dosáhnete o cca 15-20MHz vyšší FSB, jinak bude výkon nejspíš horší než při nižším FSB s CPU Interface Enabled.
Jak na DualChannel ?
Všechny desky s čipsetem nForce2 SPP nebo nForce2 Ultra 400 obsahují dvoukanálový paměťový řadič. Dualchannel mód se automaticky aktivuje při vložení minimálně dvou paměťových modulů do příslušných slotů (popsáno v manuálu desky, většinou jsou to sloty 1,2 nebo 3,4, případně všechny 4). V tomto módu se zvětší propustnost paměťového řadiče (128bit přístup) na dvojnásobek.
Potřebuju DualChannel paměti ?
Paměti označené výrobcem jako dualchannel jsou odzkoušené pro takovéto použití. V dualchannelu však lze provozovat jakékoliv paměti (z menším či větším úspěchem

Jak na PCI/AGP lock ?
Cipset umoznuje provozovat frekvenci FSB nezavisle na AGP/PCI sbernici - tzn. asynchronne. Coz umoznuje taktovat CPU aniz by se tim zrychlovaly jine sbernice a system prestal byt stabilni. Toto vetsinou funguje automaticky, v pripade problemu je nekdy resenim nastavit hodnotu PCI/AGP primo a nenechat polozku na "auto", tj. napr. pro AGP na 66 MHz.
Časovaní pamětí
Samozřejmě platí jako u každé jiné desky čím nižší, tím lépe, akorát s jedinou výjimkou a to je hodnota tRas, kterou nechte na hodnotě 11 (pěkný test např. zde). Nejvýkonější nastavení je 11-2-2 CL2 (tRAS-tRCD-tRP CL), ale pokud nemáte hodně dobré paměti, tak se budete muset spokojit s horším. Často používané je také 11-3-3 CL2-3 nebo 11-4-4 CL2-3. Často pamětem může pomoci k lepšímu časovaní případně vyšší frekvenci zvýšené napájení.
Jak si Vaše současné nastavení vede si můžete orientačně ověřit třeba v Memory Bandwitch testu v Sisoft Sandra 200x nebo v Aida32. Čím vyšší propustnouti dosáhnete tím lépe pro Vás. Až se Vám podaří vyladit desku k plné spokojenosti, můžete své výsledky přidat do databáze v této sekci.
Thread nechám odemčený, ale pouze pro příspěvky, které se týkají tématu, tj. další tipy pro ladění, zkušenosti a zajímavé odkazy, případně připomínky, ostatní OT příspěvky budu mazat bez upozornění.