Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

MV píše:Mám nějaký Bartony 2500+ klasika oblíbený model, co snad běžel na 3200+ Do jaké to máš desky?
MSI KT3 Ultra (MS-6380E) https://cz.msi.com/Motherboard/support/ ... a_UltraARU Dle BIOSu to sezere az 3000+ Bartona.
werygood píše: Mám někde doma Sempron do socketu A, tuším 2600+. Barton to není, ale je mi k ničemu, protože mi jej nevezme MSI KT3V.
Lepsi plnotucny Barton nez Sempron a ten Sempron by ti ta deska mela sezrat https://cz.msi.com/Motherboard/support/KT3V
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sempron je vše špatné sloučené dohromady. Vysoké FSB a locklej násobič. Při tom jak levně se daj sehnat ty MPčka mi prát se se Sempronem přijde jako zbytečnost.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

jj Semprona nee. Ten Barton 2500+ by ale mohl stacit.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Záleží jakej je to batch, jestli unlock nebo ne. Na KT333 si FSBčkem nad 166 moc nezataktuješ takže otevřenej násobič je nutnost.

Edit: Já mam jeden MP a jeden XP2500+ Barton, na prodej ale nejsou. Ten MP je fajn dá 2,4Ghz (na Abit NF7, na starejch deskách o 100mhz míň). Ten 2500+ by ani nikdo nechtěl, je to nejhorší Barton co jsem kdy měl, dá jen 2100 a ještě topí jak prase, tak toho jsem přepinoval na vyšší sadu násobiče a vrazil do KT133 (bez A, tu co dá jen FSB100, Abit KT7) do jednoho retro kompu a sedí si tam na 20x105Mhz a zapejká se jak prescottův syn. :P
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:Záleží jakej je to batch, jestli unlock nebo ne. Na KT333 si FSBčkem nad 166 moc nezataktuješ takže otevřenej násobič je nutnost.
Ja to stejne taktovat moc nechci, proto shanim co nejvyssi verzi. On vesmes staci i AXP 1800+ co tam mam, ale chci to vytunit a stale tam je vykonostni rezerva.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Hladis píše:
MV píše:Mám nějaký Bartony 2500+ klasika oblíbený model, co snad běžel na 3200+ Do jaké to máš desky?
MSI KT3 Ultra (MS-6380E) https://cz.msi.com/Motherboard/support/ ... a_UltraARU Dle BIOSu to sezere az 3000+ Bartona.
Aha, tak tam tu možnost oc na 3200+ neoceníš no. Předpokládám, že KT333 desku máš kvůli voodoočkům? Mám 2500+ i s epox fošnou KT880, ale ta deska je už taková meh... prostě novější epox, levnější model, jen dva sloty na RAM, onboard zvukovka je podivná a nesežrala ani drivery od realteku ani od VIA.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Hladis píše:Lepsi plnotucny Barton nez Sempron a ten Sempron by ti ta deska mela sezrat https://cz.msi.com/Motherboard/support/KT3V
No přiznám se, že jsem nový BIOS po dvou letech od vydání nečekal a bůhví kde jsem to tehdy četl. Ale zase kvůli +33 MHz se mi s tím moc babrat nechce, to bych raději rovnou koupil taky Barton. Ten 3000+ by tomu slušel, hmm :D
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

MV píše:Aha, tak tam tu možnost oc na 3200+ neoceníš no. Předpokládám, že KT333 desku máš kvůli voodoočkům? Mám 2500+ i s epox fošnou KT880, ale ta deska je už taková meh...
OC neni priorita, pro me je priorita aby to bylo stabilni a moc to nenamahat, je to preci jen dedecek a nechci aby to chciplo. Nejsem takovy "reznik" jako DOC, kterej treba tu V6 doma nelidsky muci. :cry: (meli bychom mu ji sebrat) Jinak KT333 samo kvuli Voodoo kartam. Novejsi KT a nForce me nezajimaji. Me by klidne stacil i ten 2500+ Barton, pokud nikdo tady nema nejaky vyssi model nazbyt. Zase kupovat to na e-bay nekde z tramtarie za velky prachy, se mi nechce. Zase tolik po tom netouzim.

