WD20EARS - parkování hlaviček

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od durod »

jak jsi postupoval?
ja jsem mel take problem s Igoresovovym navodem(on ma postup pres cd,ja jsem flashoval pres flash disk,mozna proto....), v tech souberoch jsem musel nahradit 3 soubory, c jinymi :command.com,msdos.sys a io.sys

// ty soubory jsem pouzil ze zlozky BOOTBOOT
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od CyberDeath »

No tak normalne sem si pomoci jakehosi nastroje od HP pro vytvareni boot flasky udelal za pomoci souboru z DOS 6.22 boot flasku zkopcil tam wdidle.exe ... nahodil PC s jednim diskem ... restartoval . spustil z s parametrem /s30 a skocilo to tou chybou . nejaka neznama chyba 9 .....
PC - R9 7945HX, BD795i SE, 2x48GB 5600 CL46, Kolink Rocket Heavy Vented, 2TB PM9A1, 2TB XG7000, Pulse RX7900GRE, ROG LOKI 1000W
NB1 - China Laptop 18.5" FullHD, N150, 16Gb RAM, 256GB SSD -> Endeavour OS - River
NB2 - HP Zbook Fury 16 G11 4K, i9-14900HX, RTX 5000 Ada, 128GB RAM, 2TB SSD + HP G4 280W
NAS - 12450H ES, Erying QXZR , 8GB DDR4, A09S 4.2L + 120W ITX, 2x5TB 2,5 HDD, 2+4TB P3 Plus, 5Gbps M2 LAN
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od durod »

skus tu flashku vymazat,prekopiruj tam vsechny souboryz Igoresoveho .iso a prehraj tam ty 3 soubory z BOOT co jsem nahodil
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Enigma
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2007

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Enigma »

Mám v jednom stroji také ten disk uvedený v názvu topicu. Když jsem se o této věci dozvěděl, natvrdo jsem tu příšernost jménem parkování během provozu zakázal.
Šel jsem na to tak trochu oldschool, pomocí bootovací diskety.
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od CyberDeath »

Ja jsem se k tomu porad jeste nedostal :-D
A nejvic zaparkovani mam uz 19 829 a to za 1117h
Dalsi dva kousky sou na tom lip 3666 za 524h a 11 167 za 1124h

EDIT: pro porovnani Samsung HD153WI ma 19224 po 2762h na dalsich modelech od samsungu tento udaj ve Smartu neni.
PC - R9 7945HX, BD795i SE, 2x48GB 5600 CL46, Kolink Rocket Heavy Vented, 2TB PM9A1, 2TB XG7000, Pulse RX7900GRE, ROG LOKI 1000W
NB1 - China Laptop 18.5" FullHD, N150, 16Gb RAM, 256GB SSD -> Endeavour OS - River
NB2 - HP Zbook Fury 16 G11 4K, i9-14900HX, RTX 5000 Ada, 128GB RAM, 2TB SSD + HP G4 280W
NAS - 12450H ES, Erying QXZR , 8GB DDR4, A09S 4.2L + 120W ITX, 2x5TB 2,5 HDD, 2+4TB P3 Plus, 5Gbps M2 LAN
cursedslayer
Nováček
Nováček
Registrován: 23. bře 2004

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od cursedslayer »

Mám dotaz...nepletete si load cycle se spin down/up? Není mi totiž jasné, jak parkování hlav může ničit disk. To že se každou chvíly bude roztáčet motorek disku už bych pochopil. Mimochodem to parkování hlav není chyba, ale vlastnost těchto disků. Kdyby jste si trochu přečetli description řady Green, tak zjistíte, že Greeny parkujou (Intelipark) z důvodu, aby snížili aerodynamický odpor hlav nad plotnama.
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Baneshee »

Na tebe jsme tady vsichni cekali :) To neustaly parkovani/odparkovavani hlavicek proste disk nici, u toho parkovani vznika zbytecny mechanicky opotrebeni, disk jich zvladne jich treba pul milionu, ale ne neomezene. A pokud jich mas za par mesicu pouzivani 100000 tak je to trochu moc. To ze je to debilni vlastnost a ne vada kazdej vi, bohuzel ne kazda vlastnost je zadouci. Pokud disk neni vubec namahanej a jede "na prazdno" tak ma to parkovani smysl. Proto taky nikdo to parkovani nezakazuje uplne, jen se prodluzuje ten interval, aby neparkovat zbytecne casto. O tom, ze vypinani a roztaceni ploten nici disk jeste vic nepochybuju, tech roztoceni zvladne HDD jen par tisic a nazdar.
Ryzen 7800X3D | Noctua C12P SE14 | 2x32GB Kingston Fury 6000MHz | Sapphire Pulse 9070XT 16GB | ASRock X870 Pro RS | Micron 2TB NVMe & Kingston KC3000 4TB | FD North Black TG | Seasonic GX 750W | Dell G3223Q
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od durod »

suhlasim s Baneshee, nnei normalne aby disk "cvakal" co 6 vterin, kazde cvaknuti znamema nejakou mechanickou praci,opotrebeni,jinak by ten zvul nevydaval. A vime,jaka je dnes "kvalita" spotrebneho zbozi. To neni jako nekdy,ze lednice Calex vydrzela 30 let.
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
premo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2009
Bydliště: Ostrava

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od premo »

