HD4850/4870 chlazení

Vše co se týká chlazení vzduchem - větráčky, ventilátory, žebrované pasivy, atp.

Moderátor: morke

Odpovědět
Mrtvola
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. úno 2007
Bydliště: Jilemnice

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Mrtvola »

Lepidlo sice drží, ale: 1) jen tak ho nesundáš...skoro vůbec.
2) Tepelná vodivost je podobná jako páska.
Pasta je nej a nej.
A ta nerovnost je peklo, to jo, ale když jsem to zvládl i já v garáži, tak asi každý.
i5 3570K, Asus P8Z77 M-Pro, Kingston HyperX XMP 1600Mhz 8GB, GB HD7870, Crucial M4 128GB, Cosmos S (díky Pejsku :-) ), Seasonic X560W
koza
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. bře 2005
Bydliště: Prahaaaaaaa

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od koza »

ahoj
mam tuhle grafiku http://www.alza.cz/asus-eah4850-top-htd ... 103250.htm nevim jestli mam soupnout pasivky vzadu na ty sedivy "kosticky" ta karta nema referencni dizajn tak by to tolik topit nemuselo ne?
Sheep-Master
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. lis 2005
Bydliště: Sázava
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Sheep-Master »

chystám se osazoval accelero. ještě jsem chladič na GK nevyměňoval tak se chci zeptat co a jak, když jádro nechrání heatspreader...
C2D E6600@3,4GHz + AC Freezer, GIGABYTE P35 DS3, 2x2GB A-DATA 900Mhz, SAPPHIRE HD4850 750/2200 + Accelero S1, Samsung F3 1TB, SB Audigy 4, Corsair HX520, TT Swing, LG 24" 245WP-BN

Lenovo Thinkpad W500 + SSD Intel 320 120GB + 9 Cell Battery
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007
Bydliště: Mělník

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Octopuss »

Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Mirek E. »

Pokud někdo budete chtít, mám tu hodně velkých pasivů ze slotových procesorů, jsou velké i malé, různé velikosti.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 32GB 6000/30 | 9070XT Swift | SN850 1TB + KC3000 2TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz | Nari, Basilisk V3 35K, Gigantus V2 XXL
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007
Bydliště: Mělník

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Octopuss »

škoda že nejsi z Prahy
ale naházej to na zem a vyfoť :) třeba si někdo vybere
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Mirek E. »

Tady jsou ty fotky. U většiny pasivů stačí drobné úpravy, zkrácení, vyklepání šteftů apod.
Do prahy ti je klidně zašlu, jestli by jsi měl zájem.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 32GB 6000/30 | 9070XT Swift | SN850 1TB + KC3000 2TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz | Nari, Basilisk V3 35K, Gigantus V2 XXL
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Fofrer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Fofrer »

Míra píše:...
moc hezky.. ty dlouhy narezat na prouzky a sou chladice vrm jedna basen :)
Naposledy upravil(a) Fofrer dne pát 19. pro 2008, 20:03, celkem upraveno 1 x.
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Mirek E. »

Chcete to někdo?
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 32GB 6000/30 | 9070XT Swift | SN850 1TB + KC3000 2TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz | Nari, Basilisk V3 35K, Gigantus V2 XXL
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007
Bydliště: Mělník

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Octopuss »

JO!
Posílám sz.
ThomasVT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 20. říj 2006

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od ThomasVT »

zdravim... mel bych zajem o jinej chladic na moji grafiku... viz-> http://www.alfacomp.cz/php/product.php? ... archType=1 nejakej nejlip co je tichej... ale zase aby to uchladilo tu grafiku kdyz budu hrat hry a tak... tedka tam je ten zalman a to je neco strasnyho... za navrhy dik
CPU: Ryzen 9 5950 X (Thermalright Royal Pretor), GPU: Intel ARC B580, RAM: 128 GB Kingston Fury 3600 MHz (@3600 MHz), MB: Asus ROG Strix B550-A, Case: Antec Flux, PSU: Corsair RM 1000 X Shift
snejdy
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. zář 2008
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od snejdy »