//
Mozna jsem sehnal Bartona 3000+, tak uvidime. Jinak je dnes problem sehnat nejaky novy vhodny case pro retro komp, aby tam slo narvat disketovky a CD-DVD mechaniky a mel jeste stary USB. No vzal jsem tenhle https://www.czc.cz/zalman-z3-plus-bila/140579/produkt
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys píše:A co LCD - má někdo tip na nějaké, kde bude obraz vypadat dobře v ne-nativním rozlišení?
Snazim se taky neco slusneho najit. Ty velky CRT kravy zabiraji moc mista a jejich obraz pomalu odchazi. V ramci "tuningu" myho retro PC bych k tomu taky chtel spis LCD, ale jak do toho dostat pouzitelnych 1024x768 a niz ? Kdyz podle nejakych pribliznych parametru vyberu LCD, tak to jsou tihle kandidati https://www.czc.cz/monitory/produkty?q- ... 768%20(HD) ale jak si poradi s interpolaci je otazka.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uff,no, moje ještě stále fungujou dobře, ale bude to zlý. Jaká je interpolace? Pořád stejná, ala mizerná. A nejde jen o ní. Jde taky o to že na LCD nefungujou některé CRT optimzied triky jako třeba dithering že. Dithering u CRT je mnohem efektivnější protže se ti světlo z jednoho pixelu přelejvá na druhej takže splynou mnohm více v jednotnou plochu, ale na LCD ne, takže 16-bit rendering je na nich mnohem ošklivější jak bejval na CRT a to i na voodoočkách.

Dalším problémem je refresh rate, koukat po kouskách co uměj min 75hz i na VGA je dobrý, ale doufej že dá 72 a 70hz v DOS režimu třeba. Já jsem vzal 20" NECa, staý S-IPS s 1600x1200 protože jsem 4:3 a dopadlo to tak že mimo 60hz frameskipping a ještě má inputlag, takže šel pryč a dnes je u mámy kompu jako monitor.

Z těch 1280x1024 bych zkusil asi toho asuse, je to sice jen 17 ale Asus u těch starejch kusů měl věci které jinak chyběly, jako třeba možnost měnit saturaci že - "mrkám na obvykle vyblitej DELL". Otázkou je jestli bude umět dát černý okraje pro 4:3 režimy, pokud ne, bude to roztažený protože je to prostě 5:4 monitor.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jeste se da premyslet o nejakych 16:10 ale stale je neznamy jak si to poradi s 4:3 nizimi rozlisenimi a jak si to poradi s 70 Hz. 5:4 je preci jen ne uplne vhodny. Jako je tezky sehnat nejaky aspon trochu kvalitni a novy LCD na retro. Chce to vyzkouset ty monitory, ale tezko budu tahat retro komp nekam do prazskyho CZC a tam testovat hromadu monitoru ktery je pouzitelny.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Tak kup něco staršího. U retro PC mám Fujitsu-Siemens P19-2, 1280x1024 je tak akorát, je to S-PVA a běží už 15 let. Chtělo to dvakrát přepájet kondíky, ale vyšlo to na cca 15 Kč.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Starý rozmazaná PVA náhradou CRT fakt neni, a ty problémy s refreshem co jsem vypsal tam můžou bejt také. Ten NEC co jsem zkoušel byl 2006/7 a failnul. Možná to bude chtít zkoušet, 24" s nativní 1920x1200 a schopností držet 4:3 pro 1600:1200 a níže může bejt řešení, pokud nebude v low-ress skippovat nad 60hz to se ale musí zkusit to se člověk nikde nedočte.

Ještě k Voodoo a OC, já taktuje vždy vše co se dá, a asi už víš že VIA KT333 neni můj favorit defakto v ničem. Bylo kdysi populární, ale to hlavně mezi těmi co nejsou jako já, ala člověk se sto boardy co vyzkoušel všechny chipsety. Voodoočka dosahujou top výkonu se SIS chipsety a to i s nišší FSB. Si pamatuju můj kdysi top výsledek na K7S6A.

Asi největší omyl je ale "AMD only". EE, Northwood je taky dobrej, tím myslím když běží nad 3Ghz, takže prdnout takovou 3,06Ghz na SIS 645 + lehké OC je top.