Jenom bych dodal, že WD20EARS při parkování necvaká, proto jsem si mylně myslel, že neparkuje.
CPU: AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, RAM: 64GB 3200MHz CL16 Kingston HyperX Fury, MB: Asus TUF X570-Pro (Wifi) VGA: EVGA Geforce RTX 3090 XC3 ULTRA, SSD: Samsung 980 Pro 1TB + Samsung 970 Evo Plus 2TB + Samsung 860 Evo 2TB SATA + Samsung 870 Evo 2TB SATA, HD: 2x WD40EZRZ Blue 4TB, DVD-RW: Asus DRW-24D5MT, Monitor: Samsung Odyssey G7 32" QHD, Case: Fractal Design Define 7 XL, Zdroj: Seasonic Prime Gold 750W - Windows 11 Home
NTB: Lenovo ThinkPad E15 Gen4: i5-1235U/0,9-4,4GHz/40GB/512GB + 1TB/GeForce MX550/Windows 11 Pro
Samsung S21 FE - Android 13 + OneUI 5.1
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od zombux »

provedl jsem wdidle3 na plně osazeném systému (1x SSD, 1x Samsung F2, 2x WD20EARX), boot byl z USB. osahá si to všechny disky, případné změny parametrů to dělá pro všechny najednou. asi tolik k nutnosti "mít ten disk osazený jako jediný", není to třeba (doufám že jsem jen neměl štěstí :mrgreen: )
ignorelist: kremrole a dezoláti
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Igoreso »

já to psal tak preventivně.. aby si někdo nezničil HDD a pak to na mě nesváděl.. :)
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od JJ »

Zdravím,
může toto parkování, o kterém se tu dočítám souviset s mým problémem, kdy disk během kopírování většího množství dat opakovaně postupně snižuje rychlost až někam ke dnu a pak se zase rozjede?
Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Baneshee »

Ne, disk parkuje vyhradne pri necinosti. Jestli se ti pri kopirovani podivne zpomaluje, tak ho otestuj na vadny sektory a pripadne zkus vymenit datovej kabel.
Ryzen 7800X3D | Noctua C12P SE14 | 2x32GB Kingston Fury 6000MHz | Sapphire Pulse 9070XT 16GB | ASRock X870 Pro RS | Micron 2TB NVMe & Kingston KC3000 4TB | FD North Black TG | Seasonic GX 750W | Dell G3223Q
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od JJ »

Díky,
pohraju si s tím.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Hladis »

Nejedes nahodou na Win XP a mas ho dobre zarovnany ?
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od JJ »

Nene, jedu ve Win7. Mám ho v externím boxu přes eSATA, takže může být problém tam.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
arxeiss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. črc 2008
Bydliště: Krmelín (předměstí Ostravy)
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od arxeiss »

Prosím pomoc, chtěl jsem taky upravit to parkování, ale nejde to...
Vytvořil jsem to CD, nabootoval vše OK, problém je, že po startu to bylo v mechanice A:\ když jsem se ji pokusil změnit na C:\ nebo D:\ tak mi to napsalo, špatná mechanika nebo něco takového, když jsem zkusil B:\ tak mi to napsalo, ať vložím disketu do mechaniky B:\ a stisknu enter, takže to zůstalo furt na A:\ ale když jsem to nechal v tom A:\ a napsal wdidle3.exe /s300 tak to nejelo... Prostě to napaslo špatný příkaz nebo soubor...

Edit:\\ Tak jsem asi zjistil proč, po nabootování to při příkazu
dir wdidle3.exe napíše že soubor neexistuje, přitom na tom CD je...

Edit2:\\ Udělal jsem to Bootovatelnou flešku, pak už jsem byl v adresáři C:\ aji ten widle3.exe tam byl a už to mám.
Díky
PC : CPU: C2D E5200 2500Mhz @ 3750Mhz a AC Freezer 7PRO MB: Gigabyte GA-P31-DS3L rev.2,1 GPU: ATI Radeon 3650HD 256MB RAM: A-Data Vitesta 2x2GB Zdroj: Forton OEM 400W HDD: Samsung F2 500GB
Netbook : Asus EEE CPU: Intel Atom N270 1,6GHz RAM: A-Data 2GB HDD: 250GB 5400ot/min
vonkuttenberg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005
Bydliště: Kutna Hora / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od vonkuttenberg »

JJ: vyresil si to nejak?

mam WD20EARX, pri presunu dat postupne snizuje rychlost (rozjede se na 60-100MB/S a behem par vterin je na 3-1MB a sekne wokna, po chvili se odpoji a pripoji az po restartu) ... muze to bejt tim parkovanim? (kdyz aplikuju tu utilitu tak to je ankej flash a prijdu o data?) nebo naky zarovnani muze bejt problem? neresil sem nic, jedu na win7 64bit a system je na SSD, v kompu dalsich 5disku 320-1000GB a nikdy zadnej problem. jen tenhle... kdyz na nej nejak (moc) nesaham tak drzi a neodpoji.
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od Alfajk »

tohle nebude parkovanim hlavicek,nekupovals ten disk nahodou ted nekdy? vypada to,ze ho mas vadnej,ja s nim mel stejnej problem - momentalne je na reklamaci
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: EVGA GeForce RTX 3080 12GB XC3 ULTRA GAMING | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
vonkuttenberg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005
Bydliště: Kutna Hora / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: WD20EARS - parkování hlaviček

Příspěvek od vonkuttenberg »

kupoval sem ho asi tyden pred tou krizi, takze mesic dva zpatky. achjo
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“