Zdravím, dnes jsem si koupil accelero twin turbo na graf. Sapphire HD4870, v různých fórech jsem se dočetl že je nebezpečí toho že odpadne pasivka z pamětí nebo napájecích MOSFET a shoří karta. Řešení jak tomu zabránit je opravdu velmi snadné, prostě a jednoduše pasivky dodávané s accelerem vůbec nepoužívejte, rozeberte referenční chladič na jednotlivé části a to červené "železo" které chladí paměti a napájení přišroubujte ke kartě zpět. pak už stačí jen nasadit hlavní chladič na jádro... teploty pamětí a napájení si nemyslím že by byly větší s referenčním než s pasivkami od AC, plocha a objem toho orig. je daleko větší. Pokud tento nápad zde již zazněl, tak se omlouvám ale nečetl jsem kompletně tuto diskuzi.
Naměřené teploty (OC 800MHz jádro a 1000MHz paměti):
AC twin turbo + referenční chl. pamětí a MOSFET (při otáčkách na 70% což je hranice stejné hladiny hluku jako ostatní ventilátory v mém pc, srovnatelné asi tak s 25% na referenčním chladiči)
load: jádro 56°C, VRM 88°c
idle: jádro 42°C, VRM 55°C
Referenční (automatické řízení otáček, hladina hluku již při 35% značná):
load: jádro asi 82°C, VRM srovnatelné
idle: jádro asi 60-65°C

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
i7 8700K ; AMD R9 390x 8GB ; 32GB DDR4 2666 ; MB ASUS TUF Z370 ;
SSD Crucial M.2 525 GB, asi 20 TB HDD WD ; Win10 64 Pro ; 40" 4K IIyama x4071
zvuk: Creative SB Z -> optical -> Asus Xonar STU -> NAD C326 -> Klipsch RB 81 II + Klipsch SW-112 ; Sennheiser HD 650 ; Sennheiser IE80
mbc
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 03. lis 2008
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od mbc »

mam to spravene podobne, len mam AC S1 + 2xRasurbo 120mm
teploty su podobne, len v 2d ju mam podtaktovanu na 200/200 (GPU=35,VRM=42)
CPU: Q9550@3.4GHz + Noctua NH-U12P MB: Gigabyte P35-DS3R RAM: 4x2GB Geil Black Dragon VGA: Sapphire HD5770 + Accelero L2 Pro SSD: Corsair Extreme 64GB + Kingston V+ 64GB + Patriot PC25S HDD: WD10EARS + Silentmaxx + Scythe KamaBay + Noctua NF-S12-800 DVD: Samsung SH-S203D CASE: Compucase 6XG3 + 2xNoctua NF-S12B-FLX PSU: Seasonic X-650 AUDIO: Fubar4 + Creative I-Trigue 3500 + AKG K271 MOUSE: Logitech G500 + SteelPad QcK KEYB: Logitech Illuminated LCD: Benq FP241W PVA SAT: Skystar HD2 USB + SG2100 PERIF: RGT FF Pro + Logitech Chillstream + OKI Laser MFP B2500 CARS: STI+VTS
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007
Bydliště: Mělník

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Octopuss »

Začínám uvažovat, že se na to bastlení vyprdnu a udělám to taky takhle... Jen se mi nelíbí ta pseudoteplovodivá žvejkačka co je na původním chladiči. Co s tím? Je tam dost mezera.
Otázka taky je, jestli na to foukatjedním 120mm.
snejdy
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. zář 2008
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od snejdy »

Já jsem pro jistotu ještě napatlal do vytlačených jamek v té gumě kvalitní teplovodivou ELEKTRICKY NEVODIVOU!!! (tedy ne s obsahem stříbra) pastu a je to v pohodě...
i7 8700K ; AMD R9 390x 8GB ; 32GB DDR4 2666 ; MB ASUS TUF Z370 ;
SSD Crucial M.2 525 GB, asi 20 TB HDD WD ; Win10 64 Pro ; 40" 4K IIyama x4071
zvuk: Creative SB Z -> optical -> Asus Xonar STU -> NAD C326 -> Klipsch RB 81 II + Klipsch SW-112 ; Sennheiser HD 650 ; Sennheiser IE80
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007
Bydliště: Mělník

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Octopuss »

Výsledek ponechání plechu - FurMark 10 minut load:
4870_Accelero+plech_load10min.PNG
finale2a.jpg
je tam jen ta Noctua a původní plech, jinak nic
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
snejdy
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. zář 2008
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od snejdy »

...jo ještě u toho accelera twin turbo doporučuju nastavit otáčky natvrdo nad 50% protože mám zkušenost že když jsou otáčky na automatice tak ta to nechává jet kolem 15-30% a na tyto hodnoty se accelero VŮBEC NEROZTOČÍ, začne se točit až při vysoké teplotě GPU kdy to automatika vyžene až někam nad 30% což se většinou automatice nechce. Hlučnost je zhruba do 70% otáček zanedbatelná.
i7 8700K ; AMD R9 390x 8GB ; 32GB DDR4 2666 ; MB ASUS TUF Z370 ;
SSD Crucial M.2 525 GB, asi 20 TB HDD WD ; Win10 64 Pro ; 40" 4K IIyama x4071
zvuk: Creative SB Z -> optical -> Asus Xonar STU -> NAD C326 -> Klipsch RB 81 II + Klipsch SW-112 ; Sennheiser HD 650 ; Sennheiser IE80
Fofrer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. pro 2004
Bydliště: Praha

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Fofrer »

Podelim se o poznatek, jak je dulezita vzdusna case. Vymenil sem slusnou mensi TT case za vetsi TT Armor Jr. a teploty grafiky me pekne padly. Na GPU uz se nepodivam ve Furmarku ani na 80 st. (jadro 71 st., memio 78 st.). Ale hlavne "lysohlavky" :)))) - VRM mi nadherne klesly z 90 -100 st. na 70-74 st. Konecne muzu hrat bez obav :twisted: A se zavrenou skrini :lol:
Wotan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2003
Bydliště: Vysoké Mýto, Pardubice

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od Wotan »

Ahoj, mel bych dotaz, mam HD4850 s AC accelero twinturbo. Pri zapnuti pc se mi vetraky vubec neroztoci, roztoci se az po nabehnuti windows. Při reinstallu windows - tj nebude se twinturbo regulovat pres att, tak se ty vetraky vubec neroztoci? nebo az dosahne karta nejake vysoke teploty? jde mi o to jestli nemam pri reinstallu windows pichnout chladic na molex redukci a po nainstalovani winu zas do pcb grafiky. Diky za odpoved,
Ryzen 9900x + 2x32Gb Micron 6400 Mhz + MSI B650 Tomahawk + Asus Dual RTX 4070
snejdy
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. zář 2008
Kontaktovat uživatele:

Re: HD4850/4870 chlazení

Příspěvek od snejdy »

Zkušenost u HD4870: jak jsem psal o pár řádků výše, automatika karty je zvyklá roztáčet referenrní chladič na zhruba 20-35%,což jsou ale hodnoty které AC neutáhnou. Proto je dobré nastavit natvrdo v catalystech (8.11 a výše již mají možnost ruční regulace otáček) otáčky tak asi na 70% ,hladina hluku je v tuto chvli ještě malá ale chladí to dobře. A při tom reinstallu bych to dal přes ten molex, protože dokud nenajedou catalysty tak se ventilátor opravdu netočí, snad jen když už to dosahuje vysokých teplot a to se někdy roztočí pouze jeden ventilátor. Další alternativa by byla origi větráky od AC sundat a dát tam nějaký s regulátorem do pci záslepky napájený přes molex a regulovat si to ručně. Každopádně držim palce u 4850 aby ti nespadly pasivky na napájení a neshořela ti karta, u 4870 se to několika lidem stalo a proto jsem nechal na mosfetech a pamětech původní část ref. chladiče,jenže tahle možnost u 4850 není tak jsem zvědav jak si poradíš :-)
i7 8700K ; AMD R9 390x 8GB ; 32GB DDR4 2666 ; MB ASUS TUF Z370 ;
SSD Crucial M.2 525 GB, asi 20 TB HDD WD ; Win10 64 Pro ; 40" 4K IIyama x4071
zvuk: Creative SB Z -> optical -> Asus Xonar STU -> NAD C326 -> Klipsch RB 81 II + Klipsch SW-112 ; Sennheiser HD 650 ; Sennheiser IE80
Odpovědět

Zpět na „Vzduch“