Jedinou vyjímkou je 6K, která SIS nemá ráda a běží tam jen v PCI33 režimu což je pro výkon už takhle zadušenejch čipů rána. Ta chce VIA (nebo starej Intel BX style tam je ale zas moc slow CPU i když Oclej tualatin by byldost ale conout to jaksi nejde protože zároveň nesnáší frekvence AGP cokoliv nad 66Mhz). Takže vesměs holt VIA, tam to jistí SOLTEK SL-85DRV3.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

werygood píše:Tak kup něco staršího. U retro PC mám Fujitsu-Siemens P19-2, 1280x1024 je tak akorát, je to S-PVA a běží už 15 let. Chtělo to dvakrát přepájet kondíky, ale vyšlo to na cca 15 Kč.
Stary PVA LCD nad hrobem a s pochybnou kvalitou nic neresi. To uz je lepsi to novy IPS AOC I960SRDA co da 75Hz.
DOC_ZENITH píše:.....to se ale musí zkusit to se člověk nikde nedočte.
No prave, ale jak to zkouset. Jedine naobjednat nekolik kusu a pak je v 14 dnu lhute vracet ? To je opruz. Asi nikdo tady nema nejaky zkusenosti z tech novych LCD a rici "do toho jdi" ? Zase ale aby to nebyly monitory za 4k+. To nema cenu, to tam rovnou muzu dat svuj 16:10 Dell U2412M (ikdyz mozna to tak dopadne a koupim pro sebe nejaky novy).
DOC_ZENITH píše:...VIA KT333.......
Jsem na nej zvyklej, mel jsem ho v te dobe a uz to je na tom ted postaveny. Menit to na jiny platformy se mi nechce a nemam k tomu duvod kdyz to funguje bez problemu. Jinak i u KT333 byly rozdily ve vykonu dle vyrobce, takze kdo jde po maximu, tak taky musi vybrat vhodnou desku s KT333 jako treba ASUS A7V333, ale to se uz blbe shani. Nejlip se shaneji MSI KT3 Ultry.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Na Vogons je celkem dost threadů k tomuto tématu, např.:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=44877
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=27907

Osobně bych to viděl na LCD s 1280x1024 (horizontální rozlišení násobkem 320), módem scalingu 4:3, IPS a 75 Hz. Splňovat by to měl třeba tento AOC:
https://monitory.heureka.cz/aoc-i960srda

Tím, že má standardně 75 Hz, by nemusel mít frameskipping ani pro nižší rozlišení, kde je specifikováno třeba 70 Hz. Také scaling z nižších rozlišení by se mohl při aktivním 4:3 módu blížit integer scalingu - vyjma 320x200 vga módu 13h (např. Doom), kde by to obraz vertikálně roztahovalo. Je otázka jak kvalitně, ale takové roztažení je stejně potřeba pro zachování zamýšleného poměru stran, protože většina těchto her počítala s provozem na 4:3 obrazovkách.

EDIT: Tak koukám, že jsme došli ke stejnému monitoru - ne, že by byl extra výběr :)
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja po tomhle AOC pokukoval uz v lete, ale to jsem pak odjel do GR. Ted kdyz jsem zpet po nem koukam znova a asi jediny nejak hrubymi parametry vyhovuje. Chce to jen ho vyzkouset zda bude ok. :) Ted kdo se obetuje ?

Tady o nem mluvej:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=39136&start=140

PS: Dell U2412M ma v menu prepnuti na 4:3 format. Nezkousel jsem ho v kombinaci s retro kompikem co to udela a zda da tech 70Hz (papirove je to jen 60Hz), mozna bych to mel udelat a kdyztak vybrat drahou variantu, tady presunout tohle k retro kompu a pro hlavni PC koupit nejaky novy HDR G-sync......
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Northwood na SiS 645 neni spatnej, ale na vyladenou KT333 s Bartonem nema. Resp. mozna kdyby se nasla P4 Northwood D1 stepping s vhodnym defaultnim nasobicem, aby po OC byl na max CPU i deska. Tj napriklad 24x150 = 3600 MHz. Ale GL sehnat takovy CPU.

Mival jsem pod V5 P4 kolem 3 GHz, ale stejne jsem se vratil ke KT333 a dosahnul jeste lepsiho skore https://hwbot.org/submission/2989637_ha ... 3681_marks Ale tohle je opravdu ta nejlepsi KT333 deska, ne nejake MSI, Asusy a dalsi brak. :P
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To je nejaky Epox ze ? Vesmes nesehnatelne.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Jasne, Epox 8K5A3+ https://www.tweaktown.com/reviews/337/e ... index.html Asi se bude tezko shanet, to je pravda. Ja jsem mel pred lety kliku... mam dokonce i origo krabici a prislusenstvi. :-D
